Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zehirli Guatra İyi Gelen Yiyecekler

Guatr hastalığı son dönemlerde insanlar arasında çok yaygınlaşmış olan bir hastalık çeşididir. Ağırlıklı olarak boğazın alt tarafındaki tiroid bezlerinin genişlemesi ile oluşur. Tiroid bezi insan vücudu için çok önemli bir bölgedir. Çünkü vücutta meydana gelen pek çok fonksiyon tiroid bezi tarafından salgılanan hormonlar sayesinde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla tiroid bezlerinde oluşan rahatsızlık ile meydana gelen guatr kişiye ciddi anlamda zararlar verebilmektedir. Guatr hastalığının tedavisinde tüketilen yiyeceklerin önemi bir hayli büyüktür. Ancak bu hastalığın tedavisi için kesinlikle bir doktora görünmek ve doktorun önerilerine göre hareket etmek gerekmektedir. Kişinin uygulayacağı diyeti dahi doktorun belirlemesi sağlıklı bir tedavi süreci için tek şarttır. Bu yüzden ayrıca dikkat etmek gerekmektedir.

Zehirli Guatra İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- İyot

Screenshot_4

Genellikle zehirli guatrın en önemli nedenlerinden bir tanesi vücuttaki iyot eksikliği olarak belirtilmektedir. Bu nedenle iyot eksikliğinden meydana gelen guatr hastalığının tedavisi için iyot açısından zengin bir diyet uygulamak gerekmektedir. Ortalama bir yetişkinin bir gün içerisinde yaklaşık 150 mikrogram iyotu vücuduna alması gerekmektedir. Bazı yiyeceklerin içerisinde bol miktarda iyot bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle bu hastalığı bulunan kişilerin bu yiyecekleri doğru ve düzenli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Özellikle iyot bakımından zengin olan yiyecekler arasında lahana, deniz ürünleri, iyotlu tuz, ton balığı, karides, morina balığı, yumurta, inek sütü, kuru fasulye, hindi, yoğurt, kızılcık ve patates bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki bazı guatr çeşitlerinde bu hastalık iyot fazlalılığından dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu durumda olan kişilerin de kesinlikle iyot almaması gerekmektedir. Bu yüzden nasıl bir diyet uygulanacağı konusunda bir doktora danışılmalı ve hastalığın boyutu ile çeşidi teşhis edilmelidir.

2- Esmer Su Yosunu

Screenshot_1

Ülkemizde çok yaygın olmasa da ve çok fazla bilinmese de esmer su yosunu özellikle zehirli guatr tedavisi için çok etkili olan yöntemlerden bir tanesidir. Esmer su yosunun içeriğinde bol miktarda iyot bulunmaktadır. Bu iyot da tiroidin düzene girmesine ve makul değerlere ulaşmasına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda esmer su yosunu potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum bakımından da çok zengin bir yiyecektir. Çok yoğun bir kullanımı olmadığı için her yerde satılmayan esmer su yosununu, doğal ürünler satan dükkanlardan kuru veya tuzlanmış biçimde satın almak mümkündür. Esmer su yosunu çok tuzlu bir besin olduğu için çeşitli yemeklere, çorbalara ya da salatalara tuz işlevi görmesi için ilave edilebilmektedir. Bunun haricinde esmer su yosunu çok az miktarda suyun ya da bir içeceğin içerisine ilave edilerek de tüketilebilmektedir. Yine bir doktora danışarak ve onun tavsiyesini alarak esmer su yosunun kapsül şeklindeki takviyelerinden de almak mümkündür. Ancak burada kesinlikle doktor kontrolü olmadan hareket etmemek gerekmektedir.

3- Sarımsak

Screenshot_4

Her ne kadar yoğun kokusu nedeni ile çok fazla tüketimi tercih edilmese de kesinlikle sarımsak insan sağlığı için çok yararlı bir besindir. Özellikle sarımsak guatr tedavisi konusunda da çok şifalı bir yiyecek olmaktadır. Çünkü sarımsak tüketimi insan vücudunda glutatyon üretimini uyarmaktadır. Bu durum da tiroidlerin çok daha düzenli ve çok daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yine guatra ya da tiroid rahatsızlıklarına bağlı olarak boyunda oluşan şişliklerin azaltılmasında da sarımsak etkili olabilmektedir. Uzmanlar, eğer başka bir rahatsızlık bulunmuyor ise her gün birkaç diş sarımsak çiğnenmesini tavsiye etmektedirler. Bunun haricinde sarımsak yemeklerin içine ilave edilerek de tüketilebilir. Bu şekilde yemeğe kattığı sağlığın yanı sıra müthiş bir lezzet de verecektir. Yine de sarımsak kokusundan ve sarımsak lezzetinden hoşlanmayanlar, dozajı ve uygunluğu bir doktor tarafından belirlenmiş olmak kaydı ile çeşitli sarımsak takviyeleri de kullanabilirler.

4- Yeşil Çay

Screenshot_1

Yeşil çay son dönemlerde pek çok faydası ispatlanan ve mümkün mertebe siyah çaya oranla daha çok tercih edilmesi gereken çaylar arasında yer almaktadır. Özellikle yeşil çayın zehirli guatr tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir. Yeşil çay bol miktarda antioksidan içeriğe sahip olması ve içerisinde yine çokça florür bulundurması nedeni ile tiroidlerin düzenli çalışmasına ve düzensiz çalışan tiroidlerin düzenlenmesine katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte her gün düzenli olarak yeşil çay tüketildiğinde guatr oluşumu da durdurulabilmektedir. Yeşil çayı demleyerek hazırladıktan sonra ki burada özellikle doğal olmasına dikkat etmek gerekmektedir, içine bir miktar ilave edilebilecek bal ile de tatlandırılabilir.

5- Dereotu

Screenshot_4

Dereotu da zehirli guatr tedavisinde en etkili olan besinlerden bir tanesidir. Bu nedenle zehirli guatr riski bulunan ya da zehirli guatr tedavisi gören kişilerin dereotu tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ancak dereotu midede çok zor hazmedilen bir yiyecektir. Bu nedenle gereğinden fazla tüketildiğinde midede bazı başka rahatsızlıklara neden olabilmektedir. O yüzden miktar konusunda çok dikkat etmek gerekmektedir. Tiroid hormonlarının dengelenmesini sağlayabilmek için yaklaşık bir yemek kaşığı kadar dereotunun çiğnenmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda dereotu küçük nodüllerin yok edilmesine de katkı sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.