Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zayıflamaya Yardımcı Baharatlar Nelerdir?

İnsanların yaşadığı uzun zamanlardan bu yana doğada mevcut olan otların yardımıyla kilo verebilme yöntemlerine bitkisel zayıflama yöntemi denir. İlaç endüstrisine temel olan bitkilerin doğal yollarla kişilere çözüm bulabilmesi nedeniyle günümüzde tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Kültürden ve alışkanlıklardan kaynaklı kullanım şekilleriyle geleneksel şeklini alan bir tedavi şekli olarak da görülen bir yöntem olarak bilinir. Bazı metabolizma sıkıntıları ve düzensiz beslenme alışkanlıklarından kaynaklı olan kilo alımları ve obezite sorunu günümüzde insanların en büyük sorunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Hastalık olarak da kabul edilen obezite, tedavisinde uygulanmakta olan sağlıklı diyet listelerinin içerisinde baharatlar ve çaylar ile beraber hazırlanan bazı kürlerin de uygulandığı görülür. Birçok diyetisyenin hastalarına uyguladığı yöntemlerin başında yeme içme alışkanlıklarının değişmesinde doğal yöntemlere başvurduğu, onlar için en uygun yöntem olarak gördüğü bilinir.

Bitkisel Zayıflama Yöntemleri Uygulama Şekilleri Nasıldır?

baharatlar

Doğanın bize en değerli armağanı olan otlarla, kilo problemi olan kişilerin nasıl zayıflayabileceği en merak edilen konulardan birisidir. Uygulanması oldukça basit olan bitkisel tedavi yöntemlerinin en kolay yolu baharatları yemeklere katarak tüketmektir. Yemek sonrasında ya da öncesinde bu baharatları çay gibi diyetisyen kontrolünde tüketmek gerekir.

Burada önemli olan nokta ise hiçbir şekilde aşırıya kaçmamaktır. Bitkilerden yapıldığı söylenen zayıflama haplarını kullanmak sağlık için oldukça zararlıdır. Zayıflama, spor ve diyetle beraber ilerleyen ve birlikte yapıldığı zaman etkisini gösteren bir süreçtir. Diyetin etkisini artırabilmek ve tuzun daha az kullanıldığı zaman yemeklerinizin lezzetini daha da artırabilmek, bununla beraber de metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilmek için baharatları doğru kullanmak oldukça önemlidir. Yapılan bazı araştırmaların da gösterdiği gibi sindirim sistemini hızlandırmak için baharat tüketimini artırmak oldukça faydalı bir yöntemdir.

Vücudunuza olumlu etki verecek mucizevi çaylar ve baharatlar listesini aşağıda sıraladık.

1. Kekik: Vücudunuza zarar veren kolesterolün düşmesini sağlar ve yağ yakmanızı hızlandırır. Kekiğin aynı zamanda çay halinde akşamları tüketilmesi de metabolizmayı hızlandırır.

2. At Kuyruğu: İdrar yollarını açtığı bilinen at kuyruğu, vücutta birikmiş olan yağları da eriten mucizevi bir bitki olarak bilinir.

3. Tere Tohumu: Tirodlerinden sorun yaşayan kişilerin tüketmesi gereken bitki olan tere tohumu zayıflamanıza destek bir bitki türüdür.

4. Tarhun: İdrar söktürücü özelliğe sahip olan tarhun, vücuttaki ödemi vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur. Bu sayede vücudunuzdaki toksinleri kolayca atabilirsiniz.

5. Zerdeçal: Vücudunuzdaki detoksa yardımcı olur. Aynı zamanda karaciğer ve safra fonksiyonlarını hızlandırarak yağlanmayı geciktirir.

6. Sinemaki: Yağların dışkı yoluyla atılmasını sağlar. Ancak doktorlar sinemaki bitkisinin aşırı kullanılmasının zararlı olduğunu belirtiyor. Çünkü aşırı tüketilen bu bitki bağırsaklarda tembelliğe neden oluyor.

7. Fesleğen: Güzel kokusuyla bilinen ve yemeklerinizi renklendireceğiniz bu bitki, aynı zamanda vücudunuzda birikmiş fazla suyu atmanıza yol açar.

8. Funda Yaprağı: Böbreklerin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan funda yaprağı, tüketildiğinde kilo vermenizi sağlar.

9. Keklik Otu: Sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlar. Ancak keklik otunun tadının acı olması sebebiyle tüketimi konusunda dikkatli olmakta fayda var.

10. Balık Otu: Metabolizmayı hızlandıran balık otu, saçlar ve tırnakların daha sağlıklı görünmesini sağlayan bir bitkidir.

11. Pul biber: Yemeklerin vazgeçilmez baharatı olan pul biber, tüketildiği zaman iştah açacağı gibi metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına destek bir baharattır.

12. Tarçın: Keskin tadı ve kokusuyla doyma hissini veren, tatlı krizlerinizi en az kalori ile gideren bilen mucizevi bir baharattır.

13. Yeşil Çay: En güçlü antioksidanlardan birisidir. Metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Bağırsaklardaki yararlı olan bakterileri artırarak sindirimizin güçlenmesine destek bir bitkidir. Yeşil çay tüketiminin günde iki bardaktan fazla olmamasına dikkat etmenizde fayda vardır.

14. Zencefil: Yediğiniz yemeklerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olan bir bitkidir.

Bütün bu sıralanan bitkilerin sonucu olarak kilo vermeniz aldığınız kalorinin gün içerisinde yaptığınız hareketlerinizle bağlantılı olduğu bilinir. Yukarıda vermiş olduğumuz bu baharatları gün içerisinde ölçülü bir şekilde tüketmeniz, yemekleri de dikkatli bir şekilde yemeniz ve gün içerisinde yapacağınız egzersizleri aksatmamanız hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.