Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yürütecin Zararları

Bir bebek için alışveriş yaparken alınacaklar listesinde mutlaka bulunan eşyalardan bir tanesi de yürüteç olur. Öyle ki dünyaya gelmiş bebeklerin %60’ından fazlası yürüteç kullanmış. Ebeveynler yürütecin bebeğin yürümesini kolaylaştırdığını düşündükleri için bu ürünü tercih ediyorlar. Aynı zamanda bir kısmı da bebeği oyaladığı için ihtiyaç olarak görüyor. Yani onlar için bir nevi kurtarıcı işlevi görüyor. Her ne kadar bebeğin oyalandığı durumu doğru olsa da yine de yürütecin yararlı olduğundan bahsedemeyiz. Annelerin bebekleri yürüteçle vakit geçirirken kendilerine vakit ayırmaları ya da ev işlerini rahatça halledebilmeleri avantaj olarak görülse de yürüteç aslında büyük dezavantajlara da sahip.

Bu yüzden anneler yürüteç kullanma konusunda günü kurtarmayı düşünmek yerine bebeklerinin vücut gelişimlerini ve sağlıklarını düşünmeliler. Çünkü yürüteç kullanımı büyüklerin denetiminde olsa dahi büyük kazalara davetiye çıkarabilir. Bebekler yürüteç ile saniyede bir metre kadar yol alabiliyorlar. Bu hızın oldukça yüksek olduğu düşünüldüğünde ebeveynlerin bebeklerine olası bir kaza durumunda yetişebilmeleri neredeyse imkansız. O yüzden Amerika’da, Kanada’da ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde yürütecin yasaklanması ya da daha daha güvenli bir forma getirilmesi ile alakalı tartışmalar devam ediyor.

Yürütecin Zararları Nelerdir?

1. Bebeklerde Yaralanmalara ve Kazalara Neden Olabilir

Yürüteç ile herhangi bir yerde dolaşan bebeğin henüz tam gelişme göstermemişken sobaya ya da benzeri bir sıcak cisme dokunma, dolayısıyla yanma ihtimali yok yüksek. Üstelik yürüteç kullanan bebeklerde bu şekilde yaralanmalar çok sık görülen bir durum. Hatta yürüteç sayesinde bebeklerin yüksekte bulunan ağır ya da tehlikeli eşyalara ulaşması da kolaylaşıyor. Yani yürüteç ile dolaşan bir bebeğin altı yanan ocaktaki bir tencereyi düşürüp üstüne dökme ya da masa örtüsünü çekip masanın üstündekileri üstüne düşürme ihtimali bir hayli faza. Bu yüzden yürüteç hiç beklenmedik kazalara neden olma konusunda oldukça tehlikeli. Aynı zamanda bebek büyüdükçe yürütecinden kendi kendine inmeye çalışıp kendisini yaralayabilir.

2. Bebeğin Merdivenden Yuvarlanmasına Neden Olabilir

Özellikle evinde merdiven bulunan ebeveynlerin bebeklerinin yürüteç kullanması çok tehlikeli. Çünkü bu durum bebeğin merdivenden yuvarlanma ihtimalini arttırabilir. Hatta bu tehlike apartmanda yaşayanlar için bile geçerli olabilir. O yüzden yürüteç kullanmayan bebeklerin normal şartlarda merdivenden düşme ihtimalleri çok düşük iken yürüteç kullanımı ile bu ihtimal arttırılmış olur.

3. Erkek Bebeklerin Testislerine Baskı Uygulayıp Sorun Yaratabilir

Aynı zamanda yürüteç erkek bebeklerde daha farklı olumsuz etkiler de yaratabiliyor. Çünkü sürekli yürüteçte oturulması halinde erkek bebeklerin testislerine bir baskı uygulanıyor. Bu durum da erkek bebeklerde cinsel sorunlara neden olabiliyor.

4. Yürümeyi Geciktirebilir

Yürüteci ebeveynler her ne kadar bebek yürümeye daha çabuk başlasın diye tercih ediyor olsalar da araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. Çünkü yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki yürüteç kullanan bebeklerde bacak kasları yürüteç kullanmayanlara göre çok daha güçsüz oluyor. Bu sebeple de yürüteç kullanan bebeklerin yürümeye başlama zamanı iki hafta ile bir ay gibi bir süreyle gecikebiliyor. Yani ebeveynler bebeklerine yürüteç alarak bu süreci hızlandırmak isterlerken aslında yavaşlatıyor ve geciktiriyorlar.

5. Bacaklarda Eğrilik Yapabilir

Yürüteç ile yürümeyi öğrenmek bebekler için çok sağlıklı bir durum değil. Çünkü bu şekilde yürümeyi öğrenen bebeklerin bacak yapılarında içe doğru bir eğilme oluyor. Ancak çok da endişe etmeye gerek yok; çünkü bu sorun genellikle birkaç ay içerisinde geçiyor.

6. Kifoz ya da Skolyoza Sebep Olabilir

Bebeklerin yürüteç kullanmaya başladıkları yaşlarda vücutları henüz yer çekimine karşı dik durma konusunda hazırlık olmaz. Bu yüzden bebekler yürütecin içinde yığılır gibi dururlar. Bu durum da bebeklerde kifoz ya da skolyoz gibi bazı omurga eğriliği problemlerine yol açabilir.

7. Kalça Sorunları Yaratabilir

Yürüteç kullanılan yaşlarda bebeklerin kalça yapıları da henüz tam anlamıyla gelişmemiş oluyor. Ancak yürüteç yüzünden bebeklerin vücut ağırlıkları simetrik olarak ya da asimetrik olarak kalçalara yükleniyor. Bu durum da kalça problemlerini beraberinde getirebiliyor.

8. Bebeğin Psikolojisini Olumsuz Etkileyebilir

Bebeklerin psikolojisi ne çok önemli. Çünkü ileri yaşlarda görülen pek çok psikolojik rahatsızlığın kökeni bebekliğe dayanıyor. Yürüteç kullanan bebekler sürekli olarak kısıtlı bir alanda kaldıkları için bu durum onların psikolojik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

9. Ayak Deformitesine Neden Olabilir

Bebeklerin ayak gelişimleri de doğal süreçte doğal yollardan yürümeye başlamaları ile doğru orantılı. Ancak yürüteç kullanan bebekler henüz bu aşamaya gelmeden ayakları yere bastırılıyor. Bu hamle de onlara sonraki süreçte ayak deformitesi olarak geri dönebiliyor. Hatta bebekler yürümeye başladıkları zaman zorlanabiliyorlar.

Yürüteç Kullanımı Konusunda Öneriler

Öncelikle ebeveynlerin yürüteci bebekleri için bir ihtiyaç olarak görmemeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra ebeveynler gözetimleri dahilinde bebeklerinin yürüteç kullanmasını da uygun bulmamalılar. Çünkü çoğu zaman bebeklerin yürüteçle yaşadıkları kazalara ebeveynler başlarında olsalar dahi müdahale edemeyebiliyorlar. Üstelik bu şekilde bebek ölümleri bile meydana gelebiliyorlar. Hastanelerdeki acil servislere gelmiş olan bebeklerin çoğu yürüteç yüzünden yaralanmış bebekler oluyor. O yüzden ebeveynler bebeklerinin yürüteç kullanması eğiliminde olmamalılar. Bebeklerinin yürümeye başlama süreçlerini doğal hallerine bırakmalılar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.