Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüzde Kabarcıklar Neden Olur?

İnsan vücudunun en hassas dokularından biri cilt. Çok hassas bir yapıya sahip olduğu için, alerjen maddelerden ya da bakteriden çok çabuk etkilenir. Cilt yüzeyini saran deri, cilt yapısını zarar verme ihtimali olan dış etkenden korur. Cilde düzenli olarak yapılan bakımın haricinde, farklı bir uygulama yaptığınız zaman, cilt yüzeyinde bazı tepkiler ortaya çıkabilir. Yani bu durum cilt yüzeyinde kızarma, kabarcık, lekelenme ya da sivilce oluşumuna yol açar. Cilt yapısına ya da çevresel bazı faktörlere karşı duyarlılığı olan ciltte, özellikle kabarcık meydana gelir. Ciltte oluşan kabarcık, estetik kriterlerle uyum sağlamadığı için her insanı rahatsız eder. Aynı zamanda cilt yüzeyinde belirgin bir şekilde fark edilir.

Yüzde Kabarcık Neden Olur?

Yüzde Kabarcık

Birçok kişinin cildinde rahatsız edici kırmızımsı şişkinlik, kaşıntı ya da kabarcık oluşabilir. Bu tür cilt sorunlarının oluşumunda bazı sebepler bulunur. Özellikle ciltte kabarcık oluşmasının temel sebebi cilt yapısına uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanılması. Kozmetik ürünlerinin çoğunda insanların cilt yapısına zarar veren, cildi tahriş eden ve alerjiye neden olan birçok kimyasal madde yer alır. Piyasa fiyatının çok üstünde satılan kozmetik ürünlerin de içerisinde birçok koruyucu ve renk sabitleyici madde bulunur. Bu tür kozmetik ürünlerin kullanımı ya da belirli bir süreden sonra ciltten temizlenmemesi alerji, kabarcık oluşumuna neden olur. Cilt yüzeyinde meydana gelen kabarcıklar önlem alınmadığı zaman ciltte kalıcı ve belirgin bir iz bırakır. Kozmetik ürünleri kullanmak isterseniz, tüm sağlık kuruluşlarının onayladığı, testlere uyum sağlayan ve aynı zamanda sadece eczanelerde satışı gerçekleştirilen ürünleri kullanabilirsiniz.

Strese bağlı olarak cilt yüzeyinde kabarcık ortaya çıkabilir. Stres her metabolizmada farklı etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Tüm vücudu etkilediği gibi ilk olarak cilt yapısında kendini gösterir. Stres kaynaklı olan cilt sorunlarında, hassas ciltlerde akne, sivilce ve kabarcık oluşur. Ciltte ortaya çıkan kabarcıkların iyileşmesi için, ilk olarak strese neden olan sebepleri çözüme kavuşturmanız gerekir. Stresi vücudunuzdan attığınız zaman biraz destek sağlayarak, ciltteki kabarcıklardan kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Bazı hastalıkların tedavisinde düzenli olarak kullanılması gereken bazı ilaçlar bulunur. İlaçların çoğunun içerisinde kimyasal maddeler yer alır. Kimyasal maddeler, vücudun birçok bölgesinde olumsuz etkilerin oluşmasına yol açar ve yan etki olarak vücutta görülür. Bu olumsuz etkilerden biri cilt yüzeyinde ortaya çıkan kabarcıklar. Özellikle kortizon türü ilaçlar kullanıldığı zaman cilt yüzeyinde kabarcık oluşumuna yol açar. Aynı zamanda kanser, romatizmal hastalıklar ve enfeksiyondan kaynaklanan hastalıkların tedavisinde kortizon türü ilaçlar daha çok kullanılır. Kortizon türü ilaçların bırakılması durumunda, kabarcıklar cilt yapısına bağlı olarak kısa sürede tamamen geçebilir ya da kalıcı bir hale gelebilir.

Yüzdeki Kabarcık Nasıl Geçer?

Yüzde kabarcık

Bazı durumlarda kendisini kaşıntı olarak belli eden ciltteki kabarcıklar, hassas cilt yapısına sahip olan insanlarda daha çok oluşur. Kişiyi olumsuz bir şekilde etkileyen ve çirkin bir görünüm oluşmasına neden olan kabarcıklar tedavisi mümkün olmayan bir cilt sorunu değil. Cilt yüzeyinde meydana gelen kabarcıkların tıbbi ve doğal yollarla iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

  • Doktorunuz kan değerlerini sonucuna göre, kabarcığa neden olan enfeksiyonun vücuttan atılması için bazı ilaçlar tavsiye eder. Kullanılan ilaçlar direkt olarak kana karıştığı için doktor tavsiyesi olmadan, bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmaktan kaçının.
  • Yüzdeki kabarcıkların daha kısa sürede geçmesi için krem ya da merhemler de kullanabilirsiniz.
  • Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici besinlerin bu süreçte daha çok tüketilmesi gerekir.
  • Cildinizi sıcak suyla yıkamaktan bu süreç içerisinde kaçının. Olabildiğince ılık ya da soğuk suyla cildinizi temizleyin.
  • Cildinize nemlendirici bir krem ya da bitkisel bir yağı masaj yaparak sürebilirsiniz.
  • Günde en az iki litre su için. Çünkü vücut suyla birlikte mikropları atar.
  • Killi sabun da kabarıklığın geçmesinde kullanılan bir malzeme. Cilde yerleşen mikropları arındırmak için killi sabun kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.