Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zayıflama Haplarının Zararları

Yıllar geçtikçe insanlar tarafından kabul edilen “güzel vücut algısı” da zamanla değişime uğruyor. Bundan seneler evvel güzel ve sağlıklı bir vücut şu an “etine dolgun” olarak tanımlanabiliyor. Kimi zaman kişiler kilolarını takıntı haline getirmediğini söyleseler de yaşadıkları çevreye bağlı olarak özellikle biz kadınlar tarafından bu kilo konusu çoğu zaman takıntı haline gelebiliyor. Kadın erkek demeden herkesin vücudunu daha çok beğendiği hale getirmek için zayıflama uğruna birçok yöntem kullandığını hepimiz biliyoruz.

Kilo vermek, kimi zaman sadece kendini daha çok beğenme ile alakalı gibi görünse de sağlık açısında her insanın olması gereken ideal kilolar mevcut. Kilonun pek çok hastalığa da davetiye çıkardığı, kadınlarda hamileliğe engel olduğu ya da zorlaştırdığı, hareketsiz kalmaya sebep olarak vücuda zarar verdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Gerek fazla kilolarını takıntı haline getirenler tarafından olsun gerekse sağlıklı olmak ya da sağlığını geri kazanmak için olsun birçok insan her gün zayıflama kararı alıyor. Bu kararı alırken kimileri bir uzmana danışmayı ve kişisel bir zayıflama programı izlemeyi tercih ederken kimileri de eş, dost ve internete danışarak pek de sağlıklı olmayan yollarla zayıflamayı tercih ediyor. Kimileri başkalarının kullandığı ve olumlu sonuçlar aldığı diyet listelerini uygulamayı tercih ederken kimileri de internetten araştırıp öğrendikleri zayıflama haplarını kullanarak zayıflamayı tercih ediyor. Fakat içinde ağır kimyasallar barındıran bu hapların kişi için tehlikeli olabileceği çoğu kişi tarafından ihtimal olarak düşünülmez. Bu zayıflama haplarının kişi için çok tehlikeli olduğu uzmanlar tarafından sürekli söylense de verebileceği zararlar hafife alınmaktadır. Peki birçok kişinin zayıflamak için başvurduğu bu zayıflama haplarının kullanan kişiye etkileri neler?

Zayıflama Haplarının Zararları Nelerdir?

1. Daha fazla kilo almanıza sebep olur

Zayıflama haplarını kısa sürede çok kilo vermek için kullanıyor da olsa kişiler, bu haplarla verdikleri kiloyu 2-3 kat olarak geri alırlar. Bu zayıflama hapları ömür boyu kullanıma uygun olmadığı ve bırakıldığı takdirde etkisini yitirdiği için kullanan kişinin daha fazla kilo almasına neden olur. Bu yüzden kilolarınızı sağlıklı bir şekilde vermiş olmazsınız. Ayrıca organlara verdiği zarar ile aslında daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak için uğraşırken kendinize geri dönüşü zor olan ya da telafisi olmayan zararlar da verebilirsiniz. Sağlıklı kilo vermenin en iyi yolu bir uzmana danışarak kişiye özel olarak hazırlanmış diyet programları gerçekleşir.

2. Vücudun dengesini bozar

Zayıflama haplarının verdiği zararlar kısa vadeli kullanımlarda daha az riskli olsa da uzun vadeli kullanımda kalp ritmini bozarak kişide kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu haplar kalp kapakçıklarının yanlış ve düzensiz çalışmasına neden olup kalbi zayıflatarak kalp krizi, çarpıntı, kalp sıkışması gibi hastalıklara neden olan zayıflama hapları aynı zamanda kişide tansiyon hastalığının da ortaya çıkmasına sebep olur. Vücudunuz dengesinin bu ani değişimi ise ölüme kadar gidebilir.

3. Bilinç kaybına neden olur

Zayıflama haplarının içinde hangi kimyasal maddelerin ne kadar miktarda kullanıldığı her zaman bilinmez. Ya da hangi kimyasal maddenin kime nasıl etki edeceği de bilinen bir durum değildir. Zayıflama haplarının kullanımının ardından geçici veya kalıcı olarak bilinç kaybı yaşayan birçok kişinin mevcut olduğu ve zayıflama haplarının bilinç kaybına neden olduğu biliniyor.

4. Uyku düzeninizi bozar

uykuZayıflama hapları metabolizmayı hızlandırmak için vücuda vücudun ihtiyacı olduğundan daha fazla enerji verirler. Verdiği enerji ve kafein maddesini içermesi ile kişide kronik bir uykusuzluğa ve uyku düzensizliğine sebep olabilir. Ayrıca zayıflama haplarının içinde kişiyi depresyona sürükleyen kimyasalların da olduğu birçok uzman tarafından söylenir. Uzun süreli kullanımda eğer kalp krizinden ölmediyseniz kendinizi bir depresyonun içinde bulabilirsiniz.

5. Karaciğerinize zarar verir

Zayıflama haplarının vücuda pek çok zararı olduğu uzmanlar tarafından her fırsatta söyleniyor. Kullananların sıklıkla uyarıldığı bu zayıflama haplarının vücuda bir diğer zararı da karaciğere zarar vermesi. İlaç olarak tüketilen her şeyin karaciğere ağır zararlar verdiğini hepimiz biliyoruz. İşte zayıflama hapları da hem ilaç olmasından dolayı hem de vücuda etki eden diğer ağır kimyasalları içinde barındırmasından dolayı kullanan kişinin karaciğerine ağır zararlar veriyor.

6. Böbreklerinize zarar verir

Tabi ki birçok zararı olan bu zayıflama haplarının böbreklere de çalışmasına engel olmasına sebep olacak şekilde zararları vardır. Böbreklerin işlevini rahat bir şekilde yerine getirmesine engel olduğu gibi böbreklerde taş oluşumuna da ortam hazırlar.

7. Mide bulantısına neden olur

Zayıflama hapları vücudun dengesini tamamen alt üst eden bir ilaçtır. Uzun süre tok tutma, iştah kapama gibi amaçlarla kullanılan bu haplar mide krampları, midede yanma, bulantı ve kusma gibi rahatsızlıkların yaşanmasına sebep olur. Ayrıca şiddetli baş dönmesi ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların da yaşanmasına neden olan zayıflama hapları uzmanlar tarafından önerilmeyen maddelerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.