Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yumuşatıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yumuşatıcı lekesinin oluşmasının en büyük nedeni makinenizdeki kıyafetlerin durulama işlemine az maruz kalmasıdır. Makine kapasitenizin üzerinde çamaşır yıkmak bu soruna yol açabilir ya da makine çalışırken suların kesilmesi yumuşatıcı lekesinin oluşmasını sağlayabilir. Yazımızdaki yöntemleri uygulayarak kolay bir şekilde yumuşatıcı lekesinden kurtulabilirsiniz.

Yumuşatıcı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

1. Kıyafetten Yumuşatıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yumuşatıcı lekesini oluşmaması için çamaşır makinenizin gözüne deterjan koyarken dikkat edin ve çok koymayın. Gereğinden fazla yumuşatıcı koymanız çamaşırlarınızda lekelere sebep olabilir. Bir diğer neden ise yumuşatıcının gereğinden fazla bekletilmesidir. Çok uzun süre beklemiş olan yumuşatıcı çamaşırlarda lekeler oluşturabilir. Çamaşır makinesine koyduğunuz kıyafetlerin türüne göre makinenizin programını ayarlayın. Bu işlem de çamaşırlarda yumuşatıcı lekesi kalmasını önleyecektir.

Yumuşatıcı lekesini kıyafetten çıkarmak için ise kullanabileceğiniz en kolay yöntem sıcak su ile lekeli bölgeleri ovalamak olacaktır. Eğer bu yöntemi uyguladığınız halde deterjan lekesinden kurtulamadıysanız lekeli kıyafeti tekrardan çamaşır makinesinde yıkayın. Bu işlem yumuşatıcı lekesini kıyafetinizden çıkaracaktır. Yıkama işlemini gerçekleştirirken makine sıcaklığını arttırabilirsiniz.

Eğer çamaşırlarınızda boydan boya yumuşatıcı lekesi oluştuysa bir fırça ve sıcak hatta kaynar diyebileceğimiz su ile çamaşırlarınızın lekeli kısmını fırçalayın. Fırçama işleminden sonra lekeli bölgedeki yumuşatıcı, yumuşayarak kıyafetinizden uzaklaşacaktır.

Yumuşatıcı Lekesi Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

  • Yumuşatıcı lekesi sürekli kıyafetlerinizde oluşuyor ise makinenizde bir arıza olabilir. Sonuçta makinelerin belli bir kullanım ömrü vardır. Eğer makinenizde böyle bir problem olduğunu düşünüyorsanız çevrenizdeki güvenilir bir tamirciye makinenizi tamir ettirmenizi tavsiye ederiz.
  • Lekenin oluşumunu tetikleyen diğer bir unsur ise alelacele çamaşır yıkamak olacaktır. Daha uzun programda yıkanması gereken çamaşırları kısa programda yıkamak çamaşırlarda yumuşatıcı lekesine yol açabilir.
  • Yumuşatıcıların belli bir kullanım ömrü vardır. Tarihi geçen yumuşatıclar bu tip sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle eğer sürekli yumuşatıcı lekesi ile karşılaşıyorsanız yumuşatıcınızın kullanım tarihine bakın, eğer kullanım tarihi geçmiş ise o yumuşatıcıyı çöpe atmalısınız.
  • Kalitesiz yumuşatıcılar da çamaşırlarınızda izler bırakabilir. Tasarruf yapılmak için tercih edilen ucuz yumuşatıcılar cebinize daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle yumuşatıcı alırken kaliteli yumuşatıcıları tercih etmenizi tavsiye etmekteyiz.
  • Çamaşır makinenizdeki deterjan gözünü temizlemeyi unutmayın. Temizleme işlemi için deterjan gözünü çıkartıp güzelce yıkayın. Daha sonra kuruması için bol güneş alan ve havadar bir ortamda kurutun. Bu işlem sonucunda deterjan lekesi oluşmasının önüne geçebilirsiniz.
  • Bu lekenin en büyük nedeni binanızdaki su tesisatındaki problemdir. Su tazyiki çok az ise bu tip lekeler oluşabilir. Eğer tazyikiniz çok az ise su vananızı sonuna kadar açın. Eğer hala az su geliyor ise, su basıncını artıran bir aletle sorunu çözebilirsiniz. Su tayzikli aktığında yumuşatıcı lekesinden kurtulabilirsiniz.
  • Çamaşırlarınızın tersini çevirerek yıkamanız yumuşatıcı lekerinin önüne geçecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.