Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yüzümde Pürüzler Oluştu Ne Yapmalıyım?

Cildimiz bizlerin en doğal giysisidir ve iç sağlığımızın da dışa vurumudur. Bu yüzden yüzün sağlıklı olması görünüş olarak kişi için oldukça önemlidir. Herkes yüzünün sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini ister. Ancak kimi zaman bir durumun belirtisi kimi zamanda bir cilt sorunu olarak yüzde pürüzler oluşabilir. Bu pürüzlerin yok edilmesi için öncelikle neden oluştuğunu öğrenmek gerekir. Yüzde oluşan pürüzlerin nedenlerini ve yüzdeki pürüzlerin nasıl yok edileceğini merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Yüzde Çıkan Pürüzlerin Nedenleri Nelerdir?

Yüzde çıkan pürüzler genelde küçük sivilce gibi ancak pek iltihaplı görünmeyen pürüzlerdir. Bu pürüzlerin nedenleri farklı cilt sorunlarını işaret ederken kimi zamanda sağlığımızda yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu gösterir. Bu pürüzlerin adı genelde komedon olarak bilinir. Komedonların oluşumun genelde siyah noktaların oluşumuyla başlar ve müdahale edilmezse pürüzlerin oluşmasına neden olur.

  • Pürüzlerin en çok oluşum nedeni kişinin yüz temizliğini yapmamasından kaynaklanır. Her cilt tipinin gözenekleri farklıdır. Bu gözenekler kimi zaman kapalıyken kimi zaman oldukça açıktır. Bu gözeneklere gün içinde biriken kirin ve sebumun gün ortasında ve gece yatmadan önce temizlenmesi gerekir. Temizlenemediği takdirde genelde siyah renkli pürüzler oluşur.
  • Kimi zaman da hormonal değişikliklerden dolayı bu durumla karşı karşıya kalınabilir. Eğer kişi adet dönemine yaklaşıyor ise ve adet dönemi bitmişse bu günlerde ciltte pürüzler çıkabilir. Sivilceyi andıran bu pürüzler genelde dönemsel olduğu için müdahale edilmezse kendiliğinden geçer.
  • Komedonun bir diğer oluşum sebebi ise cildin altında bulunan hücrelerin zedelenmesinden dolayıdır. Eğer kişi uzun süre güneş altında kalmışsa ya da cildini korumadan güneşe çıkmışsa bu durumda pürüzlerin oluşumuna neden olabilir.
  • Aynı zamanda kişinin fazla terlemesi ve terin içinde bulunan toksin maddelere uzun süre maruz kalmak pürüzlerin oluşumuna neden olur.
  • Özellikle kadınların makyajını silmeden uyumaları ve gece boyu zararlı maddelere maruz kalmaları ciltte genelde pürüzler oluşmasına neden olabilir. Bu pürüzler de devamında koyu lekelenmelere neden olur. Hatta bu makyaj ürünlerinin içerisindeki maddeler kimi zaman kanserojen bile olabilir.
  • Kişinin aşırı yağlı beslenmesi sonucunda da bu durumla karşı karşıya kalınır. Çünkü fazla yağın cilde zarar verdiği bilimsel olarak açıklanmıştır. Aynı zamanda alerjik maddeler içeren gıdaları tüketmek de buna neden olabilir.

Yüzde Çıkan Pürüzler Nasıl Yok Edilir?

Yüzde çıkan pürüzleri yok etmek için önce nedenini öğrenmek gerekir. Eğer sizlerde beslenme alışkanlığından dolayı bu durumu yaşarsanız öncelikle sağlıklı bir beslenme programı hazırlamalısınız. Özellikle içerisinde E vitamini barındıran yiyecekler cildinizin daha gergin ve daha pürüzsüz görünmesine neden olur. Bunun haricinde cildin nemli kalması da pürüzlerin oluşumunun engellemede yardımcı olur. Cildin nemli kalması için kişi en az iki buçuk litre kadar su içmelidir

Eğer bu durumu kullandığınız kozmetik ürünler yüzünde yaşıyorsanız olabildiğince makyajınızı derinlemesine temizlediğinizden emin olun ve her gün mutlaka yüzünüzdeki kalıntıları temizledikten sonra yatın. Aynı zamanda alerjik etken maddelere karşı da cildinizi tanıyarak bu maddelerden uzak durun.

Arındırıcı bir yüz temizleme ürünüyle gece yatmadan önce cildinizi temizlediğinizden ve nemlendirdiğinizden emin olun. Gerekiyorsa haftada bir kez Türk kahvesiyle birlikte peeling yapabilirsiniz. Bu gözeneklerin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur.

Güneşe çıkmadan önce cildinizin korunduğuna emin olun. Hatta mümkünse yüzünüzün tipine uygun bir güneş kremi ve gözlükle beraber yüzünüzü muhafaza edin. Terleme sonucunda oluşan pürüzler için de gün içinde sık sık yüzünüzü yıkayarak önlem alabilrisiniz.

Yüzde çıkan pürüzleri yok ederken kişi kesinlikle eliyle müdahale etmemelidir. Aksi takdirde yüzde kalıcı bir lekenin oluşmasına neden olabilir. Kimi pürüzler de bazen ölümcül hastalıkların dışa vurumu olabiliyor. Sıkmak da bu kötü kitlelerin diğer alanlara yayılmasını sağlıyor. Kişi rahatsız olduğu bir pürüzle karşı karşıyaysa bir cildiye uzmanına giderek özel bir bakımla birlikte bu pürüzlerinden sağlıklı bir şekilde kurtulabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.