Yaz aylarına giderek yaklaştığımız şu günlerde en önemli problemimiz kış boyunca aldığımız kilolarımız oluyor. Kışın hareketsiz kalmak ve beslenmeye dikkat edilmemesi yüzünden vücuda oturan kilolar, yazın özellikle tatile gitmek istediğimizde üzücü bir şekilde karşımıza çıkabiliyor. Ancak şunu söylemeliyiz ki, bunu o kadar da büyük bir problem olarak görmeyin. Kışın havaların da soğuk olmasından dolayı biraz kilo almanız çok da şaşırtıcı değil. Ancak önemli olan, bu alınan fazla kiloları sağlıklı bir şekilde verebilmek. Eğer siz de yaza fit bir vücut ile girmek istiyorsanız mutlaka hem sağlıklı beslenmeli hem de düzenli olarak spor yapmalısınız.

Yaza çok az zaman kala kilo vermek için telaşlanabilirsiniz. Ancak kesinlikle telaşa kapılmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü özellikle hızlı bir şekilde zayıflamak isteyenler, hem kilo veremeyip hem de sağlıklarını ciddi şekilde tehlikeye sokabiliyorlar. Bu yüzden de bu uğurda kesinlikle zayıflama sağladığı iddia edilen birtakım ilaçları doktorunuza danışmadan ve de onun kullanılabileceğine dair onayı olmadan kullanmamalısınız. Öncelikle sağlıklı bir şekilde zayıflamanın en iyi yönteminin kendinizde saklı olduğunu unutmamalısınız. Siz gerçekten zayıflayabileceğinize inanırsanız bunu zaten başarırsınız. Birinci kural kesinlikle kendine inanmak ve birtakım sağlıksız ilaçlardan ya da doğal olmayan gıdalardan medet ummamaktır. Bunun haricinde zayıflamanın en önemli şartının sağlıklı beslenme olduğunu unutmamalısınız. Çünkü gün içerisinde bazen stres yüzünden, bazen can sıkıntısı bazense tamamiyle keyif için tüketilen sağlıksız, bol yağlı ve fazla kalorili yiyecekler kilo almanıza yol açar ve zayıflama konusundaki bütün çabalarınızı boşa çıkarabilir. Hem sağlığınız hem de ideal kilonuza ulaşabilmeniz için kesinlikle sağlıklı beslenmeye büyük ölçüde dikkat etmelisiniz. Çünkü fazla kilo sağlıksız bir vücudun göstergesidir. Ancak tabii ki aşırı zayıflık da sağlıksızlık örneğidir diyebiliriz. Bu yüzden beden kitle endeksinizi ölçtürerek ideal kilonuz neyse ona inmeli ve o kiloda sabit kalmalısınız.

Özellikle zayıflamak için tamamen aç kalmak da iyi değildir. Bu hastalanmanıza ve vücudunuzun direncinin düşmesine neden olur. Devamında gelebilecek aşırı zayıflık da hayatınızı tehlikeye atabilir. Bu yüzden her şeyi kararında yapmakta fayda vardır. Eğer kendi başınıza sağlıklı bir şekilde zayıflayamıyorsanız mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanından yardım almanızı öneririz. Bu şekilde doktor kontrolünde zayıflayarak ideal kilonuza ulaşabilir ve eğer dikkat ederseniz bu kiloyu ömrünüz boyunca sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir şekilde zayıflamanız için pek çok yöntem mevcut. Ancak zayıflamak için uygulanabilecek yöntemlere başlamadan önce mutlaka bir doktora görünerek genel sağlık testlerini yaptırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü eğer farkında olmadığınız bir rahatsızlığınız var ise bilinçsiz bir şekilde zayıflama yöntemlerini uygulamak ve kilo vermek başka rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Eğer sağlıkla alakalı herhangi bir rahatsızlığınız bulunmuyorsa kilo vermek için oldukça etkili ve sağlıklı olan zayıflama yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

1.Düzenli Egzersiz ve Spor

sporcu

Düzenli egzersiz ve spor hayatınızda her daim olması gereken oldukça önemli alışkanlıklar. Bu yüzden eğer gerçekten zayıflamak istiyorsanız her gün düzenli olarak egzersiz veya spor yapabilirsiniz. Örneğin yapmaktan zevk aldığınız bir spor var ise bu sporu her gün belirli bir süre yapabilirsiniz. Yine her gün belirli bir zaman ayırarak çeşitli vücut egzersizlerini yapmak da çok etkilidir. Ayrıca yürüyüş de oldukça önemli olan bir vücut ve sağlıklı yaşam egzersizidir.

2.Sebze ve Meyve Tüketmek

yaz-meyveleri

Tükettiğiniz gıdalar zayıflamanız konusunda oldukça etkilidir. Düzenli olarak öğünlerinizde sebzeye ve meyveye yer verir, sağlıksız gıdalardan uzak durursanız kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Çünkü bu gıdalar metabolizmanızın da doğru şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Özellikle bol kalorili, yağlı, kızartma türü ve hamur işi gıdalara veda edip sebze ve meyve tüketmenizde büyük fayda var.

3.Bol Su İçmek

sunat-atun-hukumet-su-konusunda-bozulmaz-295976

Her gün belirli bir miktar su içmek sağlıklı bir şekilde zayıflamanın en önemli parçası. Gün içerisinde vücut bol miktarda suya ihtiyaç duyar. Vücudun ihtiyacı olan suyu mutlaka vücudunuza almanız gerekir. Aynı zamanda bol su içtiğinizde tuvalete çıkarak ve terleyerek vücudunuzdaki zararlı toksinleri ve kilo yapan maddeleri de dışarı atabilirsiniz. Üstelik su açlık hissinizi de azaltacak ve sürekli bir şeyler yeme isteğinizi büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.