Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ZATÜRRE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zatürre her iki akciğerde de meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Bakterilerden, mantarlardan veya virüslerden kaynaklı olarak gerçekleşmektedir. Zatürrenin oluşma aşaması akciğer alveollerinde meydana gelen iltihaptır. Alveollerin irin veya sıvı ile dolması sonucu nefes alma zorlukları yaşanır ve bu hastalık zatürre olarak adlandırılır. Belirtileri ise hafif seviyeden öldürücü seviyeye kadar çeşitlilik gösterir.

Zatürre bir akciğer enfeksiyonudur ve sizlerin ciddi bir seviyede hastalanmanıza sebep olur. Öksürüğe, yüksek ateşe ve nefes alma zorluklarına sebep olabilir. Çoğu insan tedavi sürecini evde gerçekleştirir. Ortalama iyileşme süresi ise 2-3 haftadır. Ancak yaşı ilerlemiş yetişkin kişiler için, bebekler için ve başka diğer çeşit hastalığa sahip olan insanlar için zatürre hastalığı oldukça kötü bir şekilde sonuçlanabilir.

Okulda veya işte gündelik yaşam içerisinde sürekli bir zatürre riski bulunmaktadır. Ayrıca hastanede dahi zatürre hastalığına yakalanma riskiniz bulunmaktadır. Mikropların nefes yolu ile akciğerlere ulaşması sonucu zatürre hastalığı bulaşabilir. Eğer soğuk algınlığı veya grip hastalıkları sonrası zatürreye yakalanmışsanız, akciğerlerinizin bu hastalık ile savaşması da zorlaşır. Astım, kalp hastalıkları ve kanser gibi uzun dönemli veya kronik hastalıklara sahipseniz, zatürre hastalığına yakalanma ihtimaliniz bir derece daha artmaktadır.

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak 3 çeşit zatürre hastalığı bulunmaktadır.

 • Bakteri Kaynaklı Zatürre: Bu durum her yaştaki insanı etkileyebilir. Ciddi bir grip veya soğuk algınlığı sonrası gelişebilme özelliğine sahiptir. AIDS veya kanser hastalıkları ile bağlantılı olarak zayıf bağışıklık sistemi özelliğine sahip olan kişilerde daha çok görülmektedir.
 • Virüs Kaynaklı Zatürre: En yaygın durum solunum yolu virüslerinin sebep olduğu zatürre hastalığıdır. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda ve yaşlı kişilerde oluşur. Bu durum çok yaygın değildir ve iyileşme süresi kısadır. Ancak grip virüsü, viral zatürrenin çok daha ciddi ve ölümcül olmasına sebep olabilir. Özellikle hamile bayanlar için, kalp veya akciğer hastaları için oldukça zararlı etkiler gösterebilir.
 • Mikroplazma Kaynaklı Zatürre: Bu tip organizmalar virüs veya bakteri değildir. Ancak her iki türün de özelliklerini taşıyabilirler. İnsanları etkileyebilen ufak bir yapıya sahiptirler. Mikroplazmalar genellikle orta seviyede zatürreye sebep olup, en çok çocukları ve genç yaştaki yetişkinleri etkilemektedir.

Zatürrenin Riskleri Nelerdir?

Kimse zatürreye karşı dirençli değildir fakat riskleri arttıran belirli faktörler bulunmaktadır.

 • İnme geçiren insanlar, yutkunma sorunu yaşayanlar veya yatalak olarak yaşayan kişiler,
 • 0-2 yaş arası bebekler ile 65 ve üzeri yaştaki kişiler,
 • Kanser, AIDS ve HIV virüsü bulunan kişiler birtakım ilaçları kullandıklarından dolayı bağışıklık sistemleri zayıflar. Bu durumdan dolayı zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan kişilerin,
 • Aşırı derecede alkol tüketen ve aynı zamanda sigara içen kişilerin,
 • Astım, diyabet ve kalp hastalığına sahip kişilerin zatürre riskleri diğer insanlara göre oldukça fazladır.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Zatürre belirtileri orta seviyeden ileri seviyeye göre değişiklik göstermekte olup, erken teşhisin de büyük bir önemi bulunmaktadır. Böylece belirtileri gördüğünüzde derhal medikal bir yardım alıp, tedavi olabilirsiniz. Zatürre hastalığının geç teşhis edilmesi ile yüzde 15’lik bir dilim insan hayatını kaybetmektedir.

İlk olarak grip mi zatürre mi ayrımı yapmak gerekmektedir. Çünkü pek çok belirti grip belirtileri ile karıştırılmaktadır. Ortak payda ise öksürük ve yüksek ateştir. Zatürrenin farkı ise grip ile meydana gelen bu belirtilerin sürekli olarak kalmasıdır. Yani ortaya çıkan öksürük ve yüksek ateş haftalar boyunca devam eder. Şimdi de zatürre belirtilerini daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Bakterisel Zatürre

magusada-zaturre-salgini-216379

Bakteri kaynaklı zatürre, 65 yaş altı kişilerde aniden oluşmaktadır. Soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası meydana gelebilmekte ve belirtileri şu şekilde gelişmektedir;

 • Öksürük, sıklıkla mukus üretimi ayrıca akciğerlerden balgam gelmesi,
 • İleri yaştaki olgun kişilerde meydana gelen yüksek ateş,
 • Ürperme oluşumu ile meydana gelen titreme,
 • Öksürme veya nefes alma sırasında göğüs kafesinde ağrıların meydana gelmesi,
 • Hızlı kalp atışları,
 • Zayıf ve yorgun hissetme,
 • Mide bulantısı veya kusma gibi belirtiler bakteri kaynaklı zatürre de sık sık meydana gelen belirtilerdir.

2.Bakterisel Olmayan Zatürre

6_d

Belirtileri genellikle bakteri kaynaklı zatürre ile aynıdır. Ancak en büyük farkı aniden değil, aşama aşama ilerleyerek gerçekleşmesidir. Çoğu insan bakterisel olmayan zatürrenin farkına varmazlar. Çünkü hasta hissetmezler. Ancak semptomlar şu şekilde gelişir;

 • Yüksek ateş,
 • Öksürük,
 • Nefes darlığı,
 • Öksürme esnasında mukus oluşumu gibi belirtiler bakteri kaynaklı olmayan zatürrede meydana gelir.

3.Diğer Yetişkin ve Çocuklarda Zatürre

zaturre-asisi

Yaşı ilerlemiş yetişkinlerde ateşsiz, öksürüksüz ve mukus oluşumu olmaksızın daha farklı belirtiler meydana gelir. En büyük işareti ise açık bir şekilde düşünmektir. Zatürre hastaları açık bir şekilde düşünemezler. Akıllarından geçenler genellikle bulanıktır. Ayrıca çocuklarda yaşına göre değişiklik gösterebilen belirtiler;

 • 1 aylık ve daha ufak yaştaki bebeklerde meydana gelen belirtiler besleme zorluğu, yüksek ateş, enerji eksikliği ve hırıltı oluşumudur.
 • Çocuklarda ise belirtiler genellikle yetişkinler ile aynıdır. Doktor kontrolü sırasında genellikle öksürük ve nefes alma oranlarına bakılır.

Zatürre Teşhisi Nasıl Yapılır?

Zatürre belirtileri genellikle soğuk algınlığı veya grip semptomları ile karıştırıldığından, kolayca göz ardı edilebilmektedir. Ancak semptomların süresinin uzaması ile zatürre teşhisi kolayca konulabilmektedir. Ayrıca geçmiş dönem hastalıklarınız ve şuan sahip olduğunuz hastalıklar adına birtakım sorular sorulur. Bu duruma ek olarak fiziksel testler yapılır. Teşhis amaçlı X-ray testi ve diğer çeşitli testler ile de zatürre teşhisi tam anlamı ile konulmuş olur.

Zatürrenin Komplikasyonları Nelerdir?

Zatürre ilaç desteği ile tam olarak tedavi edilebilmektedir. Ancak yüksek risk taşıyan bazı grup insanlarda aşağıda yer vereceğimiz komplikasyonlar görülebilir.

 • Kanda Yer Alan Bakteri: Nefes alıp verme olayı ile akciğerlerinize bulaşan zatürre bakterisi kan dolaşım sistemine girer ve diğer çeşitli organlara yayılma fırsatı bulur.
 • Akciğer Apsesi: Apse oluşması demek, akciğerlerde bir boşluk şeklinde irin oluşması anlamına gelir. Bu apse antibiyotik yarımıyla kolayca tedavi edilebilmektedir. Daha derin apse oluşması durumunda ameliyat ihtiyacı da duyulabilmektedir.
 • Akciğerde Sıvı Depolanması: Zatürre, akciğerlerinizde ve göğüs kafesinizde bulunan sıralanmış dokuların katmanlarının arasında yer alan ince boşluklarda sıvı depolanmasına sebep olabilir. Bu sıvının cerrahi müdahale ile çekilmesi gerekebilir.
 • Nefes Zorlukları: Akciğer sorunu altında zatürre hastalığına sahipseniz yeterli oksijen alamayıp, nefes problemi yaşayabilirsiniz. Bu yüzden akciğer sağlığını koruyabilmek için gerekli oksijenin alınabilmesi adına, nefes almaya yardımcı bir cihazın kullanılması gerekmektedir.

Zatürre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatürre hastalığının tedavisi genellikle enfeksiyonun yayılmasını engellemek ve komplikasyonları önlemek ile gerçekleştirilir. Evde ilaç tedavisi ile iyileşme esas alınır. Çoğu semptomun geçmesi birkaç gün veya hafta sürebilir. Ancak yorgunluk hissi bir ay kadar devam edebilmektedir.

Gerekli tedavi antibiyotik tedavisi ile hastalığa sebep olan bakterilerin ortadan kaldırılması, ateş düşürücüler ve öksürük ilaçları ile belirtilerin ortadan kaldırılması şeklinde gerçekleştirilir. Her yaşa göre ayrı hassasiyete sahip tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır. İleri düzeyde zatürre hastalığına sahip kişilerin tedavisi hastane ortamında daha sağlıklı bir şekilde sağlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.