Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumurtlamaya İyi Gelen Yiyecekler

Ovülasyon, daha bilnen adıyla yumurtlama, sağlıklı her kadının gerçekleştirdiği ve üremede işlevi büyük olan, yumurtaların vücuttan atılması olayıdır. Gebelikle doğrudan alakalı olan yumurtlama, kadınların gebe kalması konusunu doğrudan belirleyen bir vücut olayıdır. Yumurtlama zamanı genellikle adet kanamasından 2 hafta civarı kadar önce başlar. Kısaca kadınların adet kanaması başladığı günden itibaren 2 hafta sonra yumurtlamaları başlar. Bu sebepten ötürü bu tarihten bir kaç gün önce girilecek olan ilişki gebelik ihtimalini bir hayli artıracaktır. Hemen hemen tüm vücutta olduğu gibi üreme sistemiyle alakalı olarak da yumurtlamayla alakalı bazı sağlık sorunları yaşanabilir. Bunlar genellikle yumurtlamanın gerçekleşmemesi ya da düzensiz gerçekleşmesi şeklinde yaşanır. Kısırlık konusunda da belirtilerden veya şikayetlerden biri olan bu sorunların tedavisi için bir kadın doğum uzmanına görünüp gerekli teşhisi ve tedaviyi yaptırmak gerekir. Teşhiste kullanılan yöntemler genellikle yumurtaların düzenli aralıklarla ve özellikle adet kanaması dönemlerine denk gelen tarihlerde takibi şeklinde olur. Teşhis sonrası her durumda farklı bir tedavi yöntemi izlenmektedir, dolayısıyla tüm yumurtlama problemleri için geçerli bir tedavi yönteminden bahsetmek pek de mümkün değildir. Bütün bu tıbbi bilgi ve yöntemlerin yanı sıra beslenme düzeni, alınan hayvansal ve bitkisel gıdalar, vitaminler ve mineraller de yumurtlama konusunda oldukça önemli durumdadır. Yumurtlamayla alakalı sorunları olanlar, bunlarla alakalı hali hazırda tıbbi bir tedavi süreci yaşayan kişiler beslenmelerine de her zaman olduğundan daha fazla dikkat etmelidir.

Yumurtlamaya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Fasulye

Fasulye, yumurtlamaya oldukça iyi gelen bir yiyecek olarak bilinir. İngiltere’de yapılan araştırmalarda 10.000 üzerinde hamile kalmaya çalışan kadınlar üzerinde bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada beslenme düzeninde yüksek miktarda hayvansal protein yer alan kadınların diğerlerine göre daha fazla kısırlık rahatsızlığı yaşadığı gözlemlenmiştir. Bitkisel kaynaklı protein tüketen katılımcılarda ise bu rahatsızlık daha az görülmüştür. Fasulyenin yanı sıra mercimek ve nohut gibi aynı ve benzer familyada bulunan bitkilerin de tüketilmesi durumunda bitkisel protein açısından yeterli miktarda yarar sağlayabilirsiniz.

2- Yeşil Sebzeler

Özellikle ıspanak, marul, brokoli ve neredeyse tüm yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri yüksek folat miktarıyla yumurtlamaya katkısı olan yiyeceklerdir. B grubu vitaminlerinden olan folat maddesinin yumurtlamaya olan katkısı aynı zamanda erkekler için de üremeyi artırıcı özellikleriyle bilinmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde de bol miktarda tüketilmesi tavsiye edilen yeşil sebzeler düşük riskini ve genetik rahatsızlıkları engellemektedir. Erkeklerdeki etkisi ise sperm üretiminde artış olarak kanıtlanmıştır.

3- Çekirdek

Çekirdek, demir mineralleri bakımından oldukça zengin bir kuru yemiştir. Özellikle kabak çekirdeği, içerdiği yüksek demir sayesinde kadınların gebelikle alakalı sorunlarında oldukça yardımcı bir yiyecek olarak bilinmektedir. Kabak çekirdeği tüketimiyle alakalı yapılan araştırmalarda sonuçlar düzenli demir takviyesi alan kadınlarda gebe kalmayla alakalı %40 oranında bir etki görülmektedir.

4- Buğday

Gebelikte kandaki şeker değeri oldukça önemlidir çünkü insülin seviyesi üreme hormonları üzerinde de oldukça etkilidir. Buğday da içerdiği kompleks karbonhidrat adı verilen içeriğiyle kan şekerindeki insülin miktarını düzenleme işlevine sahiptir. Avrupa genelinde 200 çift üzerinde yapılan bir araştırmada kan şekeri yüksek olan kadınlarda gebelikle alakalı sorunlar daha sık gözlemlenmiştir. Dolayısıyla buğday, buğday ekmeği gibi karbonhidrat deposu olan yiyecekler tüketmek beyaz ekmek ve türevi gıdalara göre yararınıza olacaktır.

5- İncir

incir

İncir içerdiği maddelerle birlikte enerji veren bir yiyecek olarak bilinir. Ayrıca incir içerdiği vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengin bir besindir. Hemen her sisteme iyi gelen bir yiyecek olarak bağırsaklardaki zehirli oluşumların vücuttan atılmasına yardımcı olan incir aynı zamanda kolesterolü de düzenleme özelliğine sahiptir. Kuru ya da yaş olarak tüketebileceğiniz incir meyvesi ayrıca protein açısından da oldukça zengin bir meyvedir, bu yüzden yumurtlamayla alakalı problemlerde de destekleyici bir besin olarak uzmanlarca önerilmektedir.

6- Deniz Mahsülleri

Deniz ürünleri ve özellikle balık tüketmek hamilelik ihtimalinizi oldukça artıracak bir beslenme önerisidir. Balık ve hemen hemen tüm deniz ürünleri zengin vitamin ve mineral kaynağı oluşu ve içerdikleri omega 3 sayesinde üreme sisteminize oldukça yararlı olacak besinlerdendir. Özellikle somon, sardalya, uskumru gibi yağlı olarak sınıflandırılan balıklardan düzenli olarak tüketmeniz yumurtlamanızı da düzenleyecek ve geliştirecektir. Üstelik bütün bunlara ilave olarak içerdiği çinko ile deniz ürünleri ve balıklar çinko eksikliğine bağlı yumurtlama sorunlarında muhakkak beslenme düzeninize yerleştirmeniz gereken yiyeceklerden.

7- Meyve

Hemen hemen tüm meyveler genel olarak insan sağlığı için sürekli tüketilmesi gereken gıdalar arasında gösteriliyor. Faydaları saymakla bitmeyecek olan meyveler içerdikleri vitaminler ve kolay sindirilen yapılarıyla oldukça beden dostu yiyeceklerden. Meyvelerin bir diğer faydası da üreme sistemine etki ediyor. Meyveler üreme sisteminin dopingi gibidir. Sperm ve yumurta kalitesine katkısı yadsınamayacak derecede yüksek olan meyveler, C vitamin katkısıyla yumurtlama dönemindeki kadınlara güç verir. Yumurtlamayla alakalı rahatsızlık yaşayan kadınlarda doğurganlığı artırmasıyla bilinen meyveler özellikle portakal, limon ve greyfurtun başı çektiği turunçgil grubundan meyveler olarak işaret ediliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.