Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumuşak Doku Zedelenmesi Neden Olur?

Yumuşak doku zedelenmesi; vücudumuzdaki kaslarda, tendonlarda, bağ ve kıkırdak dokularda, deride ve cilt altında darbe sonucu zedelenme, ezilme ve yaralanmalar sonucu oluşur. Yumuşak doku darbe aldığı zaman ya da aşırı zorlanma olması durumunda yumuşak dokularda, cilt ve cilt altı dokularda eziklik oluşur ve kılcal damarlardan dışarıya çıkan kan, cilt üzerindeki bölgede morarmalar ortaya çıkar. Bu tür morarmalar alınan darbeden kısa bir süre sonrasında meydana gelir.

Darbe alan bölgelerde morarmalar, kanama ve hücrelerin ezilip zedelenmesiyle olur. Alınan darbeler kaslara zarar verebilir ve böyle bir durumda muhakkak bir doktora gidip tedavi olmak gereklidir. Kaslara alınan darbeler yüzünden gereken tedavinin geç yapılması durumunda, ileride kalıcı sakatlıklar ortaya çıkabilir. Bazen de bu gibi yumuşak doku zedelenmeleri tedavi gerektirmeyebilir.

Yumuşak Doku Zedelenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Yumuşak doku zedelenmesinin iki temel sebebi vardır:

Dış Etkenler: Kesici ya da ağır yabancı cisimler tarafından vücutta travma meydana gelmesi

Direkt Etken: Organların kapasitelerini aşacak hareketler ile kontrolsüz esnemesi ve dinlenmeden sürekli kullanılması.

Bu kapsamda en çok karşılaşılan yumuşak doku zedelenmelerinin sebepleri şunlardır:

 • Spor yaralanmaları; aşırı kilo almak, spor için ısınmamak ve eğitimsiz egzersiz yapılması spor yaralanması ihtimalini artırır. Spor yaralanmalarında cilt altındaki kaslar ve bağ dokuları zarar görebilir.
 • Ayak burkulması iç kaslarda zedelenmeye neden olabilir.
 • Yüksekten düşülmesi, aniden dönüşler, kontrolsüz hızlanmalar ve çarpışmalar zedelenmelere neden olabilir.
 • Uzun mesafeli koşular gibi süreklilik içeren egzersiz yapılması nedenler arasındadır.
 • Motorlu araç kazaları da yumuşak doku zedelenmesi meydana getirebilir.

Yumuşak Doku Zedelenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Zedelenmenin belirtileri, sorunun yaşandığı bölgelere göre değişkenlik gösterebilir. Genel belirtiler aşağıdadır:

 • Katılık ve tutukluk,
 • Şişme,
 • Ağrı,
 • Harekette ve fonksiyonda kısıtlanma.

Zedelenmeleri şiddetine göre sınıflandırırsak;

Hafif Şiddetteki Zedelenmeler: Bazı lifler yırtılabilir, bölge şişebilir ve ağrı duyulur. Çoğu zaman fonksiyon ya da kuvvet kaybı görülmez.

Orta Şiddetteki Zedelenmeler: Çoğu lif yırtılmış olabilir, ağrı ve şişkinlik yanında fonksiyon kayıpları da görülür.

Şiddetli Zedelenmeler: Yumuşak doku bütünüyle yırtılmış ya da hasar görmüştür. Genelde cerrahi operasyon yapılması gerekir.

Yumuşak Doku Zedelenmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

1. Dinlenme

Evde bir iki hafta kadar dinlenmek tedavi için önemli bir noktadır. Fakat etkilenen bölgeyle hafif hareketler yapılması önemlidir. Böylece o bölgenin kaskatı kesilmesinin önüne geçilebilir ve harekette kısıtlanma yaşanmaz.

2. Buz Uygulaması

Yaralanma ve zedelenme olduğu zaman ilk müdahale buz kompresi yapmaktır. Zedelenmeden sonraki ilk kırk sekiz saat içinde, on dakikalık sürelerde buz uygulaması yapılabilir. Bu sayede;

 • Yaşanan ağrılar diner.
 • Olası morarma ve şişmeler önlenebilir.
 • Egzersiz ve hareket kolaylaşabilir.
 • Daha sık aralıklı olarak buz uygulaması daha güzel sonuçlar verebilir.

3. Ağrı Kesici Kullanımı

Bir sağlık kuruluşuna giderek darbe alan bölgede ne derecede darbe alındığını görebiliriz. Doktor kontrolünde çektirdiğimiz film sonucunda hasar görebilir ve uygun görülen tedaviyi uygulayabiliriz. Şayet yumuşak doku aldığı darbelerden dolayı tamamen zarar görmüşse ve yırtılmışsa uzman doktorlar tarafından cerrahi operasyon yapılabilir ya da doktor tarafından fizik tedavisi yapılması uygun bulunabilir. Ayrıca hasta kişiye ağrı kesici ve kas gevşetici enfeksiyon önleyici ilaçlar da verilebilir.

4. Yüksekte Tutma

Yumuşak doku zedelenmesine uğramış olan vücut bölgesini olabildiği kadar yüksekte tutmak gerekir. Bölge kalp seviyesinden yukarıda tutulduğu zaman şişmenin önüne geçilebilir.

5. Diğer Yöntemler

 • Burkulma ve zedelenmelerde sargı bezi kullanmanın tedavi süresini kısalttığına ilişkin bilimsel bir veri bulunmaz. Fakat şişmeleri azaltabilir. Zedelenmiş bölge bir sargı bezi yardımı ile sarılıp doku etrafında su toplanması engellenmiş olur. Sargı bezi kullanılması ödem oluşmasını engeller ve ödemin oluşturduğu ağrı hissini azaltmak için faydalıdır.
 • Sıcak uygulama yapılarak kaslar gevşetilip kan dolaşımı iyileştirilebilir. Doku zedelenmesinin olduğu bölgeye sıcak su ile yapılan masaj, kaslarda kan damarlarındaki kan dolaşımını artırabilir.
 • Yüzeysel yumuşak doku zedelenmelerinde bitkisel yağların da yararı olabilir. Kekik yağı veya keklik üzümü yağı ile zedelenen bölgeye çok bastırılmadan hafif bir masaj yapılması durumunda ağrı hafifletilmiş olabilir.
 • Egzersiz yapılıyorsa bitirmeden evvel ısınma için harcanan sürenin iki katı düşük tempoya inilmelidir. Egzersiz sırasında susuz kalınmamalıdır. Egzersiz temposu ve ağırlığı günden güne aşamalı olarak attırılmalıdır.
 • Şiddetli vakalarda cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.