Yüzde leke oluşumu insanlar arasında çok genç yaştaki yetişkinlerde görülen yaygın bir cilt sorunudur. Ayrıca hiper pigmentasyon olarak da adlandırılır. Cildiniz güneşe maruz kaldığında, melanosit hücre üretimindeki artış ciltte lekelerin oluşması ile sonuçlanır. Lekelerin rengi kırmızı veya siyahımsı bir renge sahip olabildiği gibi bu renkler, açık kahverengi arasında değişebilir.

Bu lekeler genellikle yüz, sırt, boyun, eller, omuzlar ve kafa derisi gibi güneşe maruz kalan vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilir. Koyu kahverengi cilt lekeleri ve çiller güneşe maruz kalma sonucu oluşur. Bu cilt lekeleri de bazı durumlarda kahverengi lekeler, güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri ve yaşlanma belirtileri olarak adlandırılır. Bu lekeler yüzün çirkin görünmesine sebep olur ve berbat hissettirir.

Yüzdeki Lekeler Neden Olur?

Yüzde leke oluşmasının pek çok sebebi vardır. Bunların arasında yer alan etmenler ise;

 • Güneşe maruz kalma
 • İlerleyen yaş ile birlikte yaşlanma
 • Genetik bozukluklar ve hormonal değişimler
 • Menopoz veya gebelik durumlarından herhangi birine sahip olma
 • Gündelik hayat içerisinde karşılaşılan durumlar karşısında stres yapmak
 • Yanlış cilt bakımı ve cilt bakım ürünleri kullanma
 • Karaciğer sorunları veya zayıflıkları
 • Ciltte hiper pigmentasyon oluşumu
 • C vitamini veya B12 vitamini gibi bazı vitaminlerin eksikliği
 • Sigara tüketiyor olmak
 • Kanser meydana gelmesi
 • Bir cilt sorunu olan dermatit oluşumu
 • Diyabet hastalığına sahip olmak gibi nedenler yüzde birtakım lekelerin çıkmasına sebep olan etmenler arasında yer almaktadır.

Yüzdeki lekeleri çıkarmak için birtakım yöntemler vardır. Bu tedaviler çok pahalı ve yan etkileri olabilen (Lazer tedavi) kozmetik tedavi yöntemidir. Doğal olarak yüzdeki lekeleri kaldırmak için yardımcı olarak, ev tedavi ilaçları kullanılmalıdır.

Yüzdeki Lekelere Ne İyi Gelir?

Sadece mutfak malzemeleri kullanılarak yüzdeki lekeleri ortadan kaldırmak için basit ve kolay tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

1.Limon Suyu

l1

Limon suyu, organik ağartma özelliği ile cilt üzerinde oluşan cilt lekelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan doğal bir asidik özelliğe sahiptir. Ağartma özelliği cilt üzerindeki noktalardan her türlü kurtulmada yardımcı olur. Sadece bir limonun biraz suyunu sıkın ve bir kulak pamuğunu limon suyunun içine daldırdıktan sonra cilt lekelerinin olduğu kısma uygulayın. Yaklaşık yarım saatlik bir dinlenmenin ardından, soğuk su ile durulayın. Bir günde en az iki kez bu işlemi tekrarlayın. Olumlu sonuçları görmek ise yaklaşık 2 ay sürmektedir. Kahverengi lekeleri kaldırmak için ise birden fazla seçenek olarak, etkilenen deri alanı üzerinde çözünmüş şeker ile limon suyu karışımı uygulamaktır. Yaklaşık yarım saati nüfuz etme süresi için bırakın. Bu şekilde yaşlılık lekelerini bile kaldırabilirsiniz.

2.Tereyağı

l2

Tereyağı, laktik asit içeriği ile cilt için çok iyi özelliklere sahiptir. Kahverengi lekeler tereyağı yardımı ile temizlenebilir. Bir pamuklu çubuğu tereyağına batırdıktan sonra kahverengi lekelere uygulayın ve birkaç dakika bekleyin. Daha sonra normal su ile durulayın. Eğer yağlı cilt veya sivilce sorunu yaşıyorsanız, tereyağı uygulamadan önce içerisine biraz limon suyu ekleyin. Diğer yandan etkilenen alan üzerine uygulamadan önce içerisine 2 çorba kaşığı kadar domates suyu ile 4 çorba kaşığı kadar tereyağını karıştırabilirsiniz. Lekelerin düzenli olarak solmaya başladığını göreceksiniz.

3.Yoğurt

Greek yogurt

Yoğurt doğal bir şekilde ciltte oluşan lekeleri hafifletmek için yardımcı olur. Yaşlanmış noktalara doğrudan yoğurt uygulayın ve 20 dakika kurumaya bırakın ve sonra soğuk su ile yıkayın. Olumlu sonuçlar alabilmek için uyumadan önce yoğurdu cildinize uygulayın ve tüm gece boyunca bekletin. Ayrıca 1 yemek kaşığı sade yoğurt, 1 çay kaşığı taze limon suyu ve 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tozunu karıştırarak bir yüz maskesi yapabilirsinizEtkilenen cilt üzerine bu paketi uygulayın ve yarım saat bekletin. Ardından herhangi bir nemlendirici uygulayın ve soğuk su ile yıkayın.
En iyi sonuçları elde etmek için 1 – 2 ay boyunca bu maskeyi her gün tekrar uygulayın.

4.Aloe Vera

l4

Aloe vera cilt bozukluklarına, yanıklara ve kahverengi lekelere şifa niteliğinde etkili bir çözüm üretirBir yağlayıcı olarak hareket eder ve kızarıklıklar ile siyah noktaları besler. Cilt lekelerin olduğu yerlere aloe vera içeren bir jel uygulayın. Yaklaşık 45 dakika boyunca bu şekilde kalmasına izin verin ve sonrasında soğuk su ile yıkayın.
Bu işlemi bir ay boyunca günde iki kez tekrarlayın. Aynı zamanda hızlı sonuçlar elde etmek için her gün aç karnına 2 yemek kaşığı aloe vera suyu tüketebilirsiniz.

5.Hint Yağı

l5

Hint yağı cilt lekelerini kaldırmak için büyük bir çözümdürYaşlılık lekelerinden kurtulmak için güçlü iyileştirici özellikleri ile bu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olurBir günde iki kez temiz bir pamuk ile lekelerin olduğu bölgeye sabah ve akşam birer kez olmak üzere hint yağını uygulayın. Sonrasında yavaşça etkilenen bölgeye birkaç dakika masaj yapınAyrıca cilt lekelerini tedavi etmek için zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, E vitamini yağı kullanabilirsiniz. Bu yöntem, aynı zamanda cilt tonunu ayarlamada da yardımcı olur.

6.Soğan Suyu

l6

Yaşlılık lekelerini çıkarmak için soğan suyu uygulayın. Etkilenen deri alanı üzerinde günde iki veya üç kez soğan suyu uygulamak lekelerin ortadan kaybolmasına yardımcı olacaktır. Kırmızı soğan asidik yapısından dolayı koyu kahverengi lekelerin solmasına yardımcı olan bir beyazlatma sağlar. Diğer yandan 2 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı soğan suyunu karıştırın ve 15 dakika kadar cilt lekeleri üzerine bu karışımı uygulayın. Düzgün bir şekilde yüzünüzü durulayarak, soğan suyunun bırakacağı kokudan kurtulabilirsiniz. Soğan suyu ile birlikte sarımsak suyu kullanmayı da deneyebilirsiniz.

7.Su

l7

Su, koyu cilt lekelerinin, çillerin ve melasmanın giderilmesinde yardımcı olurHer gün vücuttan zararlı toksinlerden kurtulmak için 6 ile 8 bardak arasında su içmek gerekir ve cildin nemini korur. Ayrıca lekelerin yavaş yavaş soluklaşmasına neden olur. Yüzdeki lekelerin oluşumunun ana nedeni güneşin ultraviyole ışınları olduğunu unutmayınız. Bu yüzden güneş ışınlarından cildinizi korumak oldukça önemlidir. Her zaman sıcak güneşte dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu bir krem sürün.

8.Domates Suyu

l8

Limon suyu ile birlikte domates suyunun karışımı lekeleri, çilleri, koyu lekeleri, koyu pigmentasyonları ve renk değişikliklerini hafifletmek için iyi bir evde tedavi yöntemidirBu suyu günde bir kez alarak kahverengi lekeler için etkili bir çözüm elde edebileceksiniz.

9.Gül Suyu

Cilt üzerinde oluşan lekeleri ortadan kaldırmak için etkilenen bölgeye gül suyu uygulayın. Sandal ağacı tozu ile gül suyunu karıştırarak yumuşak bir hamur yapın ve cildinize uygulayarak lekelerin azaltmasını, hafiflemesini veya uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz.