Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zayıflama Çaylarının Zararları

Kilo vermek, incecik bir bedene sahip olmak hemen hemen herkesin hayali. Özellikle fazla kilosu olduğunu düşünen ve bu konuyu takıntı haline getiren kadın – erkek herkes için kilo vermenin farklı şekilleri bulunuyor. Çeşitli yöntem ve diyetlerle birçok farklı yolu olan kilo vermenin en çok tercih edilen yöntemi de zayıflama çaylarıdır.

Özellikle son zamanlarda tüketimi daha revaçta olan zayıflama çayları; internetten, marketten ve aktarlardan çok rahat elde edebiliyor. Öyle ki hem metabolizmayı hızlandırması ile hem de harcanan enerjinin depo şeklindeki yağdan sağlanmasına yardımcı olarak kilo vermede büyük etkisi olan zayıflama çayları birçok kişinin sık tercih ettiği bir ürün olarak biliniyor.

Bahsettiğimiz zayıflama çayları içinde kimyasal madde olan zayıflama çayları olsa da saf bitki çaylarının da fazla tüketimi birtakım sorunları beraberinde getiriyor. Her ne kadar bitkilerden ve doğal yöntemlerle elde edildiği için zararsız olarak algılansa da zayıflama çaylarının da zararları bulunuyor ve yanlış kullanımında kişinin sağlığı için büyük riskler oluşturabiliyor.

Zayıflama Çaylarının Zararları Nelerdir?

1. Nabzı Hızlandırır


Kilo vermek isteyen kişiler tarafından sahip oldukları özel diyet programlarının yanında tükettikleri zayıflama çayları kişiye daha hızlı kilo vermesi için yardımcı olur. Fakat aynı zamanda yapıldıkları bitkilerin ya da içinde bulunan diğer maddelerin kişiye fazla enerji vermesinden ve bu fazla enerjinin yakılamamasından dolayı kalp ritmini bozarak nabzı hızlandırıyor. Nabzın olması gerekenden daha hızlı olması ise kişinin günlük hayatını zorlaştırıyor. Hızlı artan nabız kişide çarpıntı ve kalp sıkışmasına neden oluyor.

2. Baş Dönmesine Sebep Olabilir


Gerek ilk kullanımda gerekse alışkın vücutlarda kullanıldığında vücudun su ve şeker dengesini de bozan zayıflama çayları fazla tüketildiği takdirde baş dönmeleri ve ani bayılmalara sebep olur. Ayrıca bu çayların tüketimi kişide kısa vadede kusma, bulantı, mide ağrılarına neden olabiliyor.

3. Su Kaybına Neden Olur


Kilo vermeyi kafasına koyan herkes, mutlaka bir uzmana danışmadan önce eşten dosttan aldığı ya da kendi elde ettiği bilgilerle çeşitli diyet listeleri yapar. İşte bu bilinçsiz şekilde yapılan diyet listelerinde bulunan zayıflama çayları ile ani ve yanlış kilo verme kişide su kaybına neden olur. Her ne kadar su tüketimi ile bunun dengelendiği düşünülse de ani su kayıplarının yaşanması kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

4. Uykusuzluğa Neden Olur


Zayıflama çaylarının içinde bulunan önemli maddelerden birisi de kafeindir. Kafein özellikle vücutta yağ yakımını hızlandırmasından dolayı uzmanlar tarafından günlük kişiye özel olarak farklı dozlarda tavsiye edilir. Fakat zayıflama çaylarında mevcut olan kafein dozu bir insanın günlük ihtiyacından fazla olabiliyor. Durum böyle olunca da kişi her gün ya da günde birden fazla düzenli olarak bu çayları tükettiğinde vücuduna gereğinden fazla kafein maddesi de girmiş oluyor. Fazla kafein tüketimi ise kişide kronik uykusuzluğa yol açabildiği gibi kişi uykuya dalmada zorlanma ve uykusuzluk sonucunda gün içinde halsizlik yaşıyor.

5. Mide Rahatsızlıklarına Neden Olur

Zayıflama çayları, sindirimi kolaylaştırmak ve mideyi rahatlatmak amacıyla satılsa da bir uzmana danışılmadan yanlış kullanımında mide öz sıvısını değiştirdiği için kişinin midesinde reflü, gastrit ve mide krampları gibi rahatsızlıklara sebep oluyor.

6. Hazımsızlığa Neden Olur


Kilo almada ya da kilo verememe de en büyük etkenlerden biri de hazımsızlıkdır. Birçok insan özellikle zayıflama çaylarının hazımsızlığa iyi geldiğini düşünse de zayıflama çaylarının bu etkisi sadece ilk kullanıldığı günlerde görülüyor. Daha uzun kullanımlarda hazımsızlığı olmayan kişilerde bile içinde bulundurduğu etken maddeler sonucu hazımsızlığa neden olduğu görülüyor.

7. Bağırsak Problemlerine Neden Olur


Zayıflama çaylarının en büyük özelliği içlerinde yoğun miktar sinamekinin bulunmasıdır. Sinameki, özellikle kabızlık problemi olan kişiler tarafından çok sık tercih edilse de tüketimi aşırıya kaçıldığında bağırsak hastalıklarına sebebiyet verir. Fazla tüketimi sonucunda bağırsaktaki yararlı bakterilerin ölümüne neden olarak bağırsak işlevlerini yavaşlatabilir hatta sonlandırabilir. Kişi kabızlık çekerken bir anda önünü alamayacağı bir ishal rahatsızlığına yakalanabilir.

8. Vücudu Güçsüzleştirir


Zayıflama çayları ishale sebep olur. İshal durumunda vücut su kaybı nedeni ile ihtiyacı olan kaloriyi alamaz. Yeterli kaloriyi alamadığında ise harcayacak enerjiyi bulamayan vücut güçsüzleşir. Zayıflamak isterken vücudunuzun güçsüzleşmesine sebep olabilirsiniz. Ayrıca yeterli kaloriyi alamayan vücutta metabolizma da yavaş çalışacağından kilo verme hızını yavaşlatabilir hatta durdurabilir. Aslında zayıflamak için kullandığınız bu çaylar zayıflamanızı durdurarak istediğiniz verimi almanıza engel olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.