Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yürürken ve Koşarken Bacaklarda Kaşıntı Neden Olur?

Tıp dilinde pruritus olarak ifade edilen kaşıntı sorunu, vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Herhangi bir yerde oluşan kaşıntı sorunu bacaklarda da görülebilir. Ciltteki kaşıntının yanı sıra bazı zamanlarda yürürken ve koşarken bacaklarda kaşıntı şikayeti baş gösterir. İçimizdeki istek deli gibi kaşınmamıza neden olurken kaşıdığımız yer de kızarır. Hatta zaman zaman bu kaşıntı kanayıncaya kadar cildimizde tekrarlar. Bunu engellemek için bir çare ararız. Bu yazımızda yürürken ve koşarken bacaklarda oluşan kaşıntının nedenlerinden ve nasıl geçeceğinden detaylı olarak bahsedeceğiz.

Yürürken ve Koşarken Bacaklarda Kaşıntı Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

kaşıntı

Her şekilde bizi etkileyen kaşıntı sorunu daha çok alerjik reaksiyonların sonucu olarak meydana gelir. Cildin alerjiye sebebiyet veren etkin madde ile temas etmesi halinde alerjik reaksiyon ortaya çıkar. Kaşıntı, alerjinin en bilindik belirtilerinden biridir. Alerji dışında cilt kuruluğu ve aşırı terleme gibi etkenler de kaşıntı sorununa yol açar.Kimi zaman bacaklarda da kaşıntı problemiyle karşılaşırız. Daha çok yürürken ya da koşarken bacaklarda kaşıntı şeklinde belirtilen şikayetin pek çok nedeni vardır. Hareket esnasında bacaklarda hissedilen kaşıntının altında yatan sebep aşırı terleme ya da giyilen kıyafete bağlı olarak alerjik durumdan kaynaklı olabilir. Genel olarak yürürken ve koşarken oluşan bu kaşıntının nedenlerine bakacak olursak;

1. Aşırı Terleme

Terleme, cilt gözeneklerinin kapanmasına yol açar ve bu kaşıntı hissini tetikleyebilir. Bulunulan ortamın sıcaklığının artması, sentetik kıyafetlerin giyilmesi, fazla fiziksel aktiviteler terlemeyi tetikleyerek dolaylı olarak kaşıntıya yol açar. Yürürken ve koşarken, harcanan efordan ötürü oluşan terleme bacaklarda kaşıntı sorununa neden olur.

2. Alerjik Reaksiyon

Yürürken ve koşarken bacaklarda kaşıntı sorununun bir diğer nedeni alerjik durumdur. Giyilen pantolonun, tercih edilen kıyafetin, çorapların ya da bulunulan ortamdaki etkenler kişi için alerjen (alerjiye yol açan) madde olabilir. Cilt; alerjen maddeye karşı tepki vermesini kaşıntı ile belli eder. Bacaklarda kaşıntı, alerjik reaksiyonların sonucu olarak görülebilir. Bu yüzden oluşan kaşıntıyı önlemenin en kesin çözüm yolu alerjen maddenin belirlenmesi ve bu maddeden uzak durulmasıdır. Bu tarz kaşınmalara kızarıklık, döküntü, dermatit eşlik eder. Kişi alerjen etken ile ilk karşılaşmasında bir tepki gerçekleşmez. Ancak kişinin alerjen etken ile ikinci defa karşılaşması kaşınma, kızarıklık, döküntü tablosunun ortaya çıkmasına yol açar.

Bakteriyel ve mantar kaynaklı enfeksiyonlarda kaşınma çok sık karşılaştığımız bir başka durumdur. Özellikle de kadınlarda vajinal bölgede bu tarz kaşıntılara çok sık rastlarız. Bu tarz bölgelerin temiz ve kuru tutulması bakteri ve mantar üremesinin önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir.

Fizyolojik bir etken olmadan kişinin strese bağlı olarak çok sık kaşınması da karşılaşılan bir başka tablodur. Bu kişinin mutlaka doktora başvurarak stresini tetikleyen durumların ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.

Tüm bu kaşıntı tiplerinin dışında özellikle de bacaklarda oluşan kaşıntının nedeni halen araştırma aşamasında yer alır. Bu konudaki sorular halen tartışma konusu olsa da sonucu bir kaç kurama dayanır. Kişinin oturduğu süre boyunca toplar damarlarındaki kanlar alt ekstremitelerde birikir. Herhangi bir harekette yani herhangi bir yürüyüş ya da koşmada kişinin toplar damarlarındaki kanlar hızlı bir şekilde kalbe pompalanır. Bu kişinin bacaklarında karıncalanma hissi ve aşırı kaşınma hissi oluşturur.

Ayrıca kişi yürürken ve koşarken vücut ısısında belli bir miktar artış olur. Bu artışa bağlı olarak kişinin yüzeysel damarlarında bir genişleme gerçekleşir. Bunun sonucunda kan akımı hızlanır. Buna bağlı olarak da kişinin yürürken ve koşarken bacaklarında kaşınma oluşmasına sebebiyet verdiği gösterilir.

Yürürken ve Koşarken Bacaklarda Kaşıntı Oluşması Nasıl Geçer?

kaşıntı

Tüketilen gıdalara bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı için hangi gıdanın yaptığı araştırılmalı ve tüketilmemelidir. Çorap gibi sentetik kıyafetler değil daha çok pamuksu ve keten kıyafetler tercih edilmelidir. Bacaklarda mantar kaynaklı kaşıntı olması halinde dermatolog ile görüşülüp tedaviye başlanmalıdır.  

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.