Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zayıflamanın Püf Noktaları

Kilo vermek günümüzde herkesin problemi haline geldi. Kadın, çocuk ve yaşlı demeden tüm bireylerde görülebiliyor. Kilo sorunundan kurtulmak için birçok püf nokta bulunuyor. Eğer bu püf noktaları öğrenmek istiyorsanız, yazımızda bulunan zayıflamanın püf noktalarını okuyabilirsiniz.

Zayıflamanın Püf Noktaları Nelerdir?

1. Su İçmek

Su metabolizmayı düzenler. Vücudun havadan sonra en büyük ihtiyacıdır. Hücrelerinizin ve sinirlerinizin suya ihtiyacı vardır. Yemekleri yakarken enzimlerin aktifleşmesi için su gereklidir. Bu yüzden zayıflamak için en gerekli püf nokta günde en az 2 litre kadar su içmek olacaktır. Diğer içecekler yerine bir ay boyunca sadece su içerseniz. Spor yapmanıza gerek kalmadan 2 kilo kaybedebilirsiniz. Spor ve diyetle tüketilen su kilo vermenizi inanılmaz şekilde kolaylaştıracaktır.

2. Düzenli UyumakEgzersiz Hataları

Düzenli uykuda en az su kadar gereklidir. Eğer yeteri kadar uyku uyumazsanız vücudunuzda ödem birikerek, tartı üzerinde daha kilolu çıkmanıza yol açacaktır. Bu gibi sorunların oluşmaması için 8 ile 10 saat arası derin bir uyku çekmelisiniz. Çevrenizde gözlemlediğiniz kadarıyla bunun farkına varabilirsiniz. Çevrenizde geç yatan insanların daha kilolu olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

3. Şekeri Azaltmak

Şeker insan vücudunun en büyük düşmanıdır. Ne kadar tüketilirse beyin şekeri o kadar ister. İnsan beyninde uyuşturucunun verdiği etkinin aynısını verir. Şekeri çok fazla kullanmanız bel çevresi ve basenlerde yağlanmaya sebep olarak, hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olacaktır. Bu sebeple şekeri azaltmak hatta hiç kullanmayarak kilo almanın önüne geçebilirsiniz. Eğer kilo vermek istiyorsanız öncelikle şekerden olabildiğince uzak durmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

4. Yeşil Çay İçmek

Yeşil çay içresinde bulundurduğu maddelerle metabolizmaya ve bağışıklık sistemine olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Yeşil çay içmek, vücuttaki ödemin vücudu terk etmesine yarayıp, kilo verme sürecini hızlandıracaktır. Yeşil çay tüketimi ile beraber yapılan spor ve diyet hızlı yağ yakma süreci demektir. Bu süreçte vücutta su kaybı da çok olacağından dolayı günde 3 litreye yakın su tüketmelisiniz.

5. Yemekleri Yavaş TüketinYemek Yeme İsteği

Yemeğe başladığınızda ağzınızdaki lokmayı yavaş yavaş çiğneyerek yutmalısınız. Yemek yeme süresini yaklaşık olarak 20 dakika olarak belirlemelisiniz. Bunun nedeni yemekleri hızlı tüketmek daha fazla yemek yiyerek doymanıza sebep olacaktır. Ancak 20 dakika da hızlı yiyerek doyduğuz yemeğin 3’te birini 20 dakika da tüketirseniz aynı tokluk  hissine ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayarak daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

6. Her Gün Çorba İçmekÇorba Diyeti

Her gün çorba tüketin. Çorba tüketmek tokluk hissi verecektir. Bu nedenle her öğünde çorba içmeye dikkat edin. Çorba tüketmek bağırsakları da yumuşatarak metabolizmayı hızlandıracaktır. Çorbadaki tuz miktarına dikkat edin. Tuz vücutta ödemi tutacağından dolayı kilo verme sürecini geciktirir.

7. Ekmek Tüketimi Azaltın 

Ekmek içerisinde bulundurduğu şeker nedeniyle çok hızlı kilo aldırmaya meyilli bir yiyecektir. Bu şekere glüten adı verilir. Glüten insan kan şekerini yükselterek sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Şeker tüketiminin insanda kiloya sebebiyet vereceğinden bahsetmiştik. Ekmekte bulunan şeker miktar 100 üzerinden 87 gibi değerde olduğundan dolayı vücütta yağlanmanın ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu nedenden dolayı ekmek tüketimin azaltmalısınız. Eğer yapabiliyorsanız hiç tüketmeyin.

8. Spor Yapmak 

Eğer spor salonlarına ayırabilecek vaktiniz yoksa işten okuldan dönerken toplu taşıma aracı kullanıyorsanız bir durak erken inerek daha fazla adım atarak kilo verebilirsiniz. Asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz. Bununla beraber kendinize günlük adım atma limiti koyun. Günümüzdeki akıllı telefonların çoğu bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Günlük 7000 adımla başlayarak, her gün adım limitinizi 100’er adım olarak yükselterek kilo verebilirsiniz.

Sabah zinde bir vücut ile yapılan koşu en hızlı kilo verdiren yöntemdir. Sabahları işe ya da okula gitmeden önce sokağınızda veya etrafınızdaki bir parkta yarım saat koşarak kilo verebilirsiniz. Koşmanın yanı sıra yediklerinize dikkat ettiğiniz taktirde kilo probleminden korkmanıza gerek yok. Eğer düzenli bir şekilde sabah koşusuna çıkarsanız. Gözle görülür derecede zayıflayabilirsiniz.

Bu işi ciddiyetle yaptığınız taktirde 10 kilo ya kadar bir incelme sağlayabilirsiniz. Kilo verdiğinizin farkına vararak mutlu olabilirsiniz. Eğer kilolu biriyseniz verdiğiniz her kilo daha sağlıklı daha uzun daha mutlu bir yaşam olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.