Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ZAHTERİN FAYDALARI NELERDİR?

Zahter bir kekik türüdür. Zahter, özellikle sıcak iklime sahip bölgelerde, mutfakta salata ve yiyeceklerde, kullanılan bir yeşil bitkidir. Zahter, hoş kokusu ile salata ve yiyeceklerimizi süslemektedir ve bazı çorbaların üzerine de serpilerek, lezzetli bir tat katmaktadır. Zahter, ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kahvaltılarda yaygın şekilde tüketilmektedir. Zahter, özellikle Arap kültüründe kullanılan ve sumak, kurutulmuş kekik, keklik otu, mercanköşk, susam tohumu ve tuz karışımı ile meydana gelen bir baharat türü olarak da bilinmektedir. Burada karışımı oluşturan esas bitki kekiktir. Zahter, uzun ömürlü bir bitkidir ve kekiğe göre çok daha hafif bir lezzete sahiptir.

Zahter; demir, manganez, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve selenyum bakımından zengindir. Zahter, vitamin B6 ve piridoksin de içermektedir. Ayrıca, zahter yapısında, vitamin A, folik asit, benzoil peroksit ve betakaroten içermektedir.

Mutfakta kullanım alanı olarak zahter, genellikle ekmek üzerine, yoğurt ve zeytinyağı ile birlikte sürülerek tüketilmektedir. Zahter çok iyi bir iştah açıcıdır.

Bir kekik türü olarak zahter, antiseptik özellik göstermektedir ve ağız temizliği için idealdir. Antibiyotik keşfedilmeden önce, kekik yağı / zahter ilaç olarak kullanılıyordu ve zahter, ayak tırnaklarındaki mantar tedavisinde kullanılıyordu. Ayrıca zahter çayı, bronşlar için faydalıdır ve zahter akne ile sivilce oluşumunu önlemek için de ideal bir bitkidir.

Zahterin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zahter; akne tedavilerinde, saç dökülmelerinde etkilidir. Aynı zamanda, tansiyon düzenlemede, kemik sağlığını desteklemede, sindirime yardımcı olmada ve soğuk algınlığında zahter etkili bir baharattır.

Zahter, öksürük kesici özelliktedir. Ayrıca, bağışıklık sistemini destekleyicidir ve dezenfektan olarak oldukça etkilidir. Zahter; eklem iltihaplarında, karın ağrılarında, gastrit tedavisinde, bronşit, ishal, çocuklarda geceleri yatak ıslatma durumlarında etkili olurken aynı zamanda, bağırsak parazitlerinden kurtulmak için, gaz sıkıntıları için, cilt, ağız ve diş temizliği için de ideal bir besin kaynağıdır.

1.Bronşit ve Öksürük

bigstock-Little-girl-coughing-at-the-do-38609677-2244x1535

Zahter, öksürüğü hafifletir ve durdurmaya yardımcı olur. Bir kekik türü olan zahter, akut bronşit semptomlarını hafifletir. Zahter çayı ise, boğaz ağrısını ve öksürüğü iyileştirici etki yapmaktadır.

2.Akne ve Sivilce

acnee

Zahter, antibakteriyel özelliği ve içerdiği benzoil peroksit içeriği sayesinde, akne temizliğine yardımcıdır. Zahter, ciltteki akne ve sivilce oluşumunu engeller ve dezenfekte eder.

3.Saç Dökülmesi

o-HEALTHY-HAIR-facebook

Zahter suyu ya da yağı, saç köklerini besler ve güçlendirir. Zahter, saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur ve dökülmesini durdurmaya yardımcı olur.

4.Tansiyon

tansiyon

Kekik tabanlı bir baharat olan zahter, tansiyonu dengeler. Özellikle yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Zahter ayrıca, kolesterolü de düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca, zahter suyu da, hipertansiyonu düşürücü etki göstermektedir.

5.Kemik Sağlığı

Bone-Health-Calcium-Vitamin-D_dnm_gallery

Vitamin K, demir, kalsiyum ve manganez bakımından zengin olan zahter, kemik sağlığını destekler. Ayrıca, kemik ve iskelet hastalıkları riskini azaltır.

6.Sindirim

Kiwifruit-derived-supplements-may-boost-bowel-health-for-healthy-people-RCT-data

Uzmanlar, sağlıklı bir sindirim sistemi için zahter tüketmenizi tavsiye etmektedir. Ayrıca zahter, hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de etkilidir.

7.Soğuk Algınlığı

gty_cold_flu_jef_111111_wmain

Özellikle zahter çayı, grip, nezle ya da soğuk algınlığını hafifletmektedir. Zahter çayı, boğaz ağrısını da hafifletici etkiye sahiptir.

8.Bağışıklık Sistemi

126927

Vücudumuz vitaminleri kendisi üretememek durumundadır ve her gün tüm vitaminleri dışarıdan alması gerekmektedir. Zahter ise, vitamin A ve vitamin C bakımından zengindir. Bunların dışında, bakır, lif, demir ve manganez gibi bileşenler bakımından da zengindir. Tüm bu vitamin ve mineraller ise, bağışıklık sistemini destekleyici özelliktedir. Bu bakımdan zahter, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır.

9.Cilt Temizliği

Woman_Face_Mirror

Güzel bir kokuya sahip olan zahter, cilt temizliği ve sağlığı için önemlidir. Zaten kırmızı kekik yağı, parfüm, sabun, kozmetik ve diş macunu içeriğinde de bulunduğu için, güzel bir cilt elde etmenize de yardımcı olacaktır. Zahter de bir kekik türü olduğu için, cilt üzerinden aynı etkiyi göstermektedir.

10.Ağız ve Diş Temizliği

perio_protect_thorough_cleaning_for_your_mouth_1305_x

Zahter tüketimi yaparak ya da zahter suyu ile gargara yaparak ağız içi ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Antioksidan özelliği sayesinden zahter, ağız içini dezenfekte eder ve ağız içinde hoş bir koku bırakır.

11.Bağırsak Sağlığı

Indigestion

İçermiş olduğu çeşitli maddeler yardımı ile zahter, bağırsak sağlığını destekler ve antioksidan etkisi sayesinde bağırsakları temizlemeye yardımcı olur.

12.Gastrit

stomach-acid-810x400

Zahter genel olarak sindirim sistemini koruyucu etki gösterdiğinden dolayı, mide ile ilgili sıkıntılarda da koruyucu ve önleyici etki göstermektedir. Zahter, gastrit rahatsızlığını da önleyici etki göstermektedir.

13.Meme Kanseri

breast-cancer-nurse

Zahter içermiş olduğu birtakım bileşenler yardımı ile, kanser hücrelerini imha etmektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre, zahter baharatı, meme kanseri riskini azaltıcı etki göstermektedir. Üstelik, zahter, DNA üretimi sırasında kanserli hücrelerin çoğalmasının da önüne geçmektedir.

14.Anti-Kanserojen

fastcell2

Zahter, kanserli hücre çoğalmasını engelleyici ve durdurucu etki gösterdiğinden, kanser riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

15.İdrar Söktürücü

Woman stretching by ocean

Zahter ya da zahter çayı, idrar yollarını rahatlattığı için, idrar söktürücü olarak da yardımcıdır.

16.Mantar Enfeksiyonu

Healthy_Fingernails

Zahter, ayak ve tırnak mantarını iyileştirme özelliğine sahiptir. Antioksidan etkisi sayesinde zahter, mantar enfeksiyonunu önler.

Çok Fazla Miktarda Zahter Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Zahterin sağlığa, herhangi bilinen bir zararı henüz saptanmamasına rağmen, bazı alerjik durumlara sebep olabileceği konusunda fikir ortaklığı vardır.
  • Zahter çayı ya da zahter suyu, bazı kişilerin cildinde alerjik etkilere neden olabilir. Bu nedenle birtakım alerji testlerinden geçtikten sonra zahter çayı ya da zahter suyu cilde uygulanmalıdır ya da içilmelidir.
  • Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ilaç kullanan kişiler, zahter tüketmeye başlamadan önce, mutlaka doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Besin Değerleri

100 g zahter için besin değerleri şu şekildedir;

Enerji: 101 Kcal

Karbonat: 24,45 g

Protein: 5,56 g

Toplam Yağ: 1,68 g

Kolesterol: 0 g

Lif: 14 g

Vitamin A: 4751 IU

Vitamin C: 160,1 mg

Kalsiyum: 405 mg

Demir: 17,45 mg

Magnezyum: 160 mg

Manganez: 106 mg

Çinko: 1,81 mg

Beta Karoten: 2851 µg

Ya da; 100 g zahter için yüzde olarak besin değerleri şu şekildedir;

% 38: Lif,
% 27: Vitamin B-6 (pyridoxine),
% 266: Vitamin-C,
% 158: Vitamin-A,
% 218: Demir,
% 40: Kalsiyum,
% 40: Magnezyum ve
% 75: Manganez

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.