Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüzerek Zayıflama Yöntemi

Yaz aylarında pek çoğumuz soluğu tatil yerlerinde alıyoruz. Özellikle yaz aylarında denizler, havuzlar insanlarla dolup taşıyor. Yazın sıcağından kurtulmak, serinlemek için tercih edilen deniz ve havuzda bulunan su, insana sakinlik ve dinginlik vermekle birlikte vücut ağrılarını hafifletmek gibi pek çok yararları bulunuyor. Suda yüzmek ise suya karşı koyduğumuz için vücuttaki pek çok kası geliştiriyor. Ayrıca su, fazla kilolardan rahatça kurtulmamıza da yardımcı oluyor. Gelin sizinle birlikte bu yazımızda yüzerek zayıflama yöntemlerinin neler olduğunu açıklayalım.

Yüzerek Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Yaz aylarının başlaması ile beraber yavaş yavaş plajlar dolmaya başladı. Yüzmek insan vücudu için en faydalı aktivitelerden biri olduğu söylenir. Çünkü yüzmek bizlerin tüm vücut organlarının çalışmasını sağlar. Yüzme sporu, yüksek kalori yakma özelliği ile vermek istediğiniz tüm kiloları kısa sürede vermenize yardımcı olur. Ayrıca pek çok diyetisyen de kilo vermek isteyen kişilere yüzerek zayıflama yöntemini öneriyor.

Denizde, havuzda, sıcak ya da soğuk suda ister paletli, isterseniz de paletsiz olarak yüzebilirsiniz. Düzenli bir şekilde yüzme sporunu yaparsanız bir saatte 600 kalori bile verebilirsiniz. Eğer hızlı bir yüzücü iseniz 888 kalori bile kaybedebilirsiniz.

Yüzerek zayıflamak istiyorsanız su içerisinde birtakım sporlar ve egzersizler yapmalısınız. Suyun kaldırma kuvveti yüksek olduğu için su içerisinde hareket etmek daha zordur. Hareket etmek zorlaşınca kalori yakma oranınız da bir o kadar daha fazla olur. Yüzerken daha fazla kalori yakmak isterseniz de hızlı yüzmeye çalışın. Yüzme hızını arttırdıkça suyun içerisinde daha çok yorulursunuz. 15 dakika boyunca yüzmek dışarıda 30 dakika yürümeye denk gelir. Bu nedenle yüzerek aynı zamanda daha hızlı kilo verebilirsiniz. Yüzmek tüm vücut fonksiyonlarımızın çalışmasını da sağlar.

Yüzme bilmeyen kişiler de boylarını aşmayan sulara girebilirler. Tam anlamıyla yüzülmese de yüzme hareketlerini içeren egzersizler, vücudun tüm kaslarını çalıştırmaya yardımcı olur.

Suyun yüksek direnci sayesinde, vücut su içinde daha fazla kuvvet harcar ve bu da yağ ve kalori yakımına yardımcı olur. Yüzmenin yanında ayrıca bir diyet programı da uygulandığı zaman çok daha olumlu sonuçlar alınabilir. Tabii bunları uygularken mutlaka bir uzmana danışmakta fayda bulunuyor. Bunun yanı sıra yüzme egzersizi diyet ile desteklenirler kilo vermek isteyen kişilerin bol bol su içmeye de özen göstermesi gerekir. Her gün düzenli olarak günlük ihtiyaç duyulan su miktarına ulaşılmalıdır.

Yüzerek Zayıflarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzme yöntemi ile kilo vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu noktaları şu şekilde sıralamamız mümkün:

  • Su içinde minimum 30 dakika kalmalısınız. Minimum 30 dakikalık bir yüzme süresi vücudun sıcaklık dengesini kurması açısından çok faydalı. Ayrıca kasların çalışması için de en az 30 dakika yüzmek gerekir.
  • Yüzmeye başlamadan önce daha verimli olunabilmesi adına bazı ısınma hareketleri yapılmalıdır.
  • Yüzmeye başlarken ilk adımda yavaş hareketler ile kulaç atılmalıdır. Eğer yüzmeye başlamadan önce ısınma imkanı bulamadıysanız bunu yavaş kulaç hareketi ile yüzme sırasında telafi edebilirsiniz. Zaten ani hareketler kas zedelenmesinden sakatlığa kadar çeşitli olumsuz durumlara neden olabilir.
  • Yüzerken mümkün mertebe fazla teknik uygulanmalıdır. Bu sayede kas gruplarının belirli aralıklarla çalışması sağlanmış olunur. Çünkü tüm yüzme çeşitleri vücudun farklı kas gruplarının çalışmasını sağlar.
  • Yüzme sürenizi belirli bir plan dahilinde yapmalısınız. Her gün yüzmek yerine birer gün arayla yüzmek daha faydalı olacaktır. Tüm egzersizlerde olduğu gibi yüzerken de gün içinde aşırı yüklenmek yerine birer gün ara ile yapıldığı taktirde daha da verimli olunabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.