Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüzde Yanma Hissi Ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Yüzde oluşan yanma hissi, kızarıklık, kaşıntıların temelinde şeker hastalığı, kas erimesi gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Bu durum yemeklerde aşırı olarak baharat ve aşırı alkol tüketmekten kaynaklı da olabilir. Bu nedenlerden de yola çıkarak yüzünüzde yanma hissi, kaşıntı, sivilce ve kızarıklık gibi belirtiler olacaktır.

Yüzde yanma hissi ve kaşıntı gibi şikayetlerin önüne geçebilmek için sağlık sektörü bu konuda oldukça ilerledi. Fakat hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerde kimyasal bazı maddeler vücudun dengesini değiştirebilir. Bu durumlar oluşuyorsa ilk olarak doğal yöntemlerden faydalanmak gerekir. Yüzünüzde ve cildinizde kızarma, yanma ve kızarma gibi bir durum oluyorsa bu durum belli bir süre sonunda kendiliğinden gözden kaybolacaktır.

Yüzde Yanma Hissi ve Kaşıntı Neden Olur?

1. Kaygı ve Stres Durumunda

stres

Stres, kaygı gibi durumlar yüzde yanma hissine neden olabilir. Kişi stres altında ve üzüntü, depresyon gibi durumlarla baş başa kaldığı zamanlarda cildi olumsuz olarak etkilenerek hassaslaşır. Bu stres durumlarının sonucunda bazı cilt sorunları ortaya çıkabileceği gibi yüzde yanma hissi ve kaşıntı meydana gelebilir. Yüzünüzdeki yanma hissi stresten kaynaklı bir durumsa doktorunuz size bir antidepresan verecektir.

2. Alerjik Bir Durumda

Bazı alerjik reaksiyonlara maruz kalan kişilerin cildinde ve yüzünde yanma hissi meydana gelebilir. Böyle bir durum sonucunda size ters etki gösteren maddeyi bulmalı o maddeden de uzak durmalısınız. Alerjik durumlar ölüme kadar gidebilir. Bu yüzden bir yiyecekten kaynaklı olarak cildinizde farklılık görülüyorsa bir doktora başvurmanız gerekir.

Yüzde Yanma ve Kaşıntı Durumu Nasıl Geçer?

Yüzünüzde her gün yanma ve kızarıklık hissini yaşıyorsanız, acı halinin vücudunuzda daha da yayıldığını ve arttığını hissediyorsanız, kılcal damarlarınızda oluşan kanda pıhtılaşma ve oluşan ağrıların hastalığınız esnasında daha da sertleştiğini düşünüyor ve yediğiniz yiyeceklerden dolayı bu sıkıntıları yaşadığınızı tahmin ediyorsanız tıbbi müdahale uygulanması için Dahiliye uzmanına başvurmanız gerekir. Yaşamış olduğunuz durum bakteriyel ya da alerjik bir durum ise uzmana başvurmadığınız sürece daha da artış göstererek farklı sıkıntılara neden olabilir. İnsanlar bu gibi hastalık durumlarında kendiliğinden geçeceği düşüncesi ile doktora gitmeyi pek tercih etmiyorlar.

Cerrahi Yöntem Uygulanabilir

Yüzde ya da ciltte oluşan kızarma, yanma ve kaşınma durumu için uygulanacak tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise cerrahi yöntemlerdir. Cildinizde ya da cildinizde genişlemiş ve bunun sonucunda ağrıya neden olabilecek damarlarla alakalı bazı operasyonlar gerçekleştirilebilir. Damarlara müdahale edebilmek için, sinir uçlarının kesilmesi gereken bu hastalık, hastaların daha rahat olarak yaşamasını sağlayacak bir operasyondur. Lazer işlemlerine göre daha uygun bir ücret karşılığında gerçekleşecek bu tedavi yönteminin alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleşmesi ile başarılı sonuçlar ortaya çıkar. Bu sebeple de doktor seçiminizi yaparken daha özen göstererek iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Cildinizi ve yüzünüzü dikkatli bir şekilde korumanız gerekir. Yüzünüze özellikle de daha dikkatli  bakarak ruh halinizi de bu sayede iyileştirebilirsiniz.

Diğer Tedavi Önerileri

Yüzde oluşan kaşıntıların hangi neden bağlı olarak ortaya çıktığı bulunursa, uygulanacak tedavi yöntemi de ona göre daha kolay ve doğru olacaktır. Cilt üzerinde deri hastalıklarının sebep olabileceği bir sorun varsa cildinize uygun bir ilaçla tedavi edilir. Bununla beraber pudraların ya da mentollü kremlerin ve kozmetik ürünlerinin uzun süre kullanımları sonucunda vücudunuzda ve yüzünüzde tahrişe neden olabilir. Bu ürünlerin kullanımlarına dikkat edilmesi gerekir. Uzun süreli bir sebebe bağlı olmayan yüz kaşıntılarında hasta olan kişi bir psikolog ile görüşmelidir. Bunlarla beraber yüz kaşıntısına iyi gelebilecek bazı öneriler de şu şekildedir.

  • Cildinizi aşırı olan nemden uzak tutun.
  • Cildinizi rahatlatan ve serin ortamlarda bulunun.
  • Güneşli havalarda yüksek faktörlü güneş kremi kullanın.
  • Kozmetik ürünlerini alırken ve kullanırken dikkatli olun.
  • Cildinizi aşırı güneşten uzak tutun.
  • Sigara ve alkol tüketimini azaltın.
  • Cildinizin gerekli olan temizliğini her gün uygulayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.