Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüzde Beyaz Sivilceler Nasıl Geçer?

Beyaz komedon olarak da adlandırılan yüzdeki beyaz sivilceler; cilt gözeneklerinin sebum, kir ve ölü hücreler ile tıkanması sonucunda oluşan sivilcelerdir. Bu beyaz sivilceler genellikle alında, burunda, yanakta ve şakakta ortaya çıkar. Aşırı aktif yağ bezi ve sebum üretimi olan kişilerde cilt, beyaz komedon üretmeye oldukça yatkındır. Bu durum genelde hormonal değişiklikler, genetik faktörler, yağlı ve baharatlı gıdalar tüketilmesi, kirli yaşam ortamı, hazır gıda tüketme ve cilt bakımsızlığı gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Yazımızda yüzümüz ve vücudumuzda çıkan sivilce türlerinden ve bunları nasıl geçirebileceğinizden bahsettik.

Sivilce Türleri Nelerdir?

Ciltte oluşan sivilceler; oluşmaları ve sonrasında şekillenmelerine göre üçe ayrılır.

1. Beyaz Sivilceler

Yüzümüzde çıkan sivilceler bu türdendir. Ciltte meydana gelen, artan ölü hücrelerin ve vücut atıklarının kıl köklerini tıkaması ile şişkinlik ve beyaz bir uç ile kendisini gösteren sivilcelerdir.

2. Siyah Sivilceler

Bu tür sivilcelerin oluşumu beyaz sivilceler ile aynıdır ve kıl köklerinde yağ atıklarının ve ölü hücrelerin birikmesi ile olur. Lakin tek farkı, dışarı doğru çıkan kısmın daha uzun şekilde olmasıdır. Sivilce bunun etkisi ile hava ile temas eder, havadaki kir ve mikrop üzerine yapışarak siyah renge döner.

3. İltihaplı Sivilceler

Tıkanmış kıl kesesinin içerisinde basınç arttığı ve kese duvarları yıkıldığı zaman bu tür sivilceler oluşur. Yağ atıkları, ölü hücreler, kıl ve bakteriler cildin alt tabakalarına yayılır. Gözeneklerin etrafında deri iltihaplı ve kızarık bir hal alır. Beyaz kan hücreleri yani akyuvarlar iltihaba müdahale etmek amacıyla bu durumun olduğu yere gidince cerahat meydana gelir.

Yüzde Oluşan Beyaz Sivilceler Nasıl Geçer?

  • Yüzdeki beyaz sivilceler sizi rahatsız ediyorsa yapmanız gerekenlerin en başında acı, yağlı ve baharatlı besinler, hazır olan gıdalar tüketmeye son vermek veya azaltmak olmalıdır. Sivilcelerinizi arttıran bu tür yiyecekler belirlenmeli ve diyete bu şekilde yön verilmelidir.
  • Taze meyve ve sebze, kepekli tahıl gibi lifli yiyecekler tüketip vücudumuzu ve cildimizi sağlıklı tutmalıyız. Abur cuburdan, kafeinli ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Yüzümüze mümkün olduğunca az dokunmalıyız. Ayrıca yüzümüze dokunurken ellerimizin temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Sivilceleri sıkmaktan kaçınmalıyız. Ellerimizde varolan bakteri ve steril olmayan aletler, yüzümüzde kalıcı izler oluşturabilir.
  • Yüz temizleme sütü yardımı ile yüzdeki beyaz sivilceler yok edilebilir ve bakımlı bir cilt elde edilebilir. Bunun yanı sıra kremler ve yüz yıkama jelleri ve suları tercih edilebilir. Hafif bir temizleyici ile yüz günde iki kere yıkanabilir.
  • Haftada bir veya iki kere yüzümüze buhar uygulaması yapmak, gözeneklerinizi açmaya yardımcı olabilir. Bir kapta su kaynatılır ve ocaktan alınır. Suyun üzerine bir havlu tutulur. Havlu yüzde bekletilir. Sonra soğuk su ile yüz yıkanır.
  • Güneşe maruz kalınan süre kısaltmalı ve stresten mümkün oldukça uzak durulmalıdır.
  • Yüzümüze doğrudan ardıç, kandil çiçeği, papatya, lavanta ve nane gibi esansiyel yağlar uygulanabilir. Bu yağlar toplamda iki kaşık olacak şekilde karıştırılabilir. Soya ya da badem yağları ile de cilt nemlendirilebilir.
  • Yüzdeki sivilce probleminden kurtulamıyorsanız muhakkak bir cilt uzmanına görünmeniz gerekir. Gerekirse doktor kontrolünde ilaç kullanımı tercih edilebilir. Yüzeysel tedaviler tek başına yeterli olmadığı zamanlarda  ağızdan antibiyotik verilebilir. Bu tedavide amaç, sivilceye sebep olan bakterilerin sayısının azaltılması ve bunların sebep olduğu iltihabın ortadan kaldırılmasıdır.
  • Bazı genç kızlarda ve kadınlarda hormonal dengesizlikler görülebilir. Hem hormonal dengesizliğe sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması, hem de sivilce ile beraber görülebilecek kıllanma gibi diğer şikayetlerin ortadan kaldırılması için, bu hastalara hormon tedavisi uygulanması gerekir. Tabii ki bu işleme doktor karar verir.
  • Sivilce tedavilerinde en önemli hedeflerden birisi kist ve nodüller yüzünden iz kalmasını engellemektir. Bir diğeri ise, sivilce sorunu yaşayan kişinin sivilce süresinin kısaltılmasıdır. Üçüncü sıradaki önemli hedef ise, sivilceden kaynaklı hoş olmayan görüntü nedeni ile kişinin kendisini, ailesi ve arkadaş çevresi gibi sosyal ortamlardan izole edilmiş olarak hissetmesinin engellemektir. Bu durumun yol açacağı psikolojik sorunlar ortadan kaldırılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.