Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zatürre Hastalığı

Kişilerin aşırı soğuk algınlığıyla beraber grip ve türevleri hastalıklarına yakalanması sonucunda dikkat edilmediği takdirde oldukça ciddi bir hastalık olan zatürreye çevirmektedir. Özellikle belli yaş grubunda olan kişilerde sonuçları ölüme kadar bile gidebilir. Örneğin kişinin bağışıklık sistemi oldukça düşükse bu hastalığa yakalanması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu yaş gruplarında genelde küçük çocuklar ve yaşlı bireyler yer almaktadır. Bu kişiler için zatürre hemen müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu hastalık bir dönemde oldukça salgın olan ve birçok insanın hayati tehlike geçirmesine, hatta ölümle bile sonuçlanabilen bir hastalıktır. Bu hastalık için önceden önlem alınmalıdır.

Zatürre Hastalığı Nedir? Neden olur?

Zatürre akciğer hastalıklarından biri olduğu için solunum yollarıyla ilgili bir hastalıktır. Genel olarak halk arasında akciğer iltihaplanması olarak bilinir. Ancak bu oldukça kısa bir tabirdir. Akciğerde bulunan alveoller sayesinde bizler nefes alabilmekte ve kirli havanın temizliğini sağlayabiliriz. Alveoller bir süre sonra bu hastalık sebebiyle kılcal damarlardan gelen sıvıyla beraber hava keseciklerine bu sıvıların dolmasıyla görevini yapamamakta ve bu sıvının burada iltihap haline dönmesine neden olacaktır. Bu da solunum yollarının ana organı olan akciğerin işlevini gerçekleştirememesi durumuna yol açar. Bağışıklık sisteminin birçok faktörden dolayı olumsuz etkilenmesi ile beraber bu hastalığa davetiye çıkarır. Özellikle soğuk bölgede yaşayan kişilerde ve genellikle bağışıklık sistemi düşük olan düşük kesimlerde bu hastalık sıklıkla görülmekte ve bu ölüm oranları da bu kişiler sayesinde artmaktadır.

Bu hastalık oldukça ciddi bir hastalık olduğu için önemli bir bakım istemektedir. Kişinin çok fazla soğuk alması bununla beraber herhangi bir beslenme düzensizliğinden dolayı ya da ağır bir depresyon sonucu bu kişinin zatürre hastalığına yakalanması olasıdır. Zatürre aynı zamanda bir virüse bağlı olarak görülen bir hastalık olduğu için evrilme olasılığı da oldukça fazladır. Yani zatürre kendini tekrar eden, geçti sanılsa da her zaman yakalanma olasılığı olan bir hastalıktır. Zatürre genel olarak grip virüslerinden herhangi birinin evrilmesi sonucu ortaya çıkar. Eğer kişi grip olduğu dönemde kendine iyi bakmazsa bu hastalık görülür. Bu hastalığa en çok etki eden canlılar da virüsler ve bakterilerdir.

Zatürre Hastalığı Belirtileri

Hastalık aslında sinsi bir hastalık değildir. Bu nedenden dolayı belirtilerini kişi bir an önce hissetmeye başlar. Birden baş gösteren ve sonucunda da birden ilerleyen bir hastalıktır. Gün içinde sosyal hayatınızda gayet sağlıklı iken birden gece yatmadan önce yüksek ateşlenme hissedebilir ve sonucunda da titremeler ileri düzeyi bulabilir. Bu kadar ani gerçekleşen belirtiler aslında teşhis anlamında da oldukça etkilidir.

Birçok hastalık günlerdir belirtilerini göstermemekte ve bununla beraber tedavilere geç başlanılmaktadır. Ancak günümüzde artık bu hastalık kolayca teşhis edilebilmekte ve bununla beraber hızlı bir şekilde uygun bir tedavi yöntemiyle beraber kişi tedavi edilmektedir. Kişinin ateşi hızla yükselmeye ve hatta 40 dereceye kadar yükselmeye başlayabilir. İlk belirtisi olarak bunu söyleyebiliriz. Daha sonra kişi günlerce kolunu kaldıracak bir hal bulamaz ve sürekli olarak bitkin bir şekilde dinlenme ihtiyacı hisseder. Bu hastalığın aslında en kötü tarafı da budur. Her şekilde sizleri hem işinizden hem de sosyal hayatınızdan edecek olan bu belirtinin ardından kişi solunum organlarının bulunduğu yerlerde yani göğüs kafesinde ve bununla beraber kürek kemiklerinin olduğu yerlerde şiddetli bir ağrı hisseder ve nefes alıp vermekte oldukça zorlanır. Her nefes alışında bu bölgeler şiddetli bir şekilde ağrır ve kişiye nefes almak oldukça zor gelir. Bu ağrının ardından  bakteriler ve virüslerin solunum organlarını etkilemesinden dolayı hızlı bir şekilde öksürme öksürme esnasında yine ağrı hissetme meydana gelebilir. Bu öksürük  oldukça hırıltı bir öksürük olur. Alveoller ve pıhtılaşan kanlar da bir süre sonra bu öksürükle beraber kişinin tükürüğünde yer almaktadır ve öksürük esnasında kişinin bu kanı etrafa saçılabilir.

Tüm bunların yanı sıra kişinin iştahı oldukça olumsuz bir şekilde etkilenir ve kişi hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşar. Bu kişinin bu dönemde bağışıklık sistemi oldukça düşer. Kişinin ciğerlerinde biriken kan bir süre sonra kişi yatağına yattığı takdirde ağzına gelir ve balgam şeklinde olan bu kırmızımsı sıvıyı da bir şekilde dışarı atar. Kişi bu dönemde oldukça şiddetli baş ağrıları da çekmektedir. Tüm bu belirtiler esnasında bireyin ateşi de hızlı bir şekilde yükselmekte ve düşürülmesi oldukça güç olmaktadır. Zatürre ilk teşhis edildiği zamanlarda oldukça büyük oranda ölümlere sebep olsa da artık günümüz teknolojisi ve gün geçtikçe ilerleyen tıp sayesinde bu hastalığa da bir çözüm bulunmuştur. Gerekli ilaçlar kullanıldığı takdirde bu hastalık tıpkı diğer çözümü olan hastalıklar kadar kolay bir şekilde iyileşme gözlemlenebilir.

Zatürre Hastalığı Tedavisi

Tedavi, hastanın hangi boyutta olduğuna bağlıdır. Eğer başlangıcında ise oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak hastalık ilerlemiş ise iyileşme sürecine girme süresi biraz uzayabilir. Bu da hastanın belirtiler nedeniyle acı hissetmesine ve ağrı çekmesine neden olur. Zatürre olan kişinin eğer durumu hafif ise ve bağışıklık sistemi de kuvvetli bununla beraber riskli sayılmayacak yaş grubunda ise bu kişi bu hastalığı kendi evinde de atlatır. Ancak saydıklarımızın aksi bir durum söz konusu ise bu hastalık bu kişi için ölüm sebebi bile olur. Bunun için hasta acil bir şekilde hastanede tedavi edilmeli ve bununla beraber kişi en azından ateşlenme dönemi geçinceye kadar hastanede gözetim altında olmalıdır. Hasta soluk alıp vermede sıkıntı çektiği için önce hastaya oksijen takviyesi yapılmalıdır. Daha sonrasında da doktorun teşhisine göre yazmış olduğu antibiyotikler düzenli olarak doktorun uygun gördüğü tedavi süresince aksatılmadan kullanılmalıdır. Bu antibiyotikler kişinin ateşinin düşmesinde faydalı olacaktır. Bu hasta eğer hala öksürük şikayeti çekiyor ve yine soluk alıp verme de zorlanıyorsa doktor buna uygun bir ilaç yazmalı ve bu ilacı kişinin kullanması gerekmektedir. Bununla beraber kişinin yanından asla ayrılamaması gerekmektedir. Herhangi bir ateş yükselmesi durumunda kişinin yanındaki kişi kişiye doğru müdahale yapmazsa kişi bu hastalığı atlatınca kalıcı hasarlar oluşumu gözlemlenir. Kişinin ilk önce ateşinin düşürülmesi gerekmekte daha sonra antibiyotikler eğer durumu ilerlemiş ise penisilinler ile birlikte bir tedavi yöntemi izlenmelidir. Ardından kişi dengeli ve sağlıklı besinler tüketmeli ve bununla beraber içeride biriken kanı temizleme amacıyla da oldukça fazla sıvı tüketmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.