Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zekaya İyi Gelen Yiyecekler

Hayatımız boyunca en basitinden en karmaşığına, çeşit çeşit sorunlarla, problemlerle karşılaşırız. Bu problemleri çözmek, değişen şartlara ayak uydurabilmek için, çareler düşünürüz. Her bir insanın, problem çözme yeteneği birbirinden farklıdır. Yaşanılan çevre, öğrenilen bilgiler, önceki deneyimler, eğitim durumu, problem çözme yeteneği üzerinde etkisi olan çok önemli faktörlerdir. Sözlük anlamı; “insanın düşünme, akıl yürütme, objektif gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamı” olan zeka, yaşama kabiliyetimizi artırır. Günümüzde zeka, en kapsamlı haliyle; ” önceden öğrenilmiş bilgi, kavram ve deneyimleri uygun şekilde birleştirebilme, bunları doğru kategorize ederek depolama, bu bilgiyi kullanarak karşılaşılan sorunların çözümünü bulma ve günlük hayatta pratik şekilde kullanabilme yeteneklerinin bileşimi” şeklinde tanımlanmaktadır. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi zeka; hızlı kavramsal ve görsel algılama, sınıflandırma, bilgileri birleştirme, hafıza, matematiksel işlem yeteneği ve sözel ifade yeteneği gibi çok çeşitli bilişsel yeteneğin bir arada kullanılmasını gerektirir. Bilim insanları zekanın, yeterli uyaran ve düzenli tekrar ile geliştirilebilir bir yetenek olduğunu kanıtlamışlardır.

Bireylerin bu yeteneklerini ölçmek ve diğer bireylerle karşılaştırmak, her devirde insanların ilgisini çekmiştir. Bunun için yapılan zeka testlerinin ilk örneğine M.Ö. 2200 yılında, Çin’de rastlıyoruz. Mısırda’da da eski çağlarda, hizmetli ve yönetici seçmek için yapılan bu tür testlere rastlıyoruz. Günümüzde kullanılan zeka testlerinin temeli ise 19. yüzyılda atılmaya başlanmıştır. Alman bilim insanı L. Wilhelm Stern, ilk defa IQ (Intelligence Quotient – Zeka Katsayısı) terimini kullanan kişidir. Bu katsayı, kişinin gerçek yaşının, test sonucunda elde edilen zihinsel yaşına oranını ifade eder. Uzmanlar beynimizin en verimli şekilde çalışabilmesi için, beslenmenin çok önemli bir faktör olduğunda hemfikir. Alkol ve sigara, vücudumuza olduğu gibi, beyin faaliyetlerimize de çok zarar verir. Sağlıklı beslenmeyle birlikte, daha fazla oksijen almamızı sağlayan fiziksel egzersizler ve öğrenilen bilgilerin kayıt edilmesi için gereken sağlıklı bir uyku düzeni de beyin sağlığı ve gelişmesi için çok önemlidir.

Zekaya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Kırmızı Et

kırmızı et

Demir eksikliği, konsantrasyon bozuklukları ve yorgunluğun ilk sebeplerindendir. Konsantrasyon eksikliği, öğrenme güçlüğüne sebep olur. Çocukluk ve ergenlik çağında bedensel ve zihinsel gelişim için, yüksek demir kaynağı kırmızı et tüketimi çok önemlidir. Damar sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için, yağsız kırmızı et haftada 2-3 defa tüketilmelidir. Protein kaynağı kırmızı et, limonla tatlandırılmış yeşil salatayla birlikte çok besleyici bir öğün olacaktır.

2- Yumurta

Hard-Boiled-Eggs

Yumurta, beyin hücrelerini geliştirerek hafızanın güçlenmesini sağlayan kolin maddesi içerir. Beyindeki kimyasal fonksiyonlarda görev alan kolin maddesi, kasların çalışmasında ve proteinlerin yapı taşları olan amino asitlerin yapımında da kullanılır. Beyin sağlığı için gerekli olan kolin maddesinin eksikliğinde; uykusuzluk, yorgunluk, sinir-kas dengesizliği, büyüme sorunları görülür. Yaş ilerledikçe kolin alımındaki azalmaya bağlı olarak, hafıza bozuklukları ve demans ortaya çıkar. Haftada üç defa  omlet veya haşlanmış olarak yenmelidir.

3- Bezelye

Zeytinyagli-Bezelye

Gerginlik, endişe, sıkıntı, öğrenme sürecini olumsuz olarak etkileyen faktörlerdir. B1 ve B3 vitaminleri bu durumları ortadan kaldırmak için faydalı vitaminlerdir. Bezelye bu vitaminleri bir arada bulabileceğiniz, besleyici bir sebzedir. Havuç ve patatesle birlikte pişirerek, besin değerini artırabilirsiniz. Özellikle ergenlik çağındaki gençleri etkileyen kaygı halini ortadan kaldırmak için, tavuk ya da kırmızı etle pişirerek haftada 1 kez tüketmekte fayda var.

4- Üzüm Suyu

uzum-suyu

Üzüm suyu, dopamin salgılanmasını artırır. Haz alma duygusu sırasında salgılanan ve mutluluk hormonu olarak da bilinen dopamin, beynin doğal olarak salgıladığı bir hormondur. Mutluluk vermesinin yanında, öğrenme, hafıza, idrak, duygu durumu, uyku, hareket gibi başka pek çok fonksiyona sahiptir. Üzüm suyu da dopamin salgılanmasını artırarak, problem çözme yeteneğini geliştirir.

5- Çilek

çilek1

Çok yüksek oranda C vitaminiyle dikkat çeken çilek, kalsiyum, potasyum, sodyum mimeralleri bakımından da oldukça zengindir. İçeriğindeki fisetin maddesi hafıza kaybının etkilerini azaltıp, bunamayı geciktirir. Hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırır. Dopamin salgılanmasını da artırarak, öğrenmeye katkı sağlar.

6- Bitter Çikolata

Dark-Chocolate

Bitter çikolata, sütlü çikolataya göre daha yüksek oranda kakao içerir. Yapılan araştırmalar, bitter çikolatanın sağlığa daha yararlı olduğunu göstermiştir. Sakinleştirdiği ve uyku verdiği bilinen bir gerçektir. Çikolatanın ham maddesi olan kakao taneleri, antioksidan maddeler içerir. Bitter çikolata magnezyum ve antioksidan içeriğiyle beyne oksijen taşıyarak daha aktif çalışmasını sağlar. Yüksek kalorili bir besin olduğu unutulmamalıdır.

7- Balık

barbun tava

Balık, hem D vitamini hem de omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça kuvvetli bir kaynaktır. Omega 3 yağ asitleri, beynin davranış ve ve bilişsel fonksiyonlarında çok önemli bir role sahiptir . Sardalya, somon, uskumru gibi yağlı soğuk su balıkları en güçlü Omega 3 kaynaklarıdır. Omega 3  eksikliğinde, depresyon, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği şikayetleri görülür. Omega-3 yağ asitleri ile D vitamininin beynin bilişsel aktivitesine katkısı hakkındaki son araştırmalar, bu iki molekülün seratonin üretiminden ve fonksiyonlarından sorumlu olduğunu ortaya koymuştur. Uzmanlar, sağlıklı bireylerin ve gelişme çağındaki çocukların, haftada en az iki kere balık yemesi gerektiğini belirtiyor. Balık sevmeyenler için balık yağı kapsülleri almak da bir seçenek olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.