Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yutakta Et Parçası Oluşması Neden Olur?

İnsan vücudunun çalışma prensipleri bellidir ama her insanda bu prensiplerin dinamikleri farklıdır. Yaşına, cinsiyetine, yaşadığı coğrafyaya, kalıtsal özelliklerine, beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak her insanın vücudu kendine has bir düzen içinde çalışır. Bu düzen içinde zaman zaman sapmalarla, aksaklıklarla karşılaşabiliriz. Çoğu zaman bizi endişelendiren bir durum aslında çok basit bir sebepten kaynaklanıyor olabilir ve tedavisi de bir o kadar kolaydır.

Sağlıklı beslenmenin, düzenli egzersizin, sigaradan uzak durmanın ve aile-arkadaşlarla daha fazla zaman geçirmenin, bağışıklık sistemi üzerinde çok yapıcı etkileri olduğunu artık çok iyi biliyoruz. Bütün bunlara ek olarak kişinin vücudunu tanıması ve meydana gelen değişimleri erken fark ederek tedbir alması da, sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi için çok önemli.

Yutak Nedir?

Yutak

Sindirim ağızda başlar. Yutak ise ağızdan sonra sindirim sisteminin ikinci durağıdır. Yutakta sindirim olmaz ama besinler yemek borusuna yutaktan geçerler. Öte yandan sadece sindirim sisteminin değil, solunum sisteminin de bir parçasıdır. Sindirim sistemi ile solunum sistemi birbirlerinden yutakla ayrılır. Dilin arkasından, çenenin altından başlayarak huni şeklinde boyun bitimine kadar uzanır ve yaklaşık 15 cm uzunluğundadır. Bu uzunluğun yaklaşık 1,5 cm’lik kısmı nefes borusu ve yemek borusu tarafından ortak kullanılır.

Besinleri yutarken soluk borusu küçük dilin arkasında bulunan epiglot tarafından bir süre kapatılır ve böylece yediklerimizin nefes borusuna kaçması engellenir. Bu sırada kısa bir süre solunum durur. Ön yüzünde ağız, burun ve ses tellerinin de içinde bulunduğu gırtlağa (larenks) açılan açıklıklar bulunur. Yutak, kafatası kemikleri, kafa sinirleri, boyun kasları, şah damarı olarak bildiğimiz ana atardamar ve lenf dokusu kitleleri (bademcik) gibi pek çok önemli yapıya komşudur.

Yutakta Et Parçasının Sebepleri Nelerdir?

Yutak (Farenks), konumu ve işlevi gereği hem sindirim sistemi hem de solunum sistemini ilgilendiren hastalıklardan etkilenebilir. Yutakla ilgili şikayetlerin başında farenjit (yutak iltihabı), uyku apnesi, horlama ve daha çok yaşlılarda rastlanan yutma güçlüğü gelir. Yutakta “et parçası” şeklinde tarif edilen oluşumların sebepleri, basit bir üst solunum yolları iltihabından, ciddi bir tümöre kadar geniş bir yelpazede yer alır. Üst solunum yollarına ait enfeksiyonlar hafife alınmamalıdır. Tedavi edilmediği durumlarda çok daha ciddi komplikasyonlara sebep olabilen solunum yolu enfeksiyonu özellikle bebek ve çocuklarda mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. Fakat şurası da bir gerçek ki, enfeksiyon tedavileri kanser tedavileri yanında çok daha kolay ve başarı oranı çok daha yüksektir.

Yutakta “et parçası” görünümü oluşturabilecek durumlar;

1. Farenjit

Bademcikleri de içine alacak şekilde, yutağın üst kısmında (orofarinks) görülen, yaygın iltihaplı bir hastalıktır. Virütik ya da bakteriyel olabilir.

2. Bademcik İltihabı

Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan bademciklerin iltihaplanması çok sık karşılaşılan bir durum. Özellikle okul çağı çocukları arasında çok daha yaygındır. En sık rastlanan sebebi virüslerdir ve antibiyotik kullanmaya gerek kalmadan dinlenme ve iyi beslenmeyle iyileşir. Nadiren bakteriler sebep olur ve bunlar diğerlerine göre daha şiddetli bir seyir izler. Çok sık bademcik enfeksiyonu geçiren çocuklarda bademciklerin alınması, enfeksiyonları tamamen engellemez, sadece sıklıklarını azaltır. Bademcik, lenflerin olduğu bir dokudur. Dolayısıyla buradaki bir enfeksiyon, yakındaki diğer dokulara da geçebilir.

3. Epiglot İltihabı

Dilin ve küçük dilin arkasında, nefes borusunun üstünde bulunan ve gırtlağın üstünü kapatarak yediklerimizin nefes borusuna kaçmasını önleyen epiglotun iltihabıdır.

4. Küçük Dil Uzaması

Damağın arkasında, alt kısmında bulunan küçük dil sesin tınlamasına katkı sağlamasının yanı sıra, yiyeceklerin genize kaçmasını da engellemesi bakımından önemli bir organdır. Bulunduğu yerlerdeki diğer organların enfeksiyonlarından etkilenebilir ya da yutulan besinlere temas ettiği için zamanla formu bozulabilir. Ağzı açık uyuyanlarda da zaman içinde küçük dilin büyümesi mümkündür. Küçük dilin uzaması daha çok alerjik bir reaksiyon olarak karşımıza çıkar. Horlama ve uyku apnesi, uyku kalitesinde bozulma, gündüz uyku hali ve öksürük gibi şikayetlere sebep olur.

5. Üst Yutak Tümörleri

Nazofarenks kanserleri, seyrek rastlanan kanserlerdir. Sebepleri tam olarak bilinmese de, sigara içenlerde, ailesinde 40 yaşından erken nazofarenks teşhisi almış yakını bulunanlarda, kronik KBB hastalıkları olanlarda görülme sıklığı fazladır.

Yutakta Et Parçasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaların yutak bölgesinde gördükleri alışılmışın dışında oluşumlar, her zaman bir tümörü işaret etmez. Fakat aniden ortaya çıkan, şüphe uyandıran değişimler mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Nazofarenks tümörlerinin yayılım alanı geniş ve cerrahi müdahale imkanı kısıtlı bir bölgedir. Duruma göre medikal ya da radyoterapi uygulanır.

Et parçasının bir enfeksiyondan kaynaklandığı düşünülüyorsa, uygun ilaçlarla kısa zamanda tedavisi mümkündür. Küçük dilin sarkması söz konusu olduğunda önce sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir. Gerekli görülürse küçük dili küçültme operasyonu yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.