Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumurtlama Günü Hesaplama

Yumurtlama günü hesaplama, hamile kalmak için gerekli olan hesaplamalardan biridir. Yumurtlama gününün bilinmesi hamile kalmak için en uygun dönemlerin yakalanması anlamına gelir. Bu hesaplama yapılmadan önce yumurtlamanın ne olduğu ve nasıl gerçekleştiği bilinmelidir.

Yumurtlama Günü Hesaplama Neden Önemlidir?

Yumurtlama, adet dönemlerinin oluşmasında etkili olan en önemli etmendir. Kadınlarda bulunan yumurta kesesi her ayın belirli günlerinde çatlar ve kesenin açılması sonucunda içerdeki yumurta rahime salınır. Bu yumurtanın rahimde kalma süresi 24 saattir. 24 saat içinde döllenmiş olan yumurta 6 ile 12 gün arasında bir süre içinde rahme tutunur ve adet gerçekleşmez. Ancak döllenmemiş olan yumurta âdet kanaması ile birlikte en fazla 7 gün süren âdet kanaması ile birlikte dışarı atılır. Bu döngü her ay tekrarlanır.

Yumurtlama, sağlıklı bir bayanın adetinden 14 gün sonra gerçekleşir. Yani adeti başlayan bir bayan 14 gün sonra cinsel ilişkiye girerse hamile kalma olasılığı yüksektir. Ancak tam adet tarihi 1-2 gün oynama yapacağı için uzmanlar adet tarihinden 13 gün sonrasından başlayarak bir hafta boyunca iki günde bir ilişkiye girilmesini tavsiye eder. Bu süre içinde her gün ilişkiye girmek sperm kalitesini azaltacak ve yumurtanın döllenmesini engelleyecektir. Bu nedenle ilişki günlerinin en az 2 gün arayla olması tavsiye edilir.

Hamile Kalmak ya da Kalmamak için Yumurtlama Takibi Yapılır mı?

Sağlık sorunu olmayan bir bayanın ilk yumurtlama döneminde hamile kalma olasılığı %25 olarak belirtilir. Buna göre hamile kalmak isteyen bir bayan yumurtlama döneminde ilişkiye girerse, büyük olasılıkla hamile kalır. Ancak sperm kalitesinde azalma, yumurtalık iltihabı ya da buna benzer çeşitli hastalıkların olması durumunda hamile kalamama durumu yaşanabilir. Bu durumda doktor kontrolüne gidilmesinde fayda vardır. Hamile kalmak istiyorsanız, adet günlerinizi bir kenara not almanız ve bu tarihlere göre yumurtlama gününüzü iyi hesaplamanız gerekir.

Yumurtalama Günü Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hamile kalabilmek için gerekli olan yumurtlama günü hesaplaması için son adet başlangıç tarihinizi bilmeniz yeterli olacaktır. Örneğin; 6 Haziran tarihinde adet başlangıç tarihiniz varsa bundan 14 gün sonrası yumurtlama gününüz olarak kabul edilir. 6+14 gün= 20 Haziran sizin yumurtalama döneminizin tarihini gösterir. Hamile kalmak istiyorsanız 20, 21 ve 22 Haziran tarihlerini iyi değerlendirmelisiniz. Bu yöntemi kullanarak kendi yumurtalama tarihinizi kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Bunun dışında yumurtlama testi yaptırarak da bu dönemi öğrenebilirsiniz.

Yumurtlama Testi

LH hormonu, yumurtlamanın olduğu dönemlerde yükselen ve hamile kalma olasılığınızın yüksek olduğunu anlatan bir hormondur. Yumurtlama testi sayesinde bu hormonun idrarda olan artışını takip edebilir ve hamile kalmak için en uygun günleri kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. İdrar ile yapılan bu test sonucunda LH hormonunuz yüksekse, 24 ile 36 saat arasında yumurtlama gerçekleşecek demektir. Bu saatler aralığında cinsel ilişkiye girerseniz, hamile kalma olasılığınız yükselecektir. Bu testi son adet tarihinizin başladığı günden itibaren 12 gün sayarak yapmanız gerekir. Tam 12. günde bu testi yapmaya başlamalı ve doğru zamanı yakalamalısınız.

Yumurtlama testi tıpkı hamilelik testi gibi işler. Testin içindeN çıkan çubuğa bir iki damla idrar örneği koyarsınız. Ardından 10 dakika beklersiniz. Eğer LH hormonu seviyesi yüksekse testin üzerindeki iki çizgi belirgin hale gelir. Bunun sonucunda ise ilk 24 ve 36 saaT arasında cinsel ilişkiye girerek, hamile kalabilirsiniz. Hamile kalmak isteyen pek çok bayana doktorlar tarafından tavsiye edilen bu test ile, herhangi bir sağlık sorununuz yoksa hemen sonuç alabilirsiniz. Adet dönemleri düzenli olmayan bayanlar yumurtlama gününü hesaplamakta zorlanabilir. Bu test ile yumurtalama tarihi kolaylıkla belirlenir. Bu test ile adet tarihi düzensiz olan bayanlar da kolaylıkla hamile kalacağı günü belirleyebilir.

Yumurtalama Dönemi Her Ay Bir Kez Mi Olur?

Her bayan ayda bir kez yumurtalama gerçekleştirir. Yumurtalama ayda bir kez gerçekleşen bir olaydır ve hamile almak için bir ay için tek şansınız vardır. Ayda iki kez yumurtlama hiçbir şekilde gerçekleşmez.

Yumurtalama Dönemi Takip Edilerek Korunma Sağlanabilir mi?

Bayanların hamile kalmasını kolaylaştıran dönem yumurtlama dönemidir. Adet döneminden bir hafta önce ve adet bitiminden sonraki bir hafta yumurtalar henüz hazır olmadığı için döllenme çok yüksek oranda gerçekleşmez. Yumurtlama dönemi takip edilerek değil de adet dönemi takip edilerek hamile kalmaya karşı korunma tedbiri almak daha doğru olur. Çok düşük bir ihtimalle bu dönemlerde hamile kalma olasılığı vardır. Yumurtalama dönemi yanlış takip edilirse hamile kalınabilir. Bu nedenle yumurtlama döneminin takip edilmesiyle doğum kontrolü sağlanmaz ve bu yöntem doktorlar tarafından da tavsiye edilmez.

Yumurtalama Günü Değişir mi?

Yapılan araştırmalar doğrultusunda yumurtlama günü genel olarak, adet tarihinden sonraki 14. gün olarak belirlenir. Ancak bu her kadına göre değişir. Kadınların fizyolojisine göre değişiklik gösteren yumurtlama tarihini net olarak öğrenebilmek için test yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Kadınların büyük bir kısmı adet olduğu tarihten itibaren 11. gün ile 21. gün arasında yumurtlar. Bu nedenle illa ki 14. gün yumurtalama olacak diye bir kural yoktur. Yukarıdaki günler arasında bir gün yumurtlama olacağı bilinmeli ve doğru takip yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.