Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zehirlenmeye İyi Gelen Yiyecekler

Zehirlenme genellikle gıda kaynaklı rahatsızlıklara işaret eder. Zehirlenme, yediğimiz besinlerde bulunabilecek olan kimyasal maddeler ya da zehirli içeriklerin vücuda girmesi sonucu oluşur. Bunun dışında besinlerin içinde bulunabilecek olan bakteriler, virüsler ve parazitler nedeniyle de bir takım enfeksiyonlar yaşanabilir. Bu durum aslında tanım olarak zehirlenme olmasa da halk arasında tüm bu sorunlar zehirlenme olarak adlandırılmaktadır. Genellikle yemek hazırlanırken ortaya çıkan, malzemelerin yeteri kadar temizlenmemesi gibi sebepleri olabilmektedir. Gıda zehirlenmelerinin çoğu besinlerde yer alan bakteriler sebebiyle görülmektedir. Bakteriler aslında insan sağlığı için gerekli mikroorganizmalardır. Fakat bakterilerin türleri, fazlalıkları gibi sebeplerle bazen vücuda alınan bakteriler zehirlenmeye yol açabilmektedir. Özellikle et, süt, yumurta gibi hayvansal gıdalarda bulunan bakterilerin yol açtığı en bilinen rahatsızlık salmonella olarak bilinmektedir. Bir şekilde besinlere temas eden, içeriklerine giren kimyasal maddeler de zehirleyici etkiye sahiptir. Gıda zehirlenmelerine karşı hijyeninden emin olmadığınız yerlerde yemek yememeniz, evde hazırladığınız yemeklerin tüm malzemelerini güvenilirliğinden emin olduğunuz yerlerden temin etmeniz ve tüm yemek içeriklerini hazırlarken iyice yıkamanız gerekmektedir. Ayrıca besinlerin uygun sıcaklık ortamında saklanması ve bu şekilde muhafaza edilmeleri de bakteri oluşumu açısından çok önemli bir konu olduğundan bu hususta da oldukça dikkatli olmalısınız. Genel olarak zehirlenmelerin belirtileri bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, bilinç kaybı, kas koordinasyonu kaybı, nefes darlığı, nabız bozukluğu gibi belirtiler olarak sıralanabilir. Şüpheli bir durumda muhakkak telefonunuzdan 114 Alo Zehirlenme Hattı’nı aramalı, uzmanlardan destek istemelisiniz. Zehirlenme vakaları hiç de yabana atılacak rahatsızlıklar değildir. Dolayısıyla eğer zehirlenme şüphesi ya da zehirlenme belirtileriyle alakalı acil bir durum gelişir ya da belirtiler çok ağırlaşırsa hemen bir acil servise başvurmanız gerekmektedir. Bunun dışında bazı hafif zehirlenme durumlarında yine beslenme düzeninize dikkat ederek sorunları ve şikayetleri ortadan yok edebilirsiniz.

Zehirlenmeye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Sebzeler


Zehirlenme vakalarında mideyi boş tutmamak çok önemlidir. Mide ve hatta tüm sindirim sistemi yoğun bir savaş verdiğinden ötürü gereken besinleri ve besin değerlerini sağlamak çok önemlidir. Bu sebeple gıda zehirlenmesiyle alakalı şikayetlerinizde özellikle sebzeleri haşlanmış olarak tüketmeniz yararınıza olacaktır. Herhangi bir baharat eklemeden sade olarak tüketebileceğiniz haşlanmış sebzeler, hem midenizi dolu tutacak hem de sağlıklı yapıları sayesinde sindirim sisteminize ek yük bindirmeden ihtiyacınız olan besin değerlerini almanıza yardımcı olacaktır. Dilerseniz haşlanmış sebzeleri biraz zeytinyağı ile de tatlandırabilirsiniz. Eğer klasik haşlanmış sebze olarak tüketmek istemezseniz sebzeleri fırında da hazırlayabilirsiniz.

2- Zencefil


Zencefil genel olarak sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip bir yiyecektir. Gıda zehirlenmesi sebebiyle oluşan şikayetlerinizde kullanabileceğiniz yiyeceklerden biridir. Zehirlenmenin etkilerinden olan midede meydana gelen ekşimeler ve mide bulantılarının etkilerini azaltmakta oldukça etkili olan zencefili çay şeklinde tüketebilirsiniz. Özellikle yemeklerden sonra içeceğiniz bir bardak zencefil çayı, rahatsızlıklarınızı gidermekte size oldukça yardımcı olacaktır. Bir demliğin içine 1 bardak su doldurduktan sonra taze zencefili rendeleyerek 1 çay kaşığı kadar ekleyin. Beş dakika süresinde kaynattığınız karışımı ılımaya başlayınca için. İsterseniz zencefil çayına biraz bal ilave ederek de tatlandırabilirsiniz.

3- Fesleğen


Fesleğen bitkisi daha çok karın ağrısı üzerinde etkili olan bir yiyecektir. Zehirlenme belirtilerinden ve şikayetlerinden biri de olan karın ağrısı için fesleğen tüketebilirsiniz. Zararlı bakterilerle alakalı bağışıklığı da kuvvetlendiren zencefil, mikrobik reaksiyonlara karşı da iyi gelmektedir. Fesleğen yapraklarını ezerek suyunu çıkarabilirsiniz, bu suya biraz bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Fesleğenle ilgili bir başka öneri de fesleğen yapraklarını biraz tuz ve karabiber ekerek karıştırın, üzerine 2 – 3 yemek kaşığı süzme yoğurt ilave edin. Hazırlanan bu karışımı zehirlenme belirtilerinizi gidermede ve yarattığı şikayetleri gidermede kullanabilirsiniz.

4- Muz


Muz, içerdiği potasyum miktarı sebebiyle sindirim sistemi ve mide üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Üstelik yapısı bakımından oldukça kolay sindirilen ve hazmedilen bir besin olan muz, mideyi tok tutar. İstifra, ishal gibi zehirlenme belirtilerine karşı oldukça iyi geldiği bilinen muz, mideyle alakalı rahatsızlıklarda oldukça sık rastlanan yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik gibi sorunlara da iyi gelmekte ve bünyeye yararlı etkileri bilinmektedir.

5- Sarımsak


Sarımsak özellikle virütik, bakteri kaynaklı hastalıklara ve şikayetlere oldukça faydalı olan doğal bir antibiyotik niteliğindedir. Zehirlenmelerin başlıca belirtilerinden olan ishal, karın ağrısı ve kusma gibi şikayetlere karşı da iyi gelen sarımsak, günde 1 diş tüketildiğinde bu rahatsızlıklara karşı oldukça iyi gelecektir. Eğer sarımsağın kokusundan rahatsız oluyorsanız önceden ılık suda bekleterek kokusunun etkisini de azaltabilirsiniz.

6- Limon


Limon, antibakteriyel bir yiyecek olarak bilinmektedir. İltihap sökücü etkisi olan limon aynı zamanda oldukça asitli bir yiyecektir. Bu özellikleriyle beraber limon zehirlenme belirtilerine karşı iyi gelmekte ve mideyi ferahlatıcı bir etki bırakmaktadır. Limon içerdiği yüksek asit miktarıyla zaman zaman mideye pek iyi gelmese de bu gibi zehirlenme belirtilerinde bakterilerle mücadelede etkin biçimde rol alacak C vitamini ve çeşitli enzimlerle beraber size oldukça yardımcı olacak bir yiyecek olarak önerilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.