Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ZATÜRRE TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Zatürre, akciğerlerin birinde ya da her ikisinde de bulunan hava keseciklerinin iltihaplanması ile oluşan bir enfeksiyondur. Bu durumda hava keseleri bir sıvı ile veya irinli bir madde ile dolabilir. Ayrıca öksürükle birlikte yüksek ateş, ürperme ve nefes alma zorlukları yaşanabilir. Bakteri, virüs veya mantar gibi pek çok çeşitli organizma zatürreye sebep olabilen etmenler arasındadır.

Zatürrenin ciddiyeti ise orta seviyeden yaşam tehdit edici seviyeler arasında değişiklik gösterebilir. En ciddi olarak oluşan durumlar ise bebekler, küçük yaştaki çocuklar ve 65 yaşın üstündeki insanlardır. Bu durumun sebebi ise bağışıklık sisteminin bu kişilerde daha zayıf olmasıdır. Böylelikle vücut hastalığa direnmede güçlük yaşar ve zatürre oluşumu gözlenir.

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Bakteriyel Zatürre: Herhangi bir yaştaki herhangi bir kişiyi etkileyebilir. Oldukça ciddi bir soğuk algınlığı veya grip sonrası gelişebilir. En yaygın görülme şekli ise AIDS ve kanser gibi hastalıklardan dolayı zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan insanlarda oluşmasıdır.

Virüs Kaynaklı Zatürre: Çocuklarda ve yaşlılarda meydana gelen bu zatürre çeşidi genellikle solunum sistemi virüslerinden dolayı oluşmaktadır. Ciddi sonuçlar oluşturmaz ve hastalık süreci kısa değildir. Ancak grip virüsü, viral zatürreye sebep olabilir ve bu durum çok ciddi sonuçlara yol açabilir veya ölümcüldür.

Mikroplasma Zatürre: Virüs ya da bakteri kaynaklı değildir ancak özellikleri her ikisine de benzerdir. Genelde çocuklarda ve yaşı ilerlemiş kişilerde oluşur.

Zatürre Neden Oluşur?

Pek çok mikrop zatürreye sebep olabilir. En yaygın olarak soluduğumuz havada bulunan bakteri ve virüslerden dolayı oluşmasıdır. Vücut genelde bu tip mikropların akciğere bulaşmasını engeller. Fakat bazı zamanlarda bu mikroplar bağışıklık sisteminizi yenebilir. Hatta bu durum sağlığınız yerindeyken dahi gerçekleşebilir. Zatürreye sebep olan mikropları sıralayacak olursak;

 • Bakteri: Yapılan araştırmalara göre zatürreye sebep olan bakteriler arasında en yaygını streptococcus pneumoniaedır. Bu tip bir zatürre genelde grip veya soğuk algınlığı sonrası oluşur. Böyle bir durumda akciğerin bir lobu etkilenebilmektedir.
 • Bakteri benzeri organizmalar: Mikroplazma zatürre diğer tip zatürre çeşitlerine göre en hafif olarak gerçekleşenidir. Birazcık dinlenme ile kısa sürede eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.
 • Virüs: Soğuk algınlığı veya gribe sebep olan virüsler zatürreye de sebep olabilir. Genelde 5 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde oluşur. Çok ciddi etkileri yoktur. Ancak bazı durumlarda oldukça ciddi etkileri oluşabilmektedir.
 • Mantar: Bağışıklık sistemi zayıf olan ve sağlık problemleri yaşayan insanlarda en yaygın olarak oluşan zatürre çeşidi mantar kaynaklıdır. Özellikle büyük dozda organizma solunması durumunda oluşur.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Zatürrenin belirtileri ve işaretleri hastanın genel sağlık durumuna, yaşına ve hastalığa sebep olan mikroba göre hastalığın derecesi de göz önüne alındığında oldukça fazla değişik şekilde ortaya çıkabilir. Orta derecedeki belirtiler soğuk algınlığı ve grip ile benzerlik göstermektedir. Ancak biraz daha uzun sürmektedir. Zatürrenin işaretleri ve belirtileri;

 • Titreme, terleme ve yüksek ateş,
 • Balgam oluşumuna sebep olan öksürük,
 • Nefes aldığınızda ve öksürdüğünüzde oluşan göğüs ağrısı,
 • Nefes darlığı,
 • Halsizlik,
 • Mide bulantısı, kusma ve ishal durumları zatürrenin genel belirtileri arasında sayılabilir.

Yeni doğanlarda ve bebeklerde herhangi bir belirti oluşmayabilir. Belirti oluştuğunda ise kusma ile birlikte öksürük ve ateş çıkması meydana gelir. Bunun yanında yorgunluk, halsizlik, yememe sorunu ve nefes darlığı oluşabilir. 65 yaşın üzerindeki kişilerde zatürre belirtileri ise genelde vücut sıcaklığında birtakım düşüşler meydana gelmesi ve ani mental sorunların yaşanması şeklinde oluşmaktadır.

Nefes alma sorunu, göğüs ağrısı, 39 derecenin üzerinde kalıcı bir yüksek ateş ve kalıcı bir öksürük oluştuğunda bir doktora görünmenin zamanı gelmiş demektir.

Zatürre Risk Faktörleri Nelerdir?

Zatürre için risk faktörleri;

 • Kronik hastalıklar: Astım, kronik akciğer hastalığı ve kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde zatürre oluşumu daha yüksek bir risk içerir.
 • Bağışıklık sistemi: AIDS tedavisi görmek, steroid kullanmak, organ nakli gerçekleşmiş olması ve kemoterapi görmek vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıcı etmenlerdir ve zatürreye sebep olan mikroplar, zayıf bir bağışıklık sisteminden faydalanarak gelişimini gerçekleştirebilir.
 • Sigara: Sigara kullanan insanların bakteri ve virüslere karşı savaşma kapasitesinde azalma görülür. Bu durum da zatürre risk faktörleri arasında yer almaktadır.
 • Hastane ortamı: Eğer hastane yoğun bakım ünitesinde iseniz, soluk alma cihazı sayesinde büyük bir zatürre riski altındasınız demektir.

Zatürre Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın teşhisini yapabilmek için ilk olarak doktorunuz tarafından medikal geçmişiniz ve steteskop ile akciğerlerin dinlenmesi gibi klasik bir fiziksel muayene yapılacaktır. Ardından aşağıda bahsedeceğimiz birtakım testleri yaptırmanız gerekebilir.

 • X-ray: Göğüs bölgesinden çekilen bir film ile enfeksiyonun konumunu belirlenmek üzere doktorunuz tarafından hastalığın teşhisi yapılır. Ancak bu yöntem ile hastalığa sebep olan mikrobun türü belirlenememektedir.
 • Kan Testi: Bu test ise enfeksiyonu doğrulamak ve hastalığa sebep olan organizmayı belirlemek üzere yapılır. Ancak kesin bir tanımlama mümkün değildir.
 • Nabız oksimetre: Kanınızda bulunan oksijen seviyesini belirlemek için bu teste başvurulur. Çünkü zatürre, akciğerden kana oksijen geçişini engellemektedir.
 • Sputum testi: Akciğerlerden alınan bir sıvı örneği laboratuvar ortamında incelenir ve enfeksiyon belirlenmeye çalışılır.

Eğer 65 yaş ve üzerinde iseniz doktorunuz tarafından birtakım farklı testler istenebilir. Bunlar bilgisayarlı görüntüleme (CT) ve plevra sıvısı kültürü testleridir.

Zatürre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatürre tedavisi enfeksiyonu tedavi etmek ve komplikasyonları önlemek üzerine kurulmuş adımları izlenmesi ile yapılır. Toplum kaynaklı zatürreye sahip olan kişilerin tedavisi genellikle ilaç tedavisi ile birlikte ev ortamında yapılır. Pek çok belirtinin birkaç gün ve haftada düzeldiği görülse de, halsizlik ve bitkinlik birkaç ay daha sürecektir. Belirli tedavi yöntemleri ise yaşa, genel sağlık durumuna ve zatürrenin ciddiyetine göre değişiklik göstermektedir.

1.Antibiyotik

z1

Bu tedavi yönteminde kullanılan ilaçlar, bakteri kanyaklı zatürre tedavisinde kullanılır. İlk olarak hastalığa sebep olan etmenin bakteri olduğu tespit edilmeli ve ardından tedavi işlemi için en uygun antibiyotik seçilmelidir. Eğer belirtileriniz de herhangi bir gelişme oluşmuyor ise doktorunuzdan yeni bir antibiyotik isteyebilirsiniz.

2.Ateş Düşürücüler

z2

Bunlar genelde aspirin, ibuprofen (advil, motrin IB ve diğerleri) ve asetaminofen (tylenol ve diğerleri) gibi ilaçları içermektedir. Zatürre hastalığı sırasında oluşan yüksek ateşin düşürülmesi için bu ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

3.Öksürük İlacı

z3

Bu ilaçlar dinlenmeye gereken önemi gösterdiğiniz sürece öksürüğünüzü azaltmak için kullanılır. Öksürüğü tamamen kesmek iyi bir fikir değildir. Çünkü öksürük, akışkanların akciğere akmasında ve gevşetilmesinde önemli bir rol oynar.

65 yaş üzeri kişilerde, tansiyonunuz düştüğünde, nefes almak için yardım alma ihtiyacı duyduğunuzda, vücut sıcaklığınız normalin altına indiğinde, kalp atış hızınız düzensizleştiğinde, nefes alıp verme hızınız arttığında ciddi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hastaneye gitme ihtiyacı duyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.