Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüzdeki Sivilce Delikleri Nasıl Geçer?

Ergenlik döneminden itibaren zaman zaman insanların cilt yüzeyinde sivilceler çıkar. Cilt yüzeyinde farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan sivilceler aynı zamanda ciltte küçük deliklerin oluşmasına neden olur. Küçük delikler daha çok sivilcelerin patlatılması sonucunda meydana gelir. Cilt yüzeyinin pürüzsüz olmasını engeller ve kötü bir görüntünün oluşmasına sebep olur. Cilt yüzeyinde yer alan delikleri kapatmak için bazı kozmetik ürünler kullanabilirsiniz ancak bu kalıcı bir çözüm olmaz. Kalıcı bir çözüm için bazı doğal malzemelerden elde edeceğiniz maskeleri cildinize uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki Sivilce Delikleri İçin Maskeler

Birçok insan cildinde sivilce çıktığı zaman kötü görüntüden kurtulmak için sivilceyi sıkar. Sivilceyi sıktıktan sonra hem cilt yüzeyinde leke kalır hem sivilcenin geçme süresi uzar hem de küçük delikleri oluşur. Cilt yüzeyinde yer alan sivilce delikleri, sivilceden daha belirgin bir görüntüye sahip. Bu nedenle insanları daha çok rahatsız eder. Ciltteki sivilce deliklerinden kurtulmak için doğal malzemelerden oluşan maskeleri cildinize uygulayabilirsiniz. Sivilce deliklerini geçirmek için uygulayabileceğiniz maskeler aşağıdadır.

1. Kil Maskesi

Ciltte yer alan belirgin gözenekleri ya da sivilce delikleri bir süreden sonra genişlemeye başlar. Bu durum sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda bakterilerin cilde girmesi, gözenekleri tıkaması ve akne oluşumuna neden olması açısından sakıncalı olur. Sivilce deliklerini yok etmek için kil maskesi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı mısır unu
 • 1 çay kaşığı kil
 • 1 bardak su

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak mısır unu ve kili bir kabın içerisine alın. Daha sonra bu malzemelerin içerisine suyu ilave edin. Macun kıvamına gelinceye kadar tüm malzemeleri iyice karıştırın.
 2. Kil maskesini, daha önceden temizlediğiniz cildinize ince bir tabaka halinde sürün.
 3. Maske kuruyuncaya kadar cildinizde bekletin. Maske cildinizde iyice kuruduktan sonra fazla bastırmadan, yavaşça ovalayarak çıkartın.
 4. Daha sonra cildinizi bol su ile temizleyin. Kil maskesi sayesinde sivilce delikleri bir süre sonra büyük ölçüde kapanır.
 5. Kil maskesini her hafta düzenli olarak 2 ya da 3 kere uygulamanız gerekir.

2. Yumurta Maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet yumurtanın akı
 • Yarım tatlı kaşığı limon suyu
 • Yarım tatlı kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı yaş maya

Hazırlanışı:

 1. Maskeyi hazırlamak için ilk olarak bir kasenin içerisine yumurta akı, limon suyu ve balı alın. İyice karıştırın ve daha sonra içerisine yaş mayayı ilave edin.
 2. Daha sonra cildinizin, özellikle sivilce deliği olan kısımlarına sürün.
 3. Yumurta maskesini cildinizde yaklaşık olarak yarım saat bekletin. Bu süre sonunda cildinizi bol su ile temizleyin.
 4. En son olarak cildinize nemlendirici bir krem sürün.
 5. Yumurta maskesini düzenli olarak, her hafta 2 ya da 3 kere tekrarlayabilirsiniz. Bu maske sayesinde cildinizde yer alan sivilce deliklerinden kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.

3. Zeytinyağı Maskesi

Cildinizde zeytinyağı maskesi kaldığı sürece hem nemlendirir hem de sivilce deliklerinin kapanmasına yardımcı olur. Zeytinyağı maskesini düzenli bir şekilde haftada 3 ya da 4 kere tekrarlayabilirsiniz. Maskeden yarar sağlamak için düzenli olarak uygulamanız gerekir.

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı kantaron yağı
 • 1 çay kaşığı su

Hazırlanışı:

 1. Tüm malzemeleri bir kabın içerisine alın.
 2. Daha sonra bir pamuk yardımıyla cildinizdeki sivilce deliklerinin üzerine sürün.
 3. Cildinizde yaklaşık olarak 15 dakika boyunca bekletin. Bu süre sonunda cildinizi peçeteyle temizleyin ve maskenin fazlalık olan kısmını alın. Cildinizi tekrar yıkamanıza gerek yok.

4. Karbonat Maskesi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 ya da 2 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak küçük bir kasenin içerisine tüm malzemeleri ilave edin.
 2. Daha sonra cildinizde yer alan sivilce deliklerinin üstüne sürün. Karbonat maskesini cildinizde yaklaşık olarak 10 dakika boyunca bekletin.
 3. Bu süre sonunda cildinizi bol su ile temizleyin. Karbonat maskesini her hafta, düzenli bir şekilde 2 ya da 3 kere cildinize uygulayabilirsiniz.
 4. Bir süre sonra cildinizde yer alan sivilce delikleri yavaş yavaş kapanmaya başlar.

5. Limon Maskesi

 

Sivilce deliklerini yok etmenin bir diğer yolu ise limon maskesini uygulamak. Limon içerisinde yüksek oranda yer alan C vitamini sayesinde hem cildinizdeki sivilce deliklerini yok eder hem de yeni cilt hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur. Yeni oluşan cilt hücreleri aynı zamanda sivilce deliklerini de kapatır.

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı su

Hazırlanışı:

 1. Tüm malzemeleri karıştırın.
 2. Daha sonra pamuk çubuğu ile sivilce deliklerinin üzerine sürün.
 3. Limon maskesini cildinizde yaklaşık olarak 10 dakika boyunca bekletin. Bu süre sonunda cildinizi bol su ile temizleyin.
 4. Eğer cildinizde kuruma olursa, cildinize nemlendirici bir krem sürün.

6. Killi Un Maskesi

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı kil
 • 1 çorba kaşığı su
 • 1 tatlı kaşığı mısır unu

Hazırlanışı:

 1. Bir kasenin içerisinde tüm malzemeleri karıştırın.
 2. Daha sonra cildinize ince bir tabaka şeklinde sürün.
 3. Killi un maskesini kuruyuncaya kadar cildinizde bekletin. Kuruduktan sonra cildinizi bol su ile iyice temizleyin.
 4. Killi un maskesi cilt yüzeyinde peeling etkisi gösterdiği için, gözeneklerin ve sivilce deliklerinin bir süre sonra tamamen kapanmasını sağlar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Muhammed dedi ki:

  Killi un maskesini haftada kaç kere uygulamamız gerekiyo? Ayrıca sivilce deliklerinden tamamen kurtulmamız kaç günü ayı alır bu maske ile