Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüz Şekline Göre Saç Şekli Nasıl Olmalı?

Yüz şekline göre saç şekli nasıl olmalı diye merak eden kişilerin her şeyden önce yüz şeklini belirlemesi gerekir. Yüz şeklini belirlemiş olan kişiler için uygun olan saç modellerine ise biraz sonra değineceğiz.

Yüz Şekli Nasıl Öğrenilir?

Yüz şeklini öğrenmek isteyen kişilerin yapması gereken şey kamerayı yüz seviyesinde tutarak bir fotoğraf çekmek olur. Fotoğraf makinesi yardımı ile kendi fotoğrafınızı çekmeniz makinenin zamanlama özelliği olmaması halinde zor olabileceği için bu aşamada bir başkasından da yardım alabilirsiniz. Fotoğraf çekimi sırasında gülümsememeniz gerekiyor. Vücudunuz en doğal haliyle yani herhangi bir ifade olmadan durması, yüz şeklinizin anlaşılabilmesi için önem taşıyor.

Kamerası olmayan kişilerin ise aynanın karşısına geçerek yüzlerinin şeklini çizmesi gerekiyor. Eski bir ruj ya da kuru bir silgi yardımıyla bu işlemi gerçekleştirebilir, saç çizgisini, kulakları ve çeneyi takip edebilirsiniz.

İkinci aşamaya geldiğiniz zaman yapmanız gereken şey en yaygın yüz şekillerinden hangisine sahip olduğunuza karar vermek olur. Bunun içi de çizmiş olduğunuz yüz taslağını ya da çekmiş olduğunuz fotoğrafı incelemeniz gerekiyor. Yuvarlak, üçgen, oval, kare ya da kalp şekillerine sahip olan ne tür bir yüz şekline sahip olduğunuzu belirlemeniz lazım. Bu noktada tam olarak bir benzerlik olmaması halinde size en yakın olan seçeneği tercih etmeniz gerekebilir. Bu noktada yukarıda yer alan fotoğraftan yardım almanız mümkün.

Dilerseniz bir kuaförden yardım alabilirsiniz. Kuaförler daima saç kesimi yaptıkları için yüz şekillerine aşina olurlar, bu nedenle bu kişilerden tavsiye alabilirsiniz.

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

1. Oval Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Oval yüz şekline sahip olan kişiler en şanslı kişilerin arasında yer alır. Zira oval yüze sahip olan kişilere neredeyse tüm saç modelleri yakışır ve güzel bir görünüm sağlar. Diğer yüz şekillerine sahip olan kişilerde yapılacak olan saç kesimleri saç ile birlikte yüzün oval yüz şekline göre oranlanmaya çalışması ile yapılır. Oval yüz şekline sahip olan kişiler için herhangi bir model sınırlaması olmasa da bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı kriterler bulunuyor. Örneğin oval yüze sahip olan kişilerin yüz hatlarını kapatmamaya önem vermesi gerekiyor. Bununla birlikte katlı saçlar kullanmak yerine aynı hizaya sahip olan saçlar kullanarak yüz hattınızı öne çıkarmanızda fayda var. Diğer yandan dalgalı, uzun, kısa, düz ya da kıvırcık saç modelleri kullanabilirsiniz.

2. Kare Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Kare yüz şekline sahip olan kişilerin en çok dikkate çarpan özellikleri köşeli çene yapıları olur. Bu sebepten dolayı da çenesindeki köşeli bölümleri biraz daha yumuşatmak isteyen ve daha oval bir hale getirmek isteyen kişilerin kısa saç kullanması gerekir. Bob tarzı, katlı kesimler ya da küt saçlar denemenizde fayda var. Omuz hizasında asimetrik bir şekilde kesilecek olan saçlar kare yüz şekline sahip olan kişiler için ideal. Bununla birlikte kakül kullanarak da yüzünüzü ovale yakınlaştırmanız mümkün.

3. Yuvarlak Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Yuvarlak yüz şekline sahip olan kişilerin yüzünüz toplu olur. Bu yüz şeklini daha ince ve uzun göstermek isteyen kişilerin ise ortadan iki ayrılan saçları tercih etmesi gerekir. Bununla birlikte saçın üst bölümlerine hacim katıp yüzünüzü daha uzun göstermeniz de mümkün olur. Doğal ve uzun dalgalar ya da çene kısmından başlamakta olan katlı saçları da tercih edebilirsiniz. Uzun perçemlerin elmacık kemiklerine düşmesini sağlayarak da bir saç modeli oluşturmanız mümkün olur.

4. Üçgen Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Ters üçgen olarak da bilinen yüz şekline sahip olan kişilerin dar bir çeneye sahip olduğu görülür. Bu tür yüz şekline sahip olan kişiler genellikle çenelerini arka planda bırakacak türden bir saç modeli seçmelidir. Bunu gerçekleştirmek isteyen kişilerin ise saç uçlarına hacim vermeleri gerekir. Çene hizasından başlamak üzere saç uçlarına dalgalar yapabilir ve böylelikle daha orantılı bir görünüm sağlayabilirsiniz. Düz ya da kısa saçlar ile katsız kesimler bu yüz şekline göre olmayan saç modelleri arasında yer alır. Kısa saç seven ve kullanmak isteyen kişilerin ense kısmı kısa olup, ön taraflara doğru gittikçe uzayan bir saç modelini tercih ederek tepe kısmını da hacimlendirmesi gerekir.

5. Kalp Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Kalp yüz şekline sahip olan kişiler iki farklı noktaya dikkat etmeli. Bunlardan ilki çene, ikinci ise alın. İlk olarak alın açıklığını kapatmak için perçem kullanabilirsiniz. Çene kısmı üçgen benzeri olduğu için saçın hacimlenmesi gerekir. Bunu da orta ya da uzun saç boyutları ile arka plana atmanız mümkün olur.

6. Uzun Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Uzun yüz şekline sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken şey yüzlerinin genişliği olur. Bu tür yüz şekline sahip olan kişilerin yüz uzunlukları genişliğe göre daha büyük olacağı için ortaya orantısız bir görünüm çıkar. Bu orantısızlığı gidermek daha doğrusu en aza indirmek isteyen kişilerin dalgalı ya da kıvırcık saçlar kullanarak saçlarını oval bir hale getirmesi gerekir. Düz, uzun ya da kısa saçlar bu yüz şekli için doğru olmaz. Kısa saç modeli kullanmak isteyen kişilerin çene hizasından yukarıya çıkmaması gerekir. Yüzünü daha kısa göstermek isteyen kişilerin düz kakülleri ya da yana taranan perçemleri kullanması gerekir. Ten rengi, saç rengine göre daha koyu olan kişilerin kakülleri yüzünü daha da uzunlaştırır. Bu nedenle saç renginizin ten rengine göre birkaç ton daha koyu olan bir rengi kullanmalı ya da gölge attırmalısınız.

7. Elmas Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Oval ve kalp yüz şekillerinin arasında olan bu yüz şekli için belirlenmiş olan en iyi saç modeli, genişliğin fazla olduğu ve elmacık kemiğinin yumuşamasını sağlayan modeller olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle uzun ya da orta uzunlukta saç modellerini tercih edebilirsiniz. Bu yüz şekline sahip olan kişilerin yüz üzerine fazla saç gelmeyen modelleri kullanması gerekiyor.

Doğru Saç Kesimi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Yanlış bir saç kesimi yapıp daha sonra pişman olmak hiç de hoş bir duygu olmaz. Bu nedenle saçlarınızı kestirmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunur. Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

  1. Sizinle aynı yüz şekline sahip olan kişilerin ve özellikle de ünlülerin kullandığı saç modellerine bakarak kendiniz için bir fikir edinebilirsiniz. Bunun için interneti kullanabilir ve hoşunuza giden saç modellerini kuaföre gösterebilirsiniz.
  2. Eğer yüz şeklinizi bilmiyorsanız kuaförden yardım alarak onun da fikirlerini sorup buna göre kendiniz için bir saç modeli belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte istemediğiniz bir saç kesimini kabul etmeyin. Kuaförden yalnızca tavsiye istemeli ve onun etkisi altında kalarak istemediğiniz bir saç modelini kullanmamalısınız.
  3. Kendi yüz şeklinize uygun olmayan saç modellerini kullanmamalısınız. Bir başkasında güzel duran saç modelleri sizin yüz şeklinize uygun olmadığı için kısa bir süre sonra pişman olmanıza neden olabilir.
  4. Her ne kadar belirli yüz şekilleri için uygun görülen saç modelleri de olsan her insan kendine yakıştırdığı ve kendisinde güzel gördüğü ve taşıyabildiği saçı kullanmalıdır. Bu nedenle pişman olmayacaksanız istediğiniz saç modelini yaptırmaktan çekinmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.