Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüz Maskesi

Cilt bakımı hem cildimizin sağlıklı olması hem de güzel görünmesi için çok önemlidir. Elbette pek çok insan ağırlıklı olarak estetik kaygılar taşıdıkları için cilt bakımına dikkat ederler ancak en önemlisi kesinlikle sağlıklı bir cilde sahip olmaktır. Bu yüzden düzenli olarak cildimize cilt bakımı yapmamız ya da yaptırmamız gerekir.

Cilt bakımının en önemli ve en sık kullanılan materyallerinden bir tanesi elbette yüz maskeleridir. Yüz maskeleri hem cildin canlanmasına yardımcı olur hem de kan dolaşımının hızlanması ile birlikte oksijenin dokulara rahat bir şekilde ulaşmasına olanak sağlar. Bu nedenle de yüz maskelerinin önemi bir hayli büyük olmaktadır. Üstelik hemen hemen tüm yüz maskelerinin içerdiği su miktarı oldukça fazladır. Böylece maske uygulaması yapıldığında yüz hemen rahatlar, gözenekler büzülür ve cilt serinler. Sonraki maskenin çıkarılma sürecinde ise kan damarlarında açılma ve ciltte pembeleşme meydana gelir. Bu da cildin zararlı maddelerden arındığını ve yenilendiğini gösterir. Aynı şekilde yüz maskesi yüzden çıktıktan sonra damarlar genişlemiş olur ve cilde bol miktarda kan gittiği için cilt düzgünleşir, gözenekler kapanır ve cilt ciddi anlamda güzelleşmeye başlar.

Fakat elbette yüz maskesi uzun süreli kalıcılık sağlamaz. Yüz maskesi geçici bir bakım yöntemidir ve direkt olarak tedavi edici değildir. Ancak yüz maskesi sayesinde cilt canlanır ve yenilenir. Bu yüzden yüz maskesinin sürekli olarak tekrar edilmesinde fayda vardır.

Eğer siz de sağlıklı ve bir o kadar da güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız düzenli olarak cilt bakımı ve yüz maskesi uygulaması yaptırmalısınız. Bunu aynı zamanda evde kendiniz de yapabilirsiniz. Her ne yöntem ile olursa olsun uygulanacak yüz maskesi çok kısa bir zaman alacaktır ancak zaman ile ölçülmeyecek kadar büyük faydalar sağlayacaktır. Hatta bazı maskeleri her gün düzenli olarak uygulamak bile mümkün olabilmektedir. Özellikle bazıları gece yatmadan önce uygulandığında etkisini en üst seviyede gösterebilmektedir. Bu kişinin çok daha rahat ve keyifli bir uyku uyumasına da yardımcı olmaktadır.

Doğal Maskeler

screenshot_6

Çevremizdeki pek çok marka farklı özelliklere sahip pek çok yüz maskesi satmaktadır. Her ne kadar bu maskelerin içinde de doğal maddeler bulunsa da bir şekilde içlerine kimyasal maddeler girebilmektedir bazılarının. Bu yüzden de son dönemlerde insanlar tamamen doğal olan yüz maskelerine yönelmektedir. Bu maskeler ağırlıklı olarak kişinin kendisinin evinde hazırlayabileceği formattadır. Doğal maddeler ile yapılmış olan yüz maskelerinin içindeki vitamin, protein ve madensel tuz gibi maddeler ciltte hemen hızlı bir şekilde emilerek sindirilebilmektedir. O yüzden elimizden geldiğinde doğal olarak hazırlanmış olan yüz maskelerini tercih etmemizde fayda vardır.

Doğal yüz maskelerinin içinde hayvansal ya da bitkisel maddeler kullanılır. Bunun haricinde dolgu maddesi olarak da kil ve kaolin olmak üzere iki tip toprak kullanılmaktadır. Elbette her yüz maskesinin içeriği ve kullanım şekli farklı olabilmektedir ama genelde yüz maskesi uyguladıktan sonra 15 ya da 20 dakika boyunca cildin rahat bırakılması ve dinlendirilmesi gerekir. Böylece cilt maskesi etkisini çok daha güzel ve çok daha hızlı bir şekilde gösterebilecektir. Sonrasında da yüz maskesinin ılık suyla ve yumuşak hareketler ile temizlenmesi gerekir. Eğer yüz maskesi kuru bir cilde uygulandı ise cilt temizlendikten ve kurutulduktan sonra cilde nemlendirici bir kremin sürülmesinde de fayda vardır. Buna karşılık cildi çok fazla yağlı olan kişilerin bir ya da iki saat boyunca hiçbir şey sürmemeleri ve ciltlerini biraz rahat bırakmaları çok daha faydalı olacaktır.

Bazı yüz maskelerinin uygulama yöntemlerinde de birtakım farklılıklar vardır. Yüz maskesinin etkisinin çok daha net bir şekilde hissedilebilmesi için bazı yüz maskelerinin cilde parmak uçları ile ufak masajlar yaparak uygulanması gerekir. Bu kişinin rahatlamasına da büyük bir fayda sağlayacaktır. Fakat kesinlikle ama kesinlikle yüz maskelerinin göz kapaklarına ve göz altlarına sürülmemesi gerekir. O bölgeler diğer bölgelere göre çok daha fazla hassastır ve yüz maskesi o bölgelere zarar verebilir. Bazı insanlar hem sütleri, hem kremleri, hem losyonları hem de yüz maskelerini sadece yüzlerine uygulamaktadır. Aslında bir yüz uygulamasında bu tek başına yeterli gelmemektedir. Yani yüz maskesi yüze sürüldükten sonra bir miktar da boyna sürülmelidir. Tabii tıpkı yüzde olduğu gibi boyundaki maskenin de ufak hareketler ile ciltten temizlenmesi gerekir.

Doğal Maske Tarifleri

Canlandırıcı Maske:

screenshot_5

Canlandırıcı maske hazırlamak için malzeme olarak bir avokadonun yarısına, bir tatlı kaşığı kadar bala, mümkün ise çiğ süre ve bir tatlı kaşığı kadar da polene ihtiyaç vardır. Maskeyi yapmak için tüm bu malzemelerin derin bir kabın içinde sürekli çırparak karıştırılması gerekir. Maske iyi bir kıvama geldikten sonra kullanılabilir. Öncelikle cildin ve boyun bölgesinin çok iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Ardından da maske yüze uygulanır. Bir otuz dakika kadar yüz maskesi ciltte durduktan sonra bol soğuk su ile yüz maskesi ciltten çıkartılır. Ardından cildin biraz daha rahatlaması için bir miktar losyon sürülür yüze.

Yorgun Ciltler İçin Maske:

Yorgun ciltler için maske hazırlamak üzere öncelikle bir çeyrek limona, bir tatlı kaşığı kadar badem yağına, bir tatlı kaşığı kadar bala ve bir miktar taze fasulyeye ihtiyaç vardır. Yüz maskesinin yapılışına öncelikli olarak taze fasulyelerin haşlanmasıyla başlanır. Sonrasında haşlanmış olan taze fasulyeler bir çatal yardımı ile ezilir. Ardından içine limon, badem yağı ve bal konur. Tüm malzemeler bu şekilde iyice karıştırıldıktan sonra ve yüz maskesi tam kıvamına geldikten sonra yüze sürülür.

Sivilceli Ciltler İçin Maske:

Sivilceli ciltlere iyi gelecek bir yüz maskesi hazırlamak için bir miktar ince doğranmış olan marul ile bir miktar suya ihtiyaç vardır. Yüz maskesinin yapım aşamasına öncelikle marulların suyun içinde hafif ateşte tuzsuz olarak pişirilmesi ile başlanır. Ardından marullar ocaktan alınır ve bir süre ılınması için bekletilir. Sonrasında marul parçaları küçük küçük kesilir ve tülbent parçalarının üstüne yerleştirilerek yüze uygulanır. Bu şekilde tülbent bir süre yüzde bekledikten sonra tülbent yüzden çıkartılır ve yüz soğumuş olan marul suyu ile yıkanır.

Kuru Ciltler İçin Maske:

screenshot_6

Kuru ciltler için maske hazırlamak için ihtiyaç duyulan malzemeler; bir tatlı kaşığı kadar granül bira mayası, bir adet yumurtanın sarısı, bir yemek kaşığı kadar doğal bal, bir yemek kaşığı kadar krema ya da çiğ süt kaymağı, yarım tatlı kaşığı kadar elma sirkesi, bir yemek kaşığı kadar susam yağı ya da zeytinyağı, bir miktar süt ve bir miktar su. Maskeyi hazırlamak için sırayla ilk beş malzeme bir kabın içine konur ve iyice krema kıvamına gelene kadar çırpılır. Sonrasında yüzün her yerine yağ sürülür ve granül bira mayası karışımı da yüzün her yerine eşit bir şekilde yayılır. Maske yüzde 20 dakika boyunca bekler ve ardından yüz süt ve su karışımı ile yıkanır. Özellikle bu maske sayesinde cilt canlanır, yorgunluk azalır, kırışıklıklar gecikir ve kuruluk azalır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.