Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüz Neden Şişer?

Yüzümüz bizlerin iç sağlığının yansımasıdır. Kimi zaman rengi kişi zaman lekeleri bizlere mesaj verir. Bu mesajlardan biri de yüzün şişmesidir. Yüzdeki şişmeler pek çok farklı anlama gelebilir. Yüzde şişme kişinin görüntüsü bozduğu gibi uzun süre kalırsa psikolojisini de bozan bir durumdur. Yüzde şişmenin nedenlerini ve nasıl geçeceğini merak ediyorsanız yazımızın devamı sizler için faydalı olacaktır.

Yüz Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Yüzde oluşan şişkinliklerin en hafif nedenlerinden biri ufak darbelerin alınmasıdır. Çarpma gibi travmalarda yüzde şişmenin öncesinde kızarıklık oluşur. Devamında da şişmeler meydana gelebilir.
  • Yüzde şişmenin bir diğer nedeni de ateşli hastalıklardır. Ateşlenmenin verdiği etkiyle birlikte cilt daha şişkin görünür. Bu hem enfeksiyondan kaynaklanır hem de enfeksiyonun uyguladığı basıncın etkisidir.
  • Yüzde şişmeler genelde vücudun susuz kalmasından dolayı da olabilir. Eğer gün içinde az su içerseniz bu böbreklerin su emilimini artırarak su biriktirmesine neden olur. Su birikmesi de yüzde şişliğe neden olur. Özellikle yüzde ellerde ayaklarda şişmeler hissedilir ve fark edilir bir şekilde gelişir.
  • Bazı gıdaların vermiş olduğu etkiler vardır. Vücutta su kaybına neden olan ürünleri çok sık tüketirseniz bu ürünlere ve gıdalar bağlı olarak yüzünüzde şişmeler oluşur. Örneğin; alkol içeren ürünler genelde yüzde şişliğe neden olur. Çünkü kişinin su ihtiyacını artırır ve böbreklerde oldukça fazla su tutulmasına neden olur.
  • Vitamin eksikliğinden kaynaklı olarak da yüzde şişmeler görülebiliyor. Özellikle C vitamini eksikliğinde kişinin ellerinde yanaklarında ve yüzünde şişmeler oluşur.
  • Böbreklerde süzülen ve emilimi gerçekleştirilen suyun böbreklerin rahatsızlığında şişmelere neden olduğu görülmüştür. Böbrek yetmezliği yaşayan kişilerde yüzde şişkinlik gibi belirtileri teşhis açısında önem taşır. Sadece yüzde değil el ve ayaklarda da bu durumlarla karşılaşılır.
  • Tiroid yetmezliği bir hormon bozukluğundan dolayı görülen rahatsızlıktır. Metabolizmanın bozulmasıyla birlikte tiroit yetmezliği oluşur. Tiroit yetmezliğinde kişi de bazı belirtiler görülür. Yüzde şişme bu belirtilerin başında gelir devamında ise kilo alma, cilt bozuklukları ve kabızlık gibi durumlar da oluşabilir.
  • Alerjik nedenlerden dolayı da oluşabilen yüzde şişme genelde bir gıda alerjisinin yarattığı belirtidir. Eğer içerisinde etken bir madde taşıyan besin aldıysanız yüzünüzde şişmeler oluşabilir. Bu şişmeler eğer dikkate alınmazsa kişide ciddi hasarlar kalmasına neden olur.

Yüzde Şişme Nasıl Geçer?

Bir travma sonucunda oluşan şişmeler için tedavi yöntemi arıyorsanız travmanın şiddetinin büyüklüğüne bağlı olarak bir doktora görünmelisiniz. Görünüşte şişlik olarak oluşan belirtinin içeride pek çok farklı anlamı olabilir. Bu yüzden mutlaka doktora görünüp uygun gördüğü tedaviyi uygulamalısınız. Ancak doktora gidene kadar soğuk kompresler faydalı olur.

Ateşli hastalıkların oluşturduğu şişmelere karşı da kişi bol bol su içmeli ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler almalıdır. Aynı zamanda antioksidan içeren yoğurttan da faydalanmak ateşin düşmesini ve devamında da şişliğin geçmesini sağlayabilir.

Vücudun aşırı susuz kalması sadece yüzde şişmelere değil daha birçok hastalığa neden olabilir. Günde en az iki buçuk litre kadar su içmelisiniz. Eğer suyun çok fazla tutulmasını sağlayan besinler ya da gıdalar tükettiyseniz de mutlaka daha fazla su içmelisiniz.

Alerjinize neden olan maddeleri öğrenmek için öncelikle bir alerji testi uygulamalısınız. Test sonucu çıkan maddeleri olabildiğince tüketmemeye ve aynı ortamda bulunmamaya özen gösterin.

Böbrek yetmezliği için kişinin tedavi görmesi gereklidir. Çünkü yüz şişmesi sadece belirtidir. Hastalığın çözümü genelde nakil işlemidir ya da bir böbreğin alınmasıdır. Bu şekilde daha sağıklı bir birey haline gelinebilir.

Tiroid yetmezliğinden meydana gelen yüzde şişme durumu genelde ilaç tedavisi ile birlikte ortadan kalkar. Tiroid bezinin eski formuna ulaşması belirtilerin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Kişi düzenli beslenerek özellikle vücutta çok fazla tuz oranını artırmayan besinler tüketerek ödemin de oluşmasını dolayısıyla da ellerde ayaklarda ve yüzde şişmelerin oluşmasını önler. Tansiyon sorunu yaşayan kişiler bu durumda daha dikkatli olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.