Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüzümde Kıllanma Var Ne Yapmalıyım?

Kıllanma tüm insanların ortak sorunu. Kadınlar yüzlerindeki kıllanmadan şikayetçi erkeklerin birçoğu ise çıkmayan kıllarından. Bu yazımız yüzdeki kıllanmadan şikayetçi olan tüm insanları ilgilendiriyor. Yüzde kıllanma neden olur, neden artar ve neler yapılabilir? Yazımızda bu konuların tüm detaylarından bahsedeceğiz.

Yüzde Kıllanma Neden Olur?

İnsan vücudu, hatta tüm omurgalı canlıların vücudu kıllarla kaplıdır. Bu kıllar vücudumuzda ısı yalıtımından sorumludur. Ayrıca vücudumuzun bazı bölgelerindeki kıllanmalar da vücudumuzu dış etmenlerden korumak için yaratılmıştır. Yüzümüzde kıllanma da bunlardan bir tanesi. Yüzümüzün pek çok bölgesinde, hatta dudak ve göz hariç her yerinde kıllanma mümkün. Bu kılların bazıları hayati önem taşırken bazıları bizi aynaya baktığımızda inanılmaz rahatsız ediyor. Kirpiklerimiz, kaşlarımız gözlerimizi; burun kıllarımız tüm solunum sistemimizi yabancı maddelerden koruyor. Ancak eskiden ısı yalıtımı için gerekli olan vücut ve yüz kılları şimdilerde evrim ve teknoloji ile maalesef gereksiz bir hal alıyor.

Öncelikle bilmelisiniz ki kıllanma genlerle geçen bir özellik. Bazı insanlarda hiç olmazken bazı insanlarda sıklıkla karşılaşılmasının sebebi bu gen çeşitliliği. Ancak artması ve azalması mümkün. Kıllanma artışındaki en temel sebep hormonal değişimler. Hormonal değişimler kalıcı ve geçici olarak kıllanma hızını değiştirebiliyor. Örneğin regl döneminde hormonlarınız tavan yapıyor ve kıllanma hızınız da aynı şekilde tavan yapıyor.

Bu geçici değişim regl dönemi ertesinde düzene giriyor ve eski haline dönüyor. Ama bundan farklı olarak erkeklik hormonları dediğimiz androjen, hipofiz salgıları, tiroid hormonları ve türevleri bazı hormonlardaki anormallikler kıllanma artışlarının temel sebebi olabiliyor. Yani dememiz o ki böyle bir şikayetiniz varsa önce doktora görünmekte ve gerekli tetkikleri yaptırmakta fayda var.

Bunun yanında beslenme şeklimiz ve tenimize değen kimyasallar da kıllanmanızın artışında bir etmen. Örneğin hamur işi dediğimiz mayalı yiyecek grubunun da kıllanmaya sebep olduğu biliniyor. Aşırı çinko alımı, fazla yağlı beslenmek de kıllanmayı tetikliyor. Yine cilde doğrudan uygulanan badem yağı, argan yağı, hint yağı, kakao yağı kıl köklerini besleyerek kıllanmanın artmasına sebep oluyor. Ayrıca saçlarımızı kalınlaştırsın, güçlendirsin, gürleştirsin diye kullandığımız besleyici özellikli şampuanlar durulama esnasında yüzümüze temas ediyor ise yine kıllanmayı artırıyor. Durulama esnasında kafamızı öne eğerek teması kesmekte fayda var.

Yüzdeki Kıllanma İçin Neler Yapılabilir?

Aynaya baktığınızda rahatsız olduğunuz bu görüntüyü gidermek için 3 farklı yöntem mevcut.

1. Kökten Alım

Kökten alım yöntemleri en eski epilasyon yöntemleri diyebiliriz. Ancak bilindiği gibi, yaşın ilerlemesi ve hormon üretiminin azalması nedeniyle ileri yaşlarda azalma sağlasa bile kökten çözüm olmuyor. Güçlenmiyor belki ama kısa vadede azalma gözlemlemeniz de maalesef mümkün değil. Epilatörlerin de ağda gibi cildin esnekliğine göre esneyip şekil alabilen cihazlar olmadıkları ve ağda gibi kullan-at olmadıkları için yüz üzerinde kullanılmasını önermiyoruz. Ancak şeker içermeyen ağdaları yapıştır-çek yöntemiyle rahatlıkla yüzünüzde kullanabilirsiniz. Cildi çekerken sürekli esnettiği için ileri yaşlarda sarkmaya sebebiyet verebileceğini de unutmamakta fayda var.

2. Lazer Epilasyon

Günümüzde teknolojinin de hızla gelişmesiyle lazer epilasyon teknolojisi ilerledi. Bu yöntemle yüzünüzdeki kıllardan sonsuz dek kurtulmanız mümkün. Deri altındaki kıl köklerini lazer ışınlarıyla yakan ve her seansta %20 azalma gözlenen bu yöntem çağımızın en popüler epilasyon yöntemi. Cildi tahriş ettiği için yaz mevsiminde yapılması önerilmiyor. Dozunu ayarlaması için iyi bir cilt uzmanı veya bir cilt doktoru gözetiminde yaptırmanızı öneriyoruz.

3. Bitkisel Çözümler

Bazı bitki ve besinler artırsa da azaltan kürler de mevcut.

  • İki yemek kaşığı zerdeçal ile aldığı kadar sütü karıştırıp kür haline getirin. Yüzümüze masaj yaparak uygulayın. 10-15 dakika yüzünüzde tuttuktan sonra yıkayıp temiz bir havluyla kurulayın.
  • 1 yemek kaşığı şekeri, 1 yumurta akını ve yarım yemek kaşığı mısır ununu bir kapta karıştırın. Yüzünüze yine masaj yaparak uygulayın ve kuruyana kadar bekleyin. Kuruyunca yıkayarak çıkarın. Haftada 3-4 defa uygulayabilirsiniz.
  • 2 yemek kaşığı leblebi tozunu, 1 yemek kaşığı süt kremasını, 2 çay kaşığı sütü ve 1 çay kaşığı zerdeçalı bir kapta kıvam alana kadar karıştırın. Kuruması yaklaşık 20 dakika sürecek. Kuruduktan sonra ovalayarak suyla temizleyin. Haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.