Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yürüyüş Yaparken El Neden Şişer?

Sağlıklı yaşam için spor olmazsa olmazdır. Tüm gün alınan kaloriler, yüklenen stres ve kötü enerjiyi atmak amacıyla spor yapmak gerekir. Spor yapmak, sağlıklı yaşamın en önemli faktörüyken kişi bedenine ve yaşantısına göre bir spor yapmalıdır. Aşırı ve yanlış spor şekli kişide sorunlara yol açabilir. En etkili ve güvenli spor aktivitelerinden biri yürüyüştür.

Yürüyüş sporu dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde yapılabiliyor. Ayrıca diğer sporlara göre herhangi bir alet de gerektirmediğinden sporun en ucuz şeklidir. Ucuz olması bir kenara, en iyi spor şeklinin yürüyüş olduğu söylenir. Özellikle tempolu yürüyüş yaparak kalp ve damar sağlığını koruyabilir, aynı zamanda kilo kontrolü de sağlarsınız. Yürüyüş yaparken bazen kişilerde el şişmesi görülür. Peki, bunun nedeni nedir?

Yürüyüş Sırasında El Şişmesi Durumu

Yürüyüş Yaparken El Neden Şişer?

Eller birçok sebebe bağlı olarak şişer. Yürüyüş ve koşu sırasında ellerin karıncalanması veya şişmesi durumu çoğunlukla fizyoloji etkenlere bağlıdır. Yürüyüş sırasında kalpten pompalanan kan daha fazlalaşır. Çünkü tüm vücuda harekete geçiren yürüyüş sporunda kaslar için gereken oksijen ve enerji kan yolu ile ulaştırılır. Yürüyüşte genel olarak eller hareket etmez. Bu durumda ellerde kan birikmesine bağlı olarak kan perifere durumu geçer. Bu damarlar arasında su birikmesine bağlı ödem oluşumu demektir. Çünkü kalp normal şartlarda her dakikada 5 litre kanı kılcal damarlar aracılığı ile tüm vücuda gönderir.

Eller hareketsiz olduğunda buradaki damarlar kanın birikmesine ve ellerde şişlikler oluşumuna neden olur. Ellerde biriken ve dağılmayan kan ellerin şişmesi ile beraber size ağırlık da hissettirir. Bu durum çoğu zaman normalken yürüyüş bitiminden sonra geçmesi gerekir. Geçmemesi halinde bir sağlık sorununun işareti olabilir. Özellikle damar tıkanıklığı bulunan kişilerde yürüyüş gibi sporlar ile beraber ellerde ve kollarda şişme daha sık gözlenir. Genetik olarak kalp ve damar hastalığına yakalanma riski bulunan kişiler eldeki şişlikleri ciddiye alması önerilir.

Yürüyüş Yaparken El Şişmesinin Diğer Nedenleri Nelerdir?

 • Alerji,
 • Ağır egzersizler,
 • Karpal tünel sendromu,
 • Enfeksiyon,
 • Eldeki yaralar,
 • Kireçlenme,
 • Bazı ilaçlar (tansiyon, kalp veya diyabet ilaçları),
 • Kawasaki sendromu,
 • Aşırı kilo,
 • Hamilelik,
 • Böbrek rahatsızlıkları.

Yürüyüş Sırasında El Şişliği Nasıl Geçer?

Yürüyüş Yaparken El Neden Şişer?

Yürüyüş yaparken el ve kollarda meydana gelen şişlikler ve morarmalar çoğu zaman normal kabul edilir. Çünkü yürüyüş sırasında ellerin yer çekimine göre hareket etmesi bizim ellerin hareketini biraz ihmal etmemizi sağlar. Elleri hareket etmemesi ile de vücutta büyük bir hızla dolaşan kan el parmak uçları, el ayası ve bilek çevresinde birikir. Biriken kan ilk olarak parmak uçlarındaki karıncalanma ile hissederiz. Kanının bu bölgede yavaşlaması kısa süre sonra ödem oluşmasına neden olur. Oluşan ödemden ötürü ellerde şişlik ve morluklar oluşur. Bu durumu engellemek ise oldukça basittir.

Yürüyüş sırasında ellerin de hareket ettirilmesi ile o bölgede kan akışı sağlanır. Kan akışının hızlanması damarlarda hareketliliği sağladığı için ödem oluşumu da önlenir. Bu yüzden yürüyüş yaparken elleri de hareket ettirmeyi ihmal etmemek gerekir. Ellerin koşar pozisyonda tutulması ile tempolu yürümek şişliği önleyebilir. Ayrıca ellerin bedene göre yana doğru 180 derece olacak şekilde açılıp kapanması ile hem ellerde hem de kollarda kan akışı sağlanır. Yine el ve kolların pervane benzeri bir şekilde döndürülmesi ile de ödem oluşumu önlenir. Bununla beraber bileklerden burkarak elleri döndürmek veya sürekli olarak elleri açıp kapayarak yürüyüş sırasında eldeki şişliklerin önüne geçebilirsiniz.

Yürüyüş sonrası geçmeyen şişlikler ve morarmalar bazı damar hastalıklarının habercisi olabilir. Bu sebeple bu tür durumlarda mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Ayrıca el ve kollarda oluşan şişlikler bazı böbrek ve kalp hastalıklarının da belirtisi olabilir. Eğer elde ve kolda oluşan şişlikler yürüyüş sonrasında da devam ediyorsa ciddiye almalısınız. Bu durumda uzman doktor tarafından hormonal muayene yapıldıktan sonra hastanın elinin şişmesinin nedeni tespit edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.