Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüzdeki Küçük Delikler Neden Olur, Nasıl Geçer?

Neredeyse herkesin belli dönemlerde yaşamış olduğu problemlerden biri sivilce olmuştur. Ergenlik döneminin en belirgin göstergesi olsalar da çoğunlukla iz bırakarak yüzde pürüzlü delikler oluşmasına sebep oluyor. Bu deliklerin asıl nedeni sivilcelerin üst üste çıkması ve gözeneklerin genişlemesi diyebiliriz. Özellikle bayanlar bu sorunu görünmez kılmak için fondöten ve pudraya başvuruyorlar. Bu yazımızda yüzde oluşan küçük deliklerin neden oluştuğundan ve bu sorunun nasıl geçeceğinden detaylı olarak bahsedeceğiz.

Yüzdeki Küçük Delikler Neden Olur?

yüzdeki delik

Yüzdeki delik olarak tabir edilse de tıptaki asıl adı gözenektir. Yüzdeki deliklerin yani gözeneklerin oluşmasına sebep olan nedenlerden biri genetik yatkınlıktır. Yağlı ya da karma yapıda bir cilde sahipseniz cildinizdeki gözenekler genişler. Yüzdeki gözeneklerin çok genişlemesi sadece görünüm açısından değil bakterilerin cilde girmesi, kirin ve yağın gözenekleri tıkaması ve bunun sonucunda aknelerin oluşmasına ortam hazırlar. Bu gözeneklerin ortaya çıkmasındaki en büyük etken yağ üretiminin fazla olması diyebiliriz. Ayrıca tüketilen bazı yiyecek ve içecekler kişide farklı sonuçların ortaya çıkmasına ve buna bağlı yağ tüketiminin artmasına neden olur.

Yüzde deliklerin olmasındaki diğer nedenler de; aşırı sivilce çıkması, akne problemleridir. Tabi bazen de bizim sivilcelerle oynamamız, patlatma ve sıkma gibi yanlış uygulamalar yapmamız da sebep olur. Böyle yaptığımızda gözenekler açılır ve beklenmedik bir şekilde kılcal damarlar çatlayarak içinden çıkılmaz bir hal alır. Ayrıca temizlenmeyen ve hiç müdahale edilmeyen sivilcelerde cilt çukuru yerine siyah nokta ve akne gibi sorunlara yol açar.

Yüzdeki Küçük Delikler Nasıl Geçer?

Yüzdeki küçük delikleri kapatmak için önce zeytinyağı ile temizleyebilir, C vitamini takviyesi ile yeni hücre oluşumuna olanak sağlayabilirsiniz. Yüzünüzdeki küçük delikler kapanmadan kendinize bir temizleme ve bakım rutinleri edinmeniz akne oluşumunu engellemek, cildin aşırı yağlanmasını önlemek ve cilt hücrelerinin yenilenerek daha pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmanız için önemlidir. Yüzdeki bu deliklerden kurtulmak için bitkisel kürler hazırlayabilirsiniz, doğal malzemeleri kullanabilirsiniz veya cildiyeye başvurabilirsiniz.

1. Maskeler yapın

maske

Yüzdeki küçük sivilce delikleri için kil maskesi hazırlayıp cildinize uygulayabilirsiniz.

  • Bunun için 1 tatlı kaşığı mısır unu, 1 çay kaşığı kil ve 1 su bardağı suya ihtiyacınız var.
  • Haftada 2 defa bu karışımı yüzünüzdeki sivilce deliklerine sürün ve kuruduktan sonra yavaşça ovalayarak kili yüzünüzden çıkarın.
  • Düzenli olarak yapıldığı takdirde yüzünüzdeki sivilce delikleri yavaş yavaş geçmeye başlayacaktır.

Yüzdeki delikler için doğal maske de bir başka çözüm yoludur.

  • Bunun için de 1 adet yumurta akı, yarım tatlı kaşığı limon suyu, yarım tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı yaş maya gereklidir.
  • Bu karışımı yüzünüzdeki deliklere sürüp yarım saat (30 dk) kadar bekletin ve temizleyin.
  • Ardından cildinize nemlendirici bir krem sürün.
  • Bu uygulamayı haftada 1 en fazla 2 defa yapın. Sonucunda yüzünüzdeki küçük deliklerden kurtulmuş olacaksınız.

2. Yüz temizliğine dikkat edin

Yağ üretimi yüzdeki deliklerin artmasına neden olacağı için ciltteki yağı azaltmamız gerekir. Yağın azalmasını sağlamak için düzenli olarak suyla yıkamak önemlidir. Yardımcı olarak da yağı azaltıcı köpük ve benzeri şeylerde yıkama esnasında kullanılabilir.

3. Yüzdeki ölü hücrelerden kurtulun

Cildin yağlanmasını önlemek için gözeneklerin tıkanmasını engelleyici karışım olarak düzenli olarak karbonatlı su ile yüzünüzü yıkamanız gerekir.

1 yemek kaşığı karbonat ile 2 yemek kaşığı suyu karıştırıp cildinize 5 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın ve ılık suyla yıkayın. Ayrıca ciltteki gözenekleri sıkılaştırmak için bir bez içine buz küpleri koyarak yüzünüzü ovabilirsiniz. Zeytinyağı da gözenekleri temizleyici yardımcılardan biridir.

4. Yulaf uygulaması

Bu uygulama ciltteki delikleri azaltırken yağ ve ölü hücreleri de en aza indirger.

  • Bunun için önce bir kaba bal eklenir sonrasında yulaf ve biraz süt tozu ekledikten sonra maske halini alana kadar karıştırılıp yüze sürülür.
  • Haftada 1 kez 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve yıkanır.

5. Salatalık uygulaması

Olmazsa olmazımız taze salatalıkları ezip çıkan suyu pamuk ile yüzünüze uygulayın. Sonrasında ılık suyla temizleyin.

6. Soğuk su

Yüzdeki deliklerin gerilmesi ve gözeneklerin küçülmesi için soğuk su çarpmak oldukça faydalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.