Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yutma Güçlüğü Durumunda Ne Yapılmalı?

Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabilmek adına dışarıdan besin alırız. Bu besinler en küçük yapı taşlarına kadar ayrılır ve bir süre sonra emilerek kan aracılığıyla hücrelere taşınır. Bu şekilde enerji ihtiyacımızı karşılamış oluruz. Sindirimin en önemli organlarından biri de yemek borusudur. Ağızdan alınan besinler mekanik sindirime uğratılarak yemek borusu yardımıyla kimyasal sindirime uğratılmak üzere gönderilir. Yemek borusunda kimi zaman problemler meydana gelir. Bu problemler, sindiriminde aksaklıklar yaşanmasına neden olur. Bu sorunlardan biri de yutma güçlüğüdür. Yutma güçlüğü pek üzerinde durulmayan bir rahatsızlık olsa da oldukça önem taşıyan hassas bir durumdur. Yazımızın devamında yer alan bilgilerle bu durum karşısında ne yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yutma Güçlüğü Neden Olur?

Yutma güçlüğü bir hastalık değil bir hastalık belirtisidir. Yutma güçlüğü çeken kişiler yeterince beslenemez ve bu da birtakım hastalıkları beraberinde getirir. Yutma güçlüğü çeken kişilerin tedavi edilmesi için öncelikle bu rahatsızlığı yaşama sebeplerinin iyice araştırılması gerekir.

Yutma güçlüğü yaşanmasının en yaygın sebeplerinden biri yaşın ilerlemiş olmasıdır. Yutma esnasında elliden fazla kas çalışır ve yaş ilerledikçe kaslarda görülen zayıflık yutma işlemini de zorlaştırır. Kimi zaman da yutma esnasında salgılanan salgıların azlığı yutma işlemini zorlaştırabilir. Bu salgı bezlerinin yeterince çalışmaması da aynı şekilde yaşın ilerlemiş ve artık vücudun yıkım reaksiyonlarını gerçekleştiriyor olmasından kaynaklanır.

Yutma problemlerini özellikle sabah saatlerinde yaşayan kişilerin durumu biraz daha farklı olabilir. Gece uyku esnasında yutma işlemi olmayacağı için salgılar burada birikerek kişinin sürekli olarak öksürmesine, bir süre sonra da boğazın tahriş olarak yutkunmasında problem yaşamasına neden olur.

Stresin fizyolojik olarak bulgularına rastlanır. Bunlardan biri de yutmada zorluktur. Özellikle sinirlilik anında ya da büyük bir üzüntü karşısında kişinin boğazında bir şey varmış gibi hissetmesine ve beraberinde yutmasında problemler yaşamasına rastlanır.

Burun ile boğazın ilişkisi hayati fonksiyonlarla birbirine bağlıdır. Özellikle burunda oluşan bir eğrilik sinüslerin farklı ve aşırı şekilde boşalmasına neden olarak kişinin salgısını artırır. Bu da yine boğazda bir şey varmış hissi yaratarak kişinin sürekli olarak boğazını temizlemesine neden olur. Kısa bir süre sonra burada oluşan tahriş özellikle sert besinleri yutarken zorluk yaşanmasına neden olur.

Yemek borusunda oluşan bazı şişkinlikler kişinin yutma güçlüğü çekmesine neden olur. Özellikle boğaz enfeksiyonu kişinin iştahını kapatacak boyutlara gelmesine bile neden olur.

Bazı mide rahatsızlıkları da kişinin yemek yerken ya da bir şeyler içerken zorluk çekmesine neden olur. Özellikle reflü rahatsızlığı yaşayan kişilerde yemek borusu ile mide arasındaki kasın çalışmaması durumunda mide asidi boğaza kadar gelerek yanma hissi oluşturur. Bu durumdan tahriş olan boğaz, kişinin ihtiyaçlarını karşılarken zorlanmasına neden olur.

Yutma Güçlüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Yutma güçlüğü çeken kişilerin sebepleri farklı olduğu için tedavileri farklılık gösterir. Bu durumla karşılaştığınızda bir an önce doktora gidip gerekli muayeneleri yaptırmalısınız.

Muayene sonuçlarınızda eğer bir enfeksiyon ya da bakteri sebebiyle bu durumu yaşadığınıza kanaat getirilmiş ise doktorunuzun vereceği antibiyotikler ile bu durumun üstesinde gelebilir, kısa süre sonra eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Eğer yutma güçlüğü çekerken bir taraftan yanma hissi de yaşıyorsanız bu durum midenizle alakalı olabilir. Doktorunuzun midenize uygulayacağı tedavi ile yutma güçlüğü ve yanma hissi ortadan kalkar.

Eğer yaşın ilerlemiş olmasıyla alalı bir durum mevcut ise mide kasını güçlendirecek birkaç ilaç tedavisi ve koruyucularla belirtilerden en az şekilde etkilenmiş olursunuz.

Boğazın nemli kalması tahriş olmasını engelleyecektir. Bu yüzden günlük içmeniz gereken sıvı miktarını belirli aralıklarla tüketmeye özen gösterin. Olabildiğince boğazı tahriş edecek olan asitli gıdalardan ve içeceklerden de uzak durmanızda fayda vardır.

Eğer sürekli bu durumu yaşıyorsanız bu bir tümörün nedeni olabilir. Bu yüzden yutma güçlüğünü ciddiye almalısınız. Eğer böyle bir bulguya rastlanırsa da gerekli kemoterapi tedavisiyle birlikte sağlığınıza kavuşmanız mümkün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.