Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zatürreye İyi Gelen Yiyecekler

Zatürre bilindiği üzere yüksek ateş, titreme, solunum yollarının tıkanması, nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, balgam ve kabızlık gibi belirtiler ile ortaya çıkan ve hiç de hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Çünkü zatürre hastalığının tedavi edilmemesi durumunda hastalık ilerleyebilir ve daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bu hastalığa yakalanıldığında ilk ve acil olarak bir doktora görünmek ve doktorun önerilerine ya da yönlendirmelerine göre tedavi olmak gerekmektedir. Ancak bazı yiyecekler de zatürre hastalığına doğal yollar ile iyi gelmektedir. Dolayısıyla doktorun uyguladığı tedavi yöntemine ek olarak destekleyici olan bu gıdaların da tüketilmesi son derece önemli olmaktadır. Bu şekilde zatürre hastalığının iyileşme süresi hızlanmaktadır.

Zatürreye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Sarımsak

Screenshot_8

Sarımsak bildiğiniz üzere tam bir doğal antibiyotik işlevi görmektedir ve birtakım enfeksiyonların tedavisi için kullanılmaktadır. Özellikle mikropların yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle hem bağışıklık sistemini güçlendirmekte hem de zatürreyi iyileştirmeye katkı sağlamaktadır. Sarımsağın ezilerek, hamur şekline getirilip tüketilmesi önerilmektedir. Bunun haricinde zeytinyağı ile karıştırılıp ısıtıldıktan sonra buharının solunması da hastalıkların tedavisinde çok etkili olmaktadır.

2- Zerdeçal

Screenshot_9

Pek çok hastalığa iyi gelen bir besin olan zerdeçal, içeriğindeki maddeler sebebi ile anti-oksidatif, anti-inflamatuar ve anti-septik özelliğe sahiptir. Bu nedenle zatürre olunması halinde tedavi sürecini hızlandırmak ve desteklemek için zerdeçal tüketilmelidir. Zerdeçal süte eklenerek tüketilebileceği gibi bal ile karıştırılarak da belirli aralıklarda tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra zerdeçal tozunun yemeklerde kullanılması da hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için çok etkili olmaktadır.

3- Zencefil

Screenshot_10

Tıpkı zerdeçal gibi zencefil de en etkili ve en şifalı besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle zatürre hastalığının tedavisi için de zencefile sık sık başvurulmaktadır. Özellikle zencefilin solunum yolları üzerinde çok fazla olumlu etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte zencefil de yine zerdeçal gibi anti-septik, anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Zatürreye iyi gelmesi için toz zencefil ya da taze zencefil tercih edilebilmektedir. Özellikle taze zencefilin rendelenip limon ile karıştırılması ve bal ilave edilmesi önerilmektedir. Bunun dışında zencefil çayı içmek de zatürre ile başa çıkmak için etkili olmaktadır.

4- Yabani havuç suyu

Screenshot_11

Havuç da özellikle zatürre hastalığına çok iyi gelen bir sebzedir. Çünkü havuç içerisinde bol miktarda fosfor ve klor bulundurmaktadır. Aynı zamanda havuç B vitamini, magnezyum, potasyum, A vitamini, kalsiyum ve demir açısından da çok zengindir. Bu maddeler de akciğerleri ve bronşları temizlemektedir. Havuç suyunun antioksidan ve anti enflamatuar özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle zatürre hastalığının tedavi aşamasında süreci desteklemek için, uzmanlar tarafından yabani havuç suyu tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle havuç ve havuç suyu akciğerlerin yenilenmesi açısından çok ama çok önemlidir.

5- Fesleğen

Screenshot_12

Fesleğen de zatürre için iyileştirici bir etkiye sahip olan yiyeceklerden. Özellikle fesleğenin taze olarak tüketilmesi, bu hastalığın iyileşme sürecinde çok daha etkili olmaktadır. Hatta kimi uzmanlar fesleğen yapraklarının ezildikten sonra okaliptüs yağı ile karıştırılarak teneffüs edilmesini tavsiye etmektedirler. Çünkü bu işlem tıkalı olan hava kanallarını açmaktadır. Bunun dışında ezilen fesleğen yaprağına karabiber ya da tarçın eklenerek de tüketilebilir.

6- Susam

Screenshot_13

Susam içeriğinde bulundurduğu magnezyum sayesinde göğüste meydana gelen ağrıların azaltılmasında yardımcı bir besindir. Aynı zamanda yeterli miktarda susam tüketilmesi halinde spazmlar da engellenebilir. Bu yüzden özellikle zatürre rahatsızlığı için aşırıya kaçmadan ve yeterli miktarsa susam tüketilmesi önemli olmaktadır. Susamın en ideal tüketim şekli ise keten tohumu ile birlikte suda kaynatılması olmaktadır. Özellikle bu suyun bal ile karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat susam yağlı bir besin olduğu için aşırı tüketilmemesine özen göstermek gerekmektedir. Zatürre hastalığının tedavisi için az miktarda ve düzenli olarak tüketmek de yeterli olacaktır.

7- Bal

Screenshot_14

Bal doğal olması halinde insan sağlığı ve insan vücudu için çok faydalı ve çok lezzetli bir besin olmaktadır. İçeriğindeki maddeler nedeni ile anti-septik ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu durum da onu zatürre konusunda çok etkili doğal bir ilaç yapmaktadır. Hatta balın tavsiye edilen en etkili tüketim biçimi de suya bir miktar ilave edilerek içilmesidir. Bununla birlikte kimi çevreler tarafından içerisine biraz acı biber ya da karabiber eklenmesi de önerilmektedir. Ancak zatürre hastalığını iyileştirmek için bal tüketimi konusunda en çok dikkat edilmesi gereken şey balın sahte mi yoksa gerçek mi olduğudur. Çünkü piyasada gerçek olmayan çok fazla bal satılmaktadır. Bu ballar da içlerinde sadece şeker ya da benzeri maddeler barındırdıkları için insan sağlığı yönünden herhangi bir olumlu etki yaratmamaktadır. Hatta bununla beraber bazı durumlarda insan sağlığını tehdit edebilmektedirler. Bu nedenle bal satın alırken içeriğine iyice dikkat edilmeli ve gerçek olduğundan iyice emin olunmalıdır. Çünkü zatürre hastalığının tedavi sürecinde iyileşmenize yardımcı olabilecek tek bal gerçek baldır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.