Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ZEHİRLENME BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zehirlenme belirtileri, her yıl milyonlarca insan tarafından, bakteriler, virüsler ve parazitler aracılığıyla zehirlenmiş besinleri tüketme yoluyla ortaya çıkan bir problemdir. Bu durum genellikle zehirlenme olayı ile sonuçlanır. Mide bulantısı ve kusma ile karakterize edilen rahatsız edici bir olaydır.

Eğer birisi zehirli bir şey yutmuş ise veya zehirli bir hava solumuş ise mide bulantısı, kusma, ağrı, nefes alma sorunu, kafa karışıklığı ve normal olmayan bir ten rengine sahip olur. Böyle bir durumda derhal ambulansın aranması gerekmektedir. Herhangi bir belirti görülmeksizin, olası zehirlenme tehlikesi bulunan bir kişi derhal bir hastanede kontrol edilmelidir. Çünkü her durumda zehirlenme belirtileri ortaya çıkmaz.

Zehirlenme yaralanma veya ölümle sonuçlanma gibi ihtimalleri bulunan kimyasal bir reaksiyondur. Çoğu zehirlenme yutma yolu ile gerçekleşir. Zehir vücuda nefes yolu ile, cilt yolu ile, enjeksiyon yolu ile, radyasyona maruz kalma yolu ile ve zehirli bir hayvanın ısırması yolu ile bulaşabilir.

Zehirlenme Sebepleri Nelerdir?

Yüksek miktarda toksik özellik taşıyan kimyasallar insan midesi için zararlıdır. Bunlara örnek olarak tiner ile duvar boyamak, tuz ruhu kullanımı ve diğer kimyasal etmenler zehirleyici etkiler yapar. Ancak pek çok zehirlenme olayı insanlar için ilaçlar veya yiyecekler yolu ile gerçekleşmektedir. İlaçlara örnek olarak terapatik ilaçların yüksek dozajda alınması ölümle dahi sonuçlanabilir. Yiyecekler için ise en iyi örnekler zehirli mantarlar, tarım veya endüstriyel kimyasallar ile kirlenmiş su içmek ve düzgün bir şekilde hazırlanmamış yiyecekleri tüketmek zehirlenmeye sebep olacaktır.

Zehirlenme Çeşitleri Nelerdir?

Zehirlenme olayı genellikle cilt yolu ile, soluma yolu ile, enjeksiyon yolu ile ve gözlere gelen sıçramalardan dolayı meydana gelir. Olası zehirlenme çeşitleri ise;

 • Evsel kimyasallardır. Örnek olarak çamaşır suyu verilebilir.
 • Kozmetik malzemelerine örnek olarak tırnak parlatıcı,
 • Bazı tip bitkiler ve mantarlar,
 • Karbon monoksit zehirlenmesi genelde kömür ile ısınanlarda,
 • Kötü hazırlanmış ve pişmemiş yemekler,
 • Kısa zamanda aşırı miktarlarda tüketilmiş olan alkol,
 • İlaçlar ve yılan gibi zehirli hayvanlar tarafından oluşan bu türler, zehirlenme çeşitlerine verilebilecek örneklerden biridir.

Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

Zehirlenme pek çok şekilde meydana gelebilir. Bunlar yaşam şartlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Fabrika ortamında kimyasal maddeler ve gazlar ile çalışan işçilerin solunan gazlar ile zehirlenmesi muhtemeldir. Ya da yenilen yemeklerin dikkatsizce seçilmesi durumunda gıda zehirlenmesi meydana gelebilir. Bunların dışında radyasyon zehirlenmesi gibi çeşitli zehirlenme türleri de bulunmaktadır. Genel olarak zehirlenme belirtileri mide bulantısı, kusma, sulu ishal, yüksek ateş, mide ağrısı ve kramplar gibi durumlarda meydana gelir. Bu semptomları ayrıntılı bir şekilde sıralayacak olursak;

1.Mide Ağrıları ve Kramplar

büyük-abdest-sonrası-sol-tarafta-ağrı

Yenilen yemeklerin asıl sindiriminin gerçekleşeceği mideye gitmesinden dolayı, zehirlenme belirtileri de ilk olarak mide sorunları ile başlar. Yemek yedikten sonra mide krampları, kusma ve ishal durumlarının meydana gelmesi hatta bazı durumlarda dışkıda veya kusmukta kan olması zehirlenme belirtisidir. Parazitliğe bağlı olarak meydana gelen zehirlenmelerde, parazitlerin gelişmesinden dolayı belirtilerin oluşması da zaman alabilmektedir. Hatta bazı durumlarda zehirlenme belirtileri 1 ay gibi bir süreçte dahi meydana gelebilir.

2.Halsizlik

Chronic-Fatigue

Zehirlenme meydana geldiğinde halsizlik de beraberinde oluşur. Oluşan bu semptomla beraber görüşte bulanıklık, kas zayıflıkları, yutkunmada zorlanma, ağız kuruluğu ve diğer bakterilerden dolayı oluşan belirtiler zehirlenme sırasında meydana gelebilecek olaylardır.

3.Yüksek Ateş

12.5fever

Vücut sıcaklığında meydana gelen yükselmelerde zehirlenme belirtilerinden kabul edilmektedir. Ancak yüksek ateş bazı başka rahatsızlıklarında belirtisi olabileceğinden mide ağrıları, kramplar, kusma ve ishal gibi diğer belirtilerin de gözlenmesi gerekir. Her 2 durumda da bir doktor kontrolü gerekmektedir. Bir an önce tedavi olmak zehirlenme belirtilerini en kısa sürede ortadan kaldıracaktır.

Zehirlenme bazı ilaç kullanımları ile de oluşabilmektedir. Aşırı doz ilaç kullanımlarında zehirlenme oluşabilir. Bu ilaçlar arasında aspirin kullanımı, çeşitli antidepresanların kullanılması, seratonin kullanılması, yüksek kan basıncı yapan beta engelleyiciler kullanımı, kalsiyum tabletlerinin kullanımı ve diğer çeşitli medikal ilaçların aşırı dozlarda ya da gereksiz yere kullanılması zehirlenmeye sebep olabilmektedir.

Zehirlenme Nasıl Önlenebilir?

Özellikle çocukların zehirlenme riskini azaltabileceğiniz birtakım yapılabilecek önlemler bulunmaktadır. Kullandığınız ilaçları ve diğer medikal malzemeleri çocukların ulaşamayacağı bir yere koyarak, zehirlenme ihtimallerini bu şekilde azaltabilirsiniz. Ayrıca zehirlenen kişilerde oluşan yan etkileri önlemek için yoğurt yenmesi de tavsiye edilmektedir.

Zehirlenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birtakım zehirli gıdalar tüketerek zehirlenen kişiler kontrol ve tedavi amacı ile hastanelere gitmektedirler. Hastanelerde ise birtakım testler ile kontrol işlemi gerçekleştirilir. Bunlara örnek olarak;

 • Zehirlenmenin etkisini azaltan veya tersine çevirerek önleyen antidot isimli bir madde bulunmaktadır. Antidot kullanarak zehirlenmenin yan etkilerinden ve verdiği rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.
 • Gergin olan kişilere sedatif verilerek bu gerginlik durumu engellenebilir ve zehirlenme tedavisi basit bir şekilde yapılabilir.
 • Ventilatör isimli nefes alma cihazı da, zehirlenmeden dolayı solunum yolları tıkanmış kişiler tarafınca kullanılır.
 • Epilepsi cihazı kullanarak nöbet geçiren kişilerin daha iyi hissetmesi ve nöbetin etkilerinin ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Yapılan diğer incelemeler kan testini ve elektrokardiyo diyagramı içerebilir. Kan testi, kan alınarak yapılan ve kanınızda bulunan kimyasalların ve glikozun seviyesini ölçmek için kullanılır. Toksikoloji ekranında görüntülenen bir performans ile ve karaciğer fonksiyonu testi ile karaciğerinizin ne kadar zarar gördüğünü ve kaç çeşit yabancı kimyasala sahip olduğunu görebilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Herhangi bir zehirlenme belirtisi göstermeye başladığınızda, tıbbi bir tedavi almanız gerekmektedir. Bunlar arasında;

 • Sık sık kusma ve ishal olma,
 • Dışkıda veya kusmukta kanlı madde gelmesi,
 • Aşırı mide ağrısı veya mide krampları,
 • Yüksek ateş,
 • Aşırı susama, ağız kuruluğu, idrar atımında büyük ölçüde azalma, halsizlik ve sersemlik hallerinde zehirlenme potansiyeli taşıyor olursunuz. Bu gibi durumlarda derhal bir doktora giderek medikal yardım almanız gerekmektedir.

Zehirlenme hemen ve aniden başlayan belirtiler ile baş gösterebildiği gibi, uzun süreler sonucu da meydana gelebilmektedir. Tüm bu durumlar düşünüldüğünde belirtilerin iyi bir şekilde incelenip, bilinmesi gerekmektedir. Acil durum numaralarını kullanarak acil bir durum olduğunda ambulansı arayınız. Hastaneye gidebilecek durumda iseniz bir doktor kontrolü ile durumunuzdan emin olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken belirtiler meydana geldiğinde tıbbi yardım almaktır. Teşhis yapılması ile birlikte sonuç zehirlenme olmayabilir. Ancak durumunuzdan emin olmuş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.