Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüz Estetiği

Yüz estetiği ameliyatları, sarkan ya da gevşeyen yüz derisinden fazlalıkların alınarak hastaya daha genç bir yüz görünümünün verildiği estetiklerdir. Yapılacak olan ameliyat her ne kadar yaşlanmayı durdurmasa da kişinin yüz görüntüsünün gençleşmesini sağladığı için yaşlanma saatini geriye döndürse de çalışmasını durduramaz. İnsanlar, genç görünmeye karşı ciddi bir istek duyarlar. Bu sebeple de yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak isteyen birçok kişi bulunur. Diğer yandan yüz estetiği yalnızca çehre için değil aynı zamanda örneğin kulak ve dudak gibi duyu organları için de yapılır. Şimdi sizlere bu ameliyatlardan bahsedeceğiz.

Yüz Estetikleri Nelerdir?

1. Dudak Estetiği

Bazı kişilerin dudak yapısının ince olması ve yaşlanma sebebi ile dudaktaki yağ dokusunda azalmalar görülmesi sonucunda dudak kalınlığının azalması mümkün olur. Bu sebeple de dudak kalınlaştırma ameliyatları tercih edilir. Bu noktada kullanılacak olan yöntemler, vücuttan alınacak olan materyallerin, dolgu maddelerinin ya da dudak mukozasının kullanılarak yapıldığı dudak kalınlaştırma işlemleri olur.

Dolgu maddesi kişinin kendisinden alınabilecek olan otojen maddeler olabileceği gibi yabancı maddeler de olabilir. Otojen maddeler fasia greftleri, dermis greftleri ya da yağ greftleri olabilir. Yağ greftleri bir süre sonra eridiği için pek tercih edilmese de diğer greftler daha kalıcı olduğu için daha sık kullanılır. Bu ameliyatlar ile birlikte dudak daha kalın bir hale gelir ve yüzde lokal anestezi sebebi ile oluşan şişlikler de en geç 10 gün içinde ortadan kalkar.

Diğer yandan aşırı kalın dudaklara sahip olan kişiler de dudak mukozası olan kırmızı renkli kısımdan alınacak olan elips şeklindeki bir parça ile birlikte yağ dokularının çıkartılması sonucunda daha ince dudaklara sahip olabilir. Bu yapılırken lokal anestezi kullanılır ve açılan kesik uygun bir şekilde dikilir. Morluk ve şişlikler ise birkaç gün içinde kaybolur.

2. Göz Kapağı Estetiği

Yaşlanma sebebi ile göz altında yer alan doku ve göz kapaklarında sarkmalar ve göz altı torbası oluşumu görülür. Kişilerin olduğundan yaşlı görünmesine ve yorgun bir yüz ifadesine sahip olmasına neden olan bu durum kişinin enerjik görünmesine engel olur.

Üst göz kapağında yer alan deri ve kasların gevşemesi sonucunda göz kapakları sarkar ve burada yer alan yağ dokuları görünür hale gelebilir. Göz küresinin etrafında yer alan ve gözü desteklemekte olan yağ yağ dokularının fıtıklaşarak torba haline gelmesi de mümkün olur. Bu sorunun üstesinden gelmek için deri ve kaslarda onarım yapılacak ve gerektiği takdirde de yağ dokuları alınacaktır. Dokularda yapılacak olan sıkılaştırma işlemi ve fazla yağın alınması ile birlikte bu sorunun üstesinden gelinebilir. Bir iki saat süren bu ameliyatlarda lokal anestezi kullanılır ve dikişler bir haftanın ardından alınır.

3. Kulak Estetiği

Kulak estetiği ameliyatları yaş alt sınırı konusunda diğer estetik ameliyatlarından ayrılır. Bunun sebebi kulak gelişiminin 5  – 6 yaşlarında tamamlanmış olmasıdır. Bu nedenden dolayı da küçük yaşta kulak estetiği yaptırmak mümkün olur. Özellikle kepçe kulağa sahip olan çocuklar ile dalga geçildiği için psikolojik açıdan zorlu zamanlar geçirilebilir. Bu da ilerleyen dönemlerde büyük sorunlara yol açacağı için estetiği bir seçenek olarak ortaya çıkartır. Çeşitli yöntemlere sahip olan kulak estetiği için tercih edilecek olan yöntem doktor tarafından en uygun şekilde seçilir. Genellikle kıkırdak törpülenir ya da azaltılır.

Kepçe kulağı ameliyatları yapılırken kulağın boyutu değil açısı değiştirilir. Ameliyatın ardından iz kalmaması için ise kesikler, görülmeyen yerlere yapılır. Ameliyat 1 – 2 saat kadar sürecek ve yetişkinlere lokal, çocuklara genel anestezi yapılacaktır. Hastalar aynı gün ya da bir sonraki gün taburcu edilir. Kepçe kulağı ameliyatı operasyonlarında pansumana da dikkat edilmesi ve kafa bandı kullanılması gerekir. Dikişler bir hafta sonra alınacak, ödem, şişme ve morluklar da 1 hafta ile 10 gün aralığında geçecektir.

4. Alın Germe – Kaş Kaldırma

Alın ve kaş bölgeleri yaşın ilerlemesi ile birlikte deforme olur. Kaşlar aşağı düşer, alın çizgileri derinleşir, göz kapaklarında değişiklikler yaşanır. Bu görüntüler kişiye üzgün ve yorgun bir hava katar. Bu noktada ise alın germe ve kaş kaldırma yöntemleri kullanılır. Bu operasyonlar yapılırken genel anestezi uygulanır. Kimi durumlarda operasyonun sedasyon ile yapılığı da olur. Ayn gün içinde taburcu edilecek olan hasta 2 – 3 gün boyunca elastik bandaj kullanacak bir hafta içinde morluk ve ödemlerden kurtulacaktır.

5. Yüz Germe

Boyun ve yüz derisinde görülen kırışıklık ve sarkmaların düzeltilmesi ile birlikte yüzün gençleşmesi mümkün olur. Sarkan deri fazlalığının atılması ve gevşeyen ya da sarkan cilt dokuları eski yerlerine koymak mümkün olur.

Yüz gençleştirme ameliyatları alın ve kaşlar olan üst yüz bölümü, ağız ve göz hizası arası olan orta yüz bölümü ve boyun ve ağız kısmı olan alt yüz bölümünden oluşur.

Sakinleştirici ile desteklenen lokal anestezi ya da genel anestezi kullanılarak yapılacak olan ameliyatlar 3 – 8 saat aralığında sürer ve hasta ya aynı ya da bir sonraki gün taburcu olur. 7 ile 10 gün aralığında morluk ve ödemler kaybolur. Dikişler de bu sırada alınır. Hastanın en az üç hafta boyunca ameliyat öncesi ve sonrasında sigara içmemesinde fayda bulunur. Ayrıca en az birkaç hafta boyunca güneş koruyucu kremler kullanılması gerekir.

6. Burun Estetiği

Burun estetiği operasyonları estetik kaygılar ya da sağlık problemleri sebebi ile yapılır. Burnun yapısal bozuklukları sebebi ile burnun işlevini kaybetmesi ve nefes alma konusunda zorluklara yol açması, koku ve nefes alma konusunda yaşam kalitesini etkileyecek derecede sorunların meydana gelmesi ve bununla birlikte tetiklenme olasılığı olan daha büyük sorunlar olan kırılma, çatlama ve yaralanmaların önüne geçilmesi için burun estetiği yapılır.

Diğer yandan burnun şekil bozuklukları ise genetik sebeplerden dolayı meydana gelebileceği gibi düşme, çarpma ya da bu tür travmalar, çeşitli hastalık ya da yanıklar sonucunda da meydana gelebilir. Şekil bozuklukları aynı zamanda psikolojik sorunlara da yol açar. Bu nedenle rinoplasti uygulanarak bu sorunlar tamamen ya da kısmen çözülür.

Bu ameliyat gelişim çağı sona ermiş yani burnun son halini almış olan kişilere uygulanabilir. Diğer yandan gelişimin psikolojik yönü de ayrıca incelenir ve buna göre kişiye estetik yapılıp yapılmayacağı belirlenir.

Rinoplasti ameliyatı olup sonuçtan memnun olmayan kişilere revizyon rinoplasti ameliyatı uygulanarak bir kez daha burun estetiği yapılır. Bu tür ameliyatlar ilkine göre çok daha zor olur.

Nefes almayı zorlaştıran burun eğriliği aynı zamanda yeteri kadar oksijen ile beslenemeyen organların da zarar görmesine sebep olduğu için bireylerin yaşam kalitesini sekteye uğratır. Bu nedenle de deviasyon yani burun eğriliği ameliyatı tercih edilir.

Yüz Estetiğinin Riskleri

Yüz germe ameliyatları ile birlikte yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıklar ve sarkmalar asılarak ve gerilerek giderilir. Böylelikle alın çizgileri yok olacak, kaşlar eski konumlarına getirilecek ve göz kapaklarının sarkıklığı da giderilecektir. Canlılığını geri getirmek için yapılacak olan yüz estetiği ameliyatlarında çeşitli riskler bulunur. Elbette emin ellerde yapılacak olan ameliyatlar oldukça düşük risklere sahip olsa da genellikle bu tür ameliyatlardan önce hastanın sigara içmemesi ve hatta sigarayı bırakması gerekir. Bu nedenle en azdan ameliyatlardan en geç iki hafta önce sigaranın bırakılması gerekiyor.

Bu tür ameliyatların ardından istenmeyen yara izleri, enfeksiyonlar, kanamalar, yaraların yeteri kadar iyileşmemesi, yüz sinirlerinin zayıflaması ya da zedelenmesi, anestezi sebebi ile oluşan riskler, sıvı toplanması, deri duyusunda meydana gelen değişiklikler, hissizlik, kesilen yerlerde saç kaybı, devam eden ağrılar, yağ nekrozu ismiyle anılan deri altında yer alan yağ dokularının ölmesi, deride şişlik, morluk ve hassaslıkların oluşmasıve deri kontorunda bozukluklar ortaya çıkması gibi riskler bulunur. Ayrıca dikişlerin görülür hale gelmesi, ciltte belirmesi ve alınmalarını gerektirecek kadar irritasyona sebep olması da mümkün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.