Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mucize Gibi Bir Bitki: Taze Zencefil ve 15 Farklı Kullanımı

Çoğu kişinin faydalarından haberdar olmadığı, bilenlerin ise hayatının vazgeçilmez parçası olan zencefil, Güney Doğu Asya’da yetişen bir bitkidir. Toz, kök ya da yağ olarak kullanılabilen zencefilin faydaları saymakla bitmez. Sıcak suda kaynatıp içeninden, yağıyla masaj yapana kadar çok sayıda insan zencefili hayatlarının farklı alanlarında kullanmakta. Eğer siz de derdinizin dermanı olabilecek zencefile bir şans tanımak istiyorsanız gelin zencefilin kullanım alanlarını beraber inceleyelim.

1.Mide bulantısını geçirmek için etkili

Zencefilin en etkili özelliklerinden biri mide bulantısı ve kusmaya iyi gelmesidir. Hastalandığınızda ya da yol tuttuğunda bir miktar rendelenmiş taze zencefili 5 dakika kaynatarak çayını içebilirsiniz. Mide bulantınızın hemen rahatladığını fark edeceksiniz. Fakat zencefil çayının çok etkili olduğunu unutmayın. Günde 1 ya da 2’den fazla tüketilmemelidir. Ayrıca birçok araştırma hamilelik döneminde yaşanan bulantılarda zencefil çayı içilebileceğini göstermiş. Yine de bu yöntemi denemeden önce doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

2. Yağlardan kurtulmaya yardımcı

Zencefilin yağ yakıcı özelliği olduğundan birçoğumuz haberdar değiliz. Bir bardak suya damlatacağınız 1 – 2 damla zencefil yağı sayesinde vücudunuzdaki yağların yakımını hızlandırabilirsiniz. Zencefil yağı yerine 2 uzun zencefil parçasını rendeleyip kaynar suya atabilir, 5 dakika daha kaynatıp içebilirsiniz. Bu zencefil çayı da yağ yakımını arttıracaktır. Eğer tadı hoşunuza gitmediyse içerisine az miktarda bal eklemeyi deneyebilirsiniz.

4. Kansere karşı savaşta ön sırada

Yapılan çok sayıda deneyde zencefilin, içeriğindeki gingerol isimli bileşen sayesinde kansere karşı önemli bir koruyucu olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle fareler üzerinde yapılan deneylerde zencefilin kanser oluşumuna engel olduğu, kanserli hücrelere karşı savaştığı ve kanser tedavisinde önemli bir rol oynadığı keşfedilmiştir. Bu nedenle zencefili günlük hayatınızın bir parçası yapmak hem sizi daha sağlıklı bir birey yapacak hem de özellikle kolon, rektal ve yumurtalık kanseri olmanızı önlemede yardımcı olacaktır.

5. Baş ağrılarının dinmesinde etkili

Zencefil mucizevi doğal içeriği sayesinde baş ağrılarına da iyi gelmektedir. Özellikle migren ya da şiddetli baş ağrısı gibi durumlarda zencefil çayı içmek, zencefil yağı eklenmiş su tüketmek ya da zencefil yağını buharla beraber solumak baş ağrınızın dinmesini sağlayabilir.

6. Bağırsak rahatsızlıklarına doğru adres

Zencefil, ishal ve bağırsak dizanterisi gibi çok sayıda bağırsak problemine iyi gelmektedir. Özellikle zencefil yağı eklenerek içilen su sayesinde bağırsaklarınızın düzene girmesini, rahatlamasını ve hastalıklardan arınmasını sağlayabilirsiniz.

7. Ödem attırıcı

Günde bir bardak zencefil çayı içmek vücudunuzdaki ödemin atılmasını sağlayacaktır. Antioksidan özelliği ile ister yağ, ister çay şeklinde olsun zencefil tüketmek hem kendinizi daha hafif hissetmenizi sağlar hem de vücudunuzdaki birikmiş toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

8. Yaralara ve iltihaplı bölgelere iyi gelir

Antioksidan olduğu gibi antiseptik bir bitki olan zencefil vücuttaki iltihabın atılmasını ve mikropların ölmesinde yardımcı olabilir. Hem tüketerek hem de ufak yaralara yağını sürerek zencefilin bu özelliğinden faydalanabilirsiniz.

8. Güneş yanıklarının çözümü

Zencefilin canlandırıcı ve iyileştirici özelliği sayesinde güneş yanıklarına sürülecek olan az miktarda zencefil suyu ya da yağı, yanıkların rahatlamasını ve daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Fakat zencefil yağını kullanırken dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatırız. Ayrıca zencefil yağı uyguladığınız bölgeye 24 saat boyunca güneş gelmediğine emin olmalısınız.

9. Kas ve eklem ağrıları için yapılan masaja yardımcı

Zencefil yağının kan dolaşımını hızlandırma özelliği ile masaj yaptığınız bölgedeki adale, eklem ağrılarının hafiflediğini hissedebilirsiniz. Romatizma ağrılarına da iyi gelmesinin yanında zencefil yağı dikkatli kullanılmalıdır. Güçlü bir etkisi olan bu yağ kimi zaman masaj yapılan bölgeyi tahriş edebilir.

10. Grip ve soğuk algınlığına anında etki eder

Yorgunluk, halsizlik, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda zencefil canlandırıcı etkisi ile size hem enerji verecek hem de tedavinize yardımcı olacaktır. Soğuk algınlığı gibi hastalıklarda zencefili yiyeceklerinize katabilir, yağını suyu ekleyerek içebilir, çayını yapabilir ya da sıcak su ile zencefil yağını soluyabilirsiniz. Hepsi hastalığın etkilerini hafifletmede etkili olacaktır.

11. Mide problemlerine iyi gelir

Zencefil doğru miktarlarda tüketildiğinde mide için son derece sağlıklı bir bitkidir. Aşırı tüketimi ise midede yanma, asitlenme ve daha birçok rahatsızlığın sebebi olabilir. Bu nedenle günlük doz miktarını aşmayacak şekilde zencefil çayı içerek mide problemlerinizi rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda kilo almakta problem yaşıyorsanız zencefili iştah açıcı olarak kullanabilirsiniz. Yemeklerden önce tüketeceğiniz zencefil suyu ya da çayı, sindirim enzimlerinin üretimini arttıracağı için iştahınızı açacaktır.

12. Adet kramplarına çözüm niteliğinde

Zencefilin mucizevi özelliklerinden biri de adet döneminde birçok kadının en büyük kabusu haline gelen kramplara iyi gelmesidir. Regl döneminizde içeceğiniz bir bardak karanfil çayı ile kramplarınızı yumuşatabilir, regl döneminizi daha rahat geçirebilirsiniz. Ayrıca düzenli bir şekilde zencefil çayı içmek adet dönemlerinizi de düzene sokmakta yardımcı olacaktır.

13. Saçlarda zencefil parlaklığı

Zencefil yağının iyileştirici ve canlandırıcı özelliğini saçlarınızda da kullanabilirsiniz. Saç diplerinize az miktarda elinize aldığınız zencefil yağı ile masaj yaparsanız saçlarınızın parladığını fark edeceksiniz. Az miktarda zencefil yağı ile yapacağınız maske de kepek oluşumunu önleyecektir.

14. Mis gibi oda kokuları için zencefil

Evinizin havasını kimyasallar kullanmadan tazelemek istiyorsanız zencefil burada da imdadınıza koşuyor. Spreyli bir şişenin içerisine biraz su doldurun ve bu suyun içerisine biraz zencefil yağı ekleyin. Daha sonrasında sevdiğiniz aromaları bir araya getirip ekleyerek harika oda kokuları yapabilirsiniz.

15. Ve tabii ki yemeklerin içinde zencefil

Zencefili hayatınızın bir parçası haline getirmek istiyor ama keskin tadı hoşunuza gitmiyorsa zencefili yemeklerinize eklemeyi deneyebilirsiniz. Özellikle rendelenmiş şekilde salataların içine eklendiğinde harika bir aroma veren zencefili, çorbalara, kurabiye ve keklere bile ekleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.