Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zayıflamaya İyi Gelen Yiyecekler

Şişmanlığın sadece bir estetik sorunu olmadığı ve kronik pek çok hastalığın sebebi ya da tetikleyicisi olduğunu artık çok iyi biliyoruz. Ne yazık ki, değişen beslenme alışkanlıkları ve temiz gıda bulmanın giderek zorlaşması, şişman insan sayısının artmasına sebep oluyor. Bir yandan işlenmiş gıdaları, genetiği değiştirilmiş sebze-meyveleri, yanlış tarım politikalarını dayatan bir grup tüccar, bir yandan da zayıflama ürünleri, sözde sağlıklı beslenme paketleri, kondisyon aletleri, sağlık kürleri pazarlamaya çabalıyorlar. Bu pazarlama çalışmalarına kayıtsız kalmak ne yazık ki her zaman kolay olmuyor. Yeni nesil ilaçlar ve tıbbi müdahale yöntemleri insan ömrünü uzatıyor fakat yediklerimiz ve hareketsizlik bizi hasta ediyor. Bu da yaşlandıkça yaşam kalitesinin düşmesine sebep oluyor. Ülkemizde, az da olsa sağlıklı beslenme kaynaklarına ulaşmamız hala mümkün. Prensip olarak işlenmiş ve şekerli gıdalardan uzak durmakla işe başlayabiliriz. Kaynağını bildiğiniz sebze ve meyveleri satın alın. Çocuklarımıza çeşitli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazandırmak, ileri yaşlarda işlerini kolaylaştıracaktır. Fiziksel egzersizlerle vücudunu zinde tutması için onlara örnek olun, birlikte spor yapın. Ve mutlaka her gün en az 8 bardak su için. Sağlıklı kilo vermek için, 1 günde aldığınız kalori miktarını azaltmak ve harcadığınız enerjiyi artırmalısınız. Sadece aldığınız kaloriyi azaltırsanız, başlangıçta kilo verdiğinizi sanırsınız. Oysa kaybettiğiniz büyük ihtimalle su ve kaslarınızdır ve bir süre sonra metabolizma yavaşlar kilo vermeniz daha da zorlaşır. Amaç zayıf olmak değil, sistemleri sağlıklı çalışan bir vücuda sahip olmak, kaliteli bir hayat yaşamak olmalıdır.

Zayıflamaya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Su

saglikli-yasam-icin-su

%70’i su olan vücudumuzda, tüm sistemlerin sağlıklı çalışabilmesi için tek bir şeye ihtiyacımız varsa o da şüphesiz sudur. İnsan yemek yemeden 1 ay hayatta kalabilir ama susuz en fazla 1 hafta dayanabiliriz. Gün içinde ter ya da idrar yoluyla 1,5-2 litre su kaybediyoruz. Kaybettiğimiz bu suyu yerine koyamazsak ya da herhangi bir sebepten daha fazla su kaybedersek hücreler süratle ölmeye başlar. Gün içinde çok çeşitli sıvılar alıyoruz ama hiç biri suyun sağladığı faydaları sağlamaz. Suya içindeki mineraller bakımından da ihtiyacımız var. Tükettiğimiz çay, kahve gibi sıvıların dışında , 8-10 bardak su içmek metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur. Toksik maddeleri vücuttan atmak ve hücre yenilenmesini sağlamak için de su gereklidir.Su, zayıflamaya sindirim sistemini çalıştırmak yoluyla da yardımcı olur. Yemeklerden yarım saat kadar önce içilen büyük bir bardak su, daha az yemekle doymamızı sağlar.

2- Semizotu

çilekli semiotu salatası (2)

Kalorisi neredeyse 0 (sıfır), faydaları sonsuz semizotu, diyet listelerinin 1 numarası. Bağışıklık sistemi için olmazsa olmaz C vitamini, en değerli antioksidan olan A vitamini, kötü kolesterolü düşüren Omega-3, bağırsak hareketlerini hızlandırmak için gerekli olan lif, sayısız mineral içeriğiyle her gün tüketebileceğimiz bir besin kaynağı. Bu kadar faydaları olan semizotunun besin değerini kaybetmemesi için çiğ tüketmek en iyisi. Semizotu salatasını meyve kuru yemiş ya da peynirle çeşitlendirebilir, limonla tatlandırabilirsiniz.

3- Lahana

lahana

Hızlı kilo vermek için hazırlanan pek çok diyette adı geçen lahanayı, gerçekten de sabah-akşam yerseniz iğne-ipliğe dönebilirsiniz. Fakat amacımız hızla çok kilo vermek değil, yavaş ama kalıcı kilo kaybı. Lahana güçlü bir laksatif ve idrar söktürücü. Yani hem bağırsakları hem mesaneyi çalıştırır, yani hızla su kaybedersiniz. Ölçüyü kaçırmamak şartıyla, örneğin haftada 1 -2 defa lahana yemek, metabolizmayı hızlandırmak için çok faydalıdır. Vitamin ve mineraller yönünden de çok zengin bir besindir. Çiğ yemek bazı mideleri rahatsız edebilir. İnce ince doğrayıp bir tutam tuzla ovarsanız, sertliği gider, hazmı kolaylaşır. 1-2 öğünde sadece lahana yiyeceğinize, her gün salatalara katarak da tüketebilirsiniz.

4- Yeşil Çay

yeşil çay

Bilinen ve en çok tüketilen antioksidan kaynağıdır. Aslında geleneksel siyah çaydan belirgin bir farkı yoktur, aynı bitkiden elde edilir. Siyah çay, toplanan çay yapraklarının yavaş yavaş kurutulmasıyla elde edilir. Yeşil çay ise, toplanan yaprakların hemen kavrularak hızla kurutulmasıyla elde edilir. Siyah çay kuruyana kadar daha uzun süre havayla temas ettiği için bazı değerlerini kaybeder. Örneğin, antioksidan yeşil çayda daha fazladır. Her ikisinde de kafein vardır ama yeşil çayda daha düşük miktarda bulunur. Yeşil çay düzenli tüketildiğinde pek çok kanser türünden korunma sağlar, mevcut tümörleri küçülttüğü gözlenmiştir. Zayıflamaya yardımcı olması için kullanıldığında, dengeli ve çeşitli bir beslenme planıyla birlikte kullanılmalıdır. Hiç bir besin maddesi, tek başına zayıflatma ya da iyileştirme gücüne sahip değildir.

5- Hindi

hindi

Proteinler daha uzun süre tokluk hissi verirler. Besin değeri yüksek, kolesterol oranı düşük hindi eti zayıflama diyetleri için bu bakımdan idealdir. Ayrıca hindi çok değerli bir çinko minerali kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren çinko, vücudun yağ, protein ve karbonhidratları sindirebilmesi için de çok gerekli bir mineraldir. Hindi eti, triptofan adı verilen bir aminoasit içerir. Triptofan, beyinde mutluluk hormonu serotonin ve uykuya yardımcı olan melatonin hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Her iki hormon da, zayıflama diyetlerinin psikoloji üzerindeki etkilerini azaltmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak için önemlidir. Tavuk eti de hindi eti gibi düşük kalorili bir protein kaynağıdır. Pişirme yöntemi olarak yağ katkısı yapmadan haşlama ya da ızgara tercih edilmelidir. Kırmızı etlerde yağ,vücut lifleri arasına dağılmış durumdadır, eti yağdan ayırmak mümkün olmaz. Tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarında ise vücut yağı, derinin altında toplanmıştır. Derisini çıkardığınızda yağ oranı ciddi miktarda azalır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.