Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Zencefil genellikle tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Daha çok Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Jamaika, Batı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Hem bir bitki hem de baharat olma özelliğine sahiptir. Zencefil ve zencefil çayı oldukça faydalı bir bitki olmasına rağmen, bazı insanların zencefile alerjisi olabilmektedir. Bu gibi durumların farkına vardığınız anda bir doktora görünmeli ve zencefil tüketimini doktorunuzun talimatlarına göre yapmalısınız.

Zencefil dünya genelinde yaygın olarak ülkelerin mutfaklarında görünmesine ve kullanılmasına rağmen Amerikalıların çoğunluğu tarafından pek sık kullanılan bir ürün değildir. Zencefilin çok sağlıklı özellikleri bulunmakta, yemeklere eklenerek tat vermekte ve güne başlamak için zencefil çayı alternatifi de bulunmaktadır. Zencefil çayı yapmak için, tek yapmanız gereken zencefil kökü dilimlerini kaynar su içerisine eklemektir. Ayrıca içerisine limon ekleyerek daha lezzetli bir karışım elde edebilir ve ondan daha fazla faydalanmış olursunuz. Zencefil çayı aynı zamanda büyük faydalar da içermektedir. Bu faydalar arasında;

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Zencefil çayının pek çok faydası vardır. Bu faydaları genel olarak faydalarını maddeler halinde ve ayrıntılı bir biçimde sıralayacak olursak;

1.Kas Ağrıları

d1

Zencefil çayının tahriş olmayı önleyici özellikleri vardır ve 2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre egzersiz sonrası kullanımlarında kas ağrılarını hafifletme gibi faydalarının olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle ağırlık antrenmanı yapan kişiler çeşitli kas ağrıları yaşamaktadır. Bu durumu önlemek için de zencefil ürünleri ve zencefil çayı tavsiye edilmektedir. Araştırmacılar üç gün ve daha fazla bir süre yüksek kas şiddeti gözlenen kişilerin, çiğ veya ısıtılmış zencefil tüketerek kas ağrılarını hafifletilmesinde yardım alabileceklerini söylemektedir. Bu nedenle, ağır bir egzersiz sonrası zencefil çayı içmek egzersiz ile ilgili kas ağrılarınız ile baş etmenize yardımcı olabilmektedir.

2.Mide Sakinleştirici

Sistit nedir?

Çeşitli sebeplerle mide ağrısı çeken kişiler için de zencefil çayı tavsiye edilmektedir. Zencefil çayı tüketerek mide bulantısı, reflü ve diğer mide rahatsızlıkları yaşandığı sırasında kendinizi daha iyi hissedersiniz ve bu ağrıların hafiflediğini fark edersiniz. Yapılan pek çok araştırmaya göre harekete karşı duyarlı olan ve hızlı hareket ettiğinde midesi bulanan kişilerin, hamile bayanlarda sabah bulantısı yaşandığında ve kemoterapi veya cerrahi bir operasyon sonrası kusma sorunu yaşayan kişilerin zencefil çayı tüketmesi, tüm bu durumların ortadan kalkmasına sebep olacaktır. Yapılan çalışmalara göre zencefil çayı mide sakinleştirici görevi görmektedir. Ancak yine de bu durum herkes için geçerli olmayabilir. Yani bu durum her zencefil çayı içen kişinin mide sorunlarının geçeceği anlamına gelmez.

3.Regl Sancısı

Ağır adet sancısı yaşayan kadınlar zencefil çayı ile rahatlama imkanı bulabilirler. 2012 yılında “BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp” isimli dergide yayınlanan bir çalışmada, 120 öğrenci, adet döneminde midede ağrılı kramp veya sırt ağrısı yaşayanlar üzerinde birtakım araştırmalar yaptı. Katılımcılara günde 3 kez düzenli olarak zencefil çayı verildi ve menstruasyon sırasında ağrı düzeyi ve süreleri bildirdi. Sonuç olarak zencefil çayı içen kişilerin daha az ağrılı bir adet dönemi tecrübe ettiği görüldü. Buradan da regl sancısını ağır bir şekilde yaşayan kişilerin, bu dönemlerde zencefil çayı tüketmesinin olumlu sonuçlar verdiği ortaya çıktı.

4.Kanser

s-36c26412319603929d8f91a67aad004be8c3d6e6

Zencefil tedavisi, yumurtalık kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türleri için yardımcı ve tedavi edici bir role sahiptir. Yapılan araştırmalar kanıtlamıştır ki, zencefil çayı tüketimi ile yumurtalık kanseri hücrelerinin tam anlamıyla yok olması durumunu ortaya çıkarmıştır. Daha da umut verici olan gerçekse, hücrelerin aslında sağlıklı hücrelere saldırma kabiliyetlerinin kısıtlanması ve kendilerine saldırarak birbirlerini yok etmeleridir. Tüm bu durumlar zaten yumurtalık kanserine sahip olan bayanlar için güzel bir haber olmakla birlikte, kanseri tamamen yenebilmek için günlük diyetin içerisine zencefil ve zencefil çayının eklenmesi anlamına gelmektedir. Özetle zencefil ve zencefil çayı yumurtalık kanserine sebep olan hücrelerin birbirleri ile savaşarak, hastalığın yenilmesi için umut verici sonuçlar doğurmaktadır.

5.Kilo Vermek

gece-yemek-yemek

Fazla kiloya sahip olmak insanlar için her zaman olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu olumsuz sonuçlar arasında çok çeşitli hastalıklar da yer almaktadır. Aşırı kilo sonucu en yaygın olarak rastlanan rahatsızlıklar arasında damar tıkanıklıkları ve kalp sorunları sayılabilir. Kilo vermek sağlığınız için yapabileceğiniz en anlamlı şeylerden biridir ve zencefil bu süreç içerisinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Zencefil çayı tüketimi kilo verme süreci içerisinde bir yağ yakıcı görevi görür. Özellikle de vermiş olduğunuz kiloların yağlardan olduğundan emin olmak istiyorsanız. Genel ağırlığınız su kaybı, kas kaybı ile de mümkündür. Ancak bu durum için en sağlıklı olanı yağlardan verilen kilolardır. Aksi takdirde su kaybı halsizlik yaşamanıza ve kas kaybı da güç kaybetmenize neden olacaktır. Zencefil tüketimi kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur. Böylece daha az yemek yeme ihtiyacı duyarsınız. Kan şekeriniz normal seviyelerde seyreder ve herhangi bir karbonhidrat alma ihtiyacı duymazsınız. Böylece almış olduğunuz kalori miktarı düşer ve kilo vermeniz çok daha kolay bir hale gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.