Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüzde ve Vücutta Oluşan Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Cilt kızarmasının birçok farklı sebebi bulunur. Bunların başında duygusal dalgalanmalar vardır. Üzülünce, kızınca, heyecanlanınca ya da sevinince adrenalin hormonunun vücuda hücum etmesi ile birlikte damarlar genişler ve deride yer alan kılcal damarların da genişlemesi ile birlikte bu damarlarda normalden daha fazla kan birikir. Bu sebeple de cildin kızardığı görülür. Yüzde yer alan damarların sayısının fazla olması sebebiyle bu bölgede kızarıklık daha fazla olur. Fakat yüzdeki kızarıklık da kişiden kişiye göre değişen bir durumdur. Buna sebep olan şey ise kişilerin vücut yapıları olur. Beyaz tenli kişilerin kılcal damarları cilt yüzeyine daha yakın olduğu için kızarıklık esmerlere ya da diğer koyu ten renkli kişilere göre daha belirgin olur.

Cilt Kızarmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Dış Faktörler

Çay, kahve, alkol ya da aşırı sıcak içecek ya da yiyecekler cilt kızarıklıklarına yol açar. Bu tür maddelerin aşırı tüketilmesi halinde sakınılması gerekir.

2. Duygusal Faktörler

Bu tür kızarıklıkların tedavi edilebilmesi oldukça zor olur. Zira duygu geçişi sebebiyle kızarıklıkların ortaya çıkması halinde bu tür bir durumun üstesinden ilaç tedavisi ile değil psikolojik destek ile gelinir. Duygusal faktörlere bağlı olarak kendini gösteren kızarıklıklar genellikle genç erişkinler ve ergenlerde görülür. Bu yaş grubunun duygusal açıdan hassas olması sebebiyle psikolojik tedaviye gerek vardır.

3. Yiyecekler

Mayalı yiyeceklerin fazla tüketilmesi halinde kızarıklık ortaya çıktığı için bu yiyeceğin kısıtlanması gerekir. Diğer yandan acılı ve baharatlı yiyecekler tüketen insanların da kızarıklık sorunları bulunur. Aynı şekilde alerjik tepkimeler de kızarıklıklara yol açabileceği için alerjiye neden olan yiyecek ya da içecek tüketilmemelidir.

4. Hastalık

Kimi zaman ciltte meydana gelen kızarıklıklar bir başka hastalığın işareti olur. Aynı zamanda hali hazırda bilinen bir hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan ilaçların da kızarıklıklara yol açtığı durumlar bulunur. Meme kanseri, diyabet, kemik hastalıkları, hipertansiyon, anjina, osteoporoz ve prostat kanseri gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar kimi zaman kızarıklıklara yol açabilir.

5. Böcek Isırıkları

Özellikle sivrisineğin sokması halinde ısırılan bölge ve çevresinde kırmızı renkli kabartı ve kaşıntılar ortaya çıkar. Yüz, omuz ya da kollarda sebebi belirsiz bir kızarıklık bulunuyor ve kaşıntı yapan kabarıklıklar da bu duruma eşlik ediyorsa bu durumda sizleri tahta kurusu ısırmış olabilir. Enfeksiyon kapmanız halinde doktora gitmenizde fayda var. Fakat sıradan böcek ısırıklıklarının üzerinden basit kremlerle gelebilirsiniz.

6. İsilik

Vücutta kırmızı lekelerin oluşmasına neden olan isilik genellikle tıkanmış olan gözenekler ve çevresinde terin birikmesiyle bacak ve boyun bölgelerinde kendini gösteren isilik, batma, kırmızı kabarcık ve yanma gibi hislere yol açar. Nemli ve sıcak havalarda kendini gösteren isiliğin tedavisi derinin hava alması ile olur.

7. Egzama

Diz arkası ve dirsek kıvrımlarında ortaya çıkan egzama, vücudun herhangi bir bölgesinde kendini gösterebilecek olup çeşitli iltihaplanmalar sonucunda ortaya çıkar. Döküntü durumu değişiklik gösterse de yoğun kaşıntı, kuruluk ve kızarıklık görülür.

Cilt Kızarması Nasıl Geçer?

Cildinin kızarmasından rahatsız olan ve sosyal hayatı olumsuz bir şekilde etkilenen kişilerin ilk olarak kızarıklıklara yol açan sebebi bulması gerekir. Fiziki bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelen kızarıklıklar için buna göre bir tedavi yöntemi tercih edilir. Tümör ya da yüksek tansiyon sebebiyle oluşan kızarıklıkların giderilmesi için bu hastalıklara yönelik tedaviler yapılır.

Duygusal kaynaklı kızarıklıklar ise kişinin öz güveninin arttırabilmesi halinde geçer. Bir başka kişi tarafından verilmiş olan tepkilere karşı olumlu yanıtlar vermek iyi bir başlangıç olur. Bu gibi durumlarda duygusal kaynakların üzerine giderek bu durumları aşmanız gerekir. Güçlü ve başarılı yönlerini öne çıkartan kişiler bir başkasının karşısında utanıp kızarmazlar. Bu noktada da psikolojik destek almanız mümkün olur.

Diğer yandan böcek ısırıklıkları kremlerle; egzama, çeşidine göre verilecek olan tedavi yöntemiyle; isilik, derinin hava almasıyla; hastalıklar, hastalığın çeşidine göre belirlenecek olan tedavi yöntemiyle; alerjik tepkimeler, tepkimeye sebep olacak şeylerden uzak durulmasıyla önlenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.