Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumuşak Doku Bozukluğu Nedir, Neden Olur?

Kemiklerin, kasların ve sinirlerin birbirleriyle ilişkisinde köprü görevi gören yumuşak dokular vardır. Yumuşak dokular hareket etmemizden tutun da daha birçok yaşamsal fonksiyonumuza katkıda bulunur. Beyin haricinde tüm kemik yapılarında yumuşak doku bulunur. Bunun için yumuşak dokuların sağlığını koruyabilmek de önemlidir. Yumuşak dokunun zedelenmesi yumuşak doku bozukluğuna neden olur. Yumuşak doku bozukluğu kimi zaman kötü bir hastalığın habercisi olurken kimi zaman da tek başına bir rahatsızlık olarak görülebilir. Yumuşak doku bozukluğunun oluşum sebeplerine hep birlikte bir göz atalım.

Yumuşak Doku Bozukluğu Ne Anlama Gelir?

Yumuşak dokuların herhangi bir travma sonucu ya da başka bir sebep dolayısıyla zedelenmesi ve işlevini eskisi kadar yerine geçirememesine denir. Yumuşak doku kas dokuları tendonlar cilt altı ve bağlar gibi hayati dokuları kapsar. Bu dokularda meydana gelecek olan herhangi bir bozukluk yumuşak dokunun tamamen olumsuz etkilenmesine neden olur. Özellikle sporla uğraşan kişilerde bu durum daha sık görülür. Kasların ya da bağların aşırı zorlanması ya da sert sporlarla uğraşırken darbe alması bozukluğa neden olur.

Yumuşak doku bozukluğu olduğu zaman darbe alan ya da travmaya uğrayan bölgede morluklar oluşur. Bu morluklarla beraber ağrının da oluşması normaldir. Deri altındaki darbe sonucu oluşan doku bozukluğundan etkilenen damarlar kanama oluşturur. Bu da derinin üstünde kızarıklıklara morluklara sebebiyet verir. Kişi öncelikle yanmalı bir ağrı hisseder. Devamında da hızlı bir şekilde şişkinlik oluşur. Şişkinlik indikçe kanama artar ve yerini morarmaya bırakır. Kişi bu süreçte bir süre bu dokunun olduğu uzvunu kullanamaz. Bu da günlük hayatında yaptığı hareketlerin kısıtlanmasına neden olur.

Yumuşak Doku Bozukluğu Neden Olur?

Eğer kişi herhangi bir şekilde darbe almışsa bu dokuların zarar görmesine yeter. Bir yere sert bir şekilde çarpmak da aynı sonuçları yaşamanıza sebep olabilir. Sporla uğraşan kişilerde aşırı zorlanmalar olabilir. Özellikle yeni ve bilinçsiz spora başlayan kişiler, yanlış hareketlerle sakatlığa kadar dayanan yumuşak doku bozukluğuna neden olabilirler. Kemiklerin kırılmasıyla birlikte yumuşak dokular da zarar görebilir. Kimi zaman kemikler iyileşse de yumuşak doku bozukluğu devam edebilirler.

Ani kilo kayıpları da yumuşak dokunun bozulmasına neden olabilir. Ani kilo kayıplarında, deri altında bulunan yağların yer değiştirmesi sonucu doku bozukluğu oluşur. Yumuşak doku kanseri de doku bozukluğuna neden olabilir. Kanser, lenf kılcallarında, kan damarlarında, kemiklerde ve kaslarda görülebilir. Kişinin eklem bozukluğuna neden olduğu gibi görüntü olarak da değişime uğramasına neden olur. Nedenlerine göre tedavi seçenekleri mevcuttur. Yumuşak doku bozukluğu kişinin hareketini kısıtlayacağı için tedavi edilmesi gerekir. Yanlış bağların yanlış şekilde kaynaması daha kalıcı bozukluklara neden olabilir.

Yumuşak Doku Bozukluğunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yumuşak doku bozukluğunun yukarıda da gördüğümüz gibi pek çok sebebi olduğundan tedavi seçenekleri de fazladır. Eğer kişi herhangi bir darbe sonucunda bu sorunu yaşıyorsa evde yapacağı birkaç basit müdahaleyle bu durumun üstesinden gelinebilir. Bunun haricinde buzla yapılacak olan müdahaleler de işe yarayabilir. Bu şekilde yumuşak doku bozukluğundan kaynaklanan şişkinliğin inmesine yardımcı olur. Sporla uğraşan kişilerin aşırı zorlanmasıyla birlikte oluşan yumuşak doku bozukluğu yaşayanlar rahatlatıcı kremler kullanarak ve sargı yaparak bağların eski haline gelmesine yardımcı olurlar.

Bunun haricinde kemiklerin kırılması sonucu bu durum yaşanıyorsa doktorunuz vereceği kalsiyum tedavisi işinize yarayacaktır. Aynı zamanda yumuşak doku kanserine neden olan tümör için radyoterapi ve kemoterapi seçenekleri vardır. Doktorunuz sizlere en uygun tedavi seçeneğini muayeneden sonra karar verecektir. Bu süreçte kişinin yapması gereken kemiklerin ve bağların kuvvetlenmesi için olabildiğince kalsiyum ağırlıklı beslenmeleridir. Yumuşak doku bozukluğu yaşayan kişilerin bu süreçte uzuvlarını çok fazla kullanmamaya dikkat etmeleri ve zorlamamaları gerekir. En güzel tedavi yöntemi önlem almaktır. Alacağınız önlemle ve beslenme düzeninizle bağlarınızı ve yumuşak dokuya dahil olan tüm dokuları kuvvetlendirerek onların direncini artırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.