Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefil, 5000 yılı aşkın bir süredir mutfaklarımızda kullanılmaktadır. Bazı Asya ülkelerinde sağladığı güçlü faydalar sayesinde ilaç niyetine dahi tüketilmektedir. Şu an dünya çapında kullanımı en yaygın olan bitkilerden biridir. Hindistan’ın alt kısımlarında ortaya çıkan antik bir sağlık sistemi olan bölgenin tıp gelişimine katkıda bulunan ayurveda isimli sisteme göre zencefil baharatlar içerisinde en dengeli ve en gerekli olan bitkilerden biri kabul edilmektedir. Ayrıca bu antik sağlık sisteminin öğretilerinde zencefilin faydalarından, kullanımlarından ve gerekliliğinden bolca bahsedilmiştir. Zencefilin ne kadar önemli görüldüğünü bu eski sistemdeki yerinden anlayabiliriz.

Zencefil yine ayurveda sistemine göre geniş spektrumlu ve evrensel bir ilaç olarak görülmektedir. Sindirim ve metabolik sistem bu öğretinin merkezinde bulunur. Eğer vücuda giren bir gıda, düzgünce işlenir ve sindirilirse, herhangi bir zehirli ya da zararlı etki bırakmaz. Eğer zararlı ya da zehirli bir etki olsa bile, güçlü bir sistem bunu engelleyebilir ve güçlü bir sistem için zencefil kullanılmalıdır. Hindistan’daki bu sistemin yanında, zencefilin Çin’de de toksinlerden arınmak için kullanımı oldukça yaygındır.

Zencefilin eski tarihini, kullanımını ve o harika etkilerini öğrenmiş olduk. Peki bu kadar faydalı olan ve yüzyıllardır yararların için kullanılan bu bitkinin herhangi bir yan etkisi ya da sağlığa zararı var mı? Cevabımız, zencefilin onca faydasına rağmen, evet. Zencefilin bu kadar faydalı olduğunu öğrenip, gereğinden fazla tüketmememiz gerekmektedir. Uzmanlar günde 4 gramdan fazla zencefil tüketmenin, faydadan çok zarar getireceğini belirtmekteler. Eğer zencefil tavsiye edildiği miktardan fazla tüketilirse mide ekşimesi, gaz, şişkinlik, bulantı ve mide ağrısına neden olabilmektedir.

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Her yararlı şeyin olduğu gibi, zencefilin de yanlış kullanımına bağlı olarak yan etkileri görülmektedir. Şimdi sizin için hazırladığımız listede, zencefilin zararlarını yakından inceleyelim.

1.Sindirim Sorunları

Zencefilin ne kadar faydalı bir bitki olduğundan bahsetmiştik. Her ne kadar az da rastlansa, uzmanlara göre belirtilen miktarların üzerinde zencefil tüketmek, zencefilin zararlarıyla karşılaşma riskini oldukça yükseltmekte. Bu zararların başında, sindirim sistemi problemleri gelmektedir. Önerilen miktarın üzerinde zencefil tüketmek mide ekşimesine, ishale ve ağzın tahriş olmasına neden olabilir. Ayrıca diğer yan etkileri arasına ise mide bozulması, ağızda kötü tat bırakması, gaz, bulantı ve kusma sayılabilir. Bu yan etkilerin yarattığı sorunlar, destekleyici ilaçlar kullanarak azaltabilirsiniz. Çok görülmese de bir diğer yan etkisi, yeteri kadar çiğnemeden yutulan zencefilin, bağırsaklarda tıkanıklık yapma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle sindirimin başladığı yerden, yani ağzımızda, iyice çiğnedikten sonra yutmalıyız. Ayrıca eğer ülser sıkıntınız ya da iltihaplı bağırsak hastalığınız varsa, zencefil yemekten uzak durmanın tavsiye edilir.

2.Hamilelikte Kullanım

Zencefil, zaman zaman hamile kadınlarda olan sabah rahatsızlığını gidermek için kullanılmaktadır. Fakat uzmanların dediğine göre, günlük 1 gramdan fazla zencefil tüketmek doğum sıkıntılarına ve bazı diğer problemlere yol açabilir. Yüksek dozlarda zencefil tüketmek, bebeğin cinsiyet hormonları üzerinde birtakım etkilere, hamile kişinin düşük yapmasına ya da kanamalara neden olabilir. Hamileliğinin son haftalarında olan kadınların, kanama yaşama ihtimallerine karşı, zencefil çayı tüketmemeleri gerekmektedir. Fakat kontrollü kullanıldığında, bu saydığımız yan etkilerin görülme olasılığı oldukça düşüktür. Yine de hamile kadınların kullanırken doktorlarına danışması tavsiye edilir.

3.Diyabet

Zencefil, fazla miktarlarda tüketildiğinde kan şekerinin seviyesini düşürme ihtimali olan bir bitki kabul edilir. Diyabet hastaları, zencefil tükettikleri öğünlerden sonra, kan şekeri seviyelerini ölçmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü zencefil yedikten sonra, kan şekeri seviyelerinin olması gerekenin altına düşüp düşmediğinden emin olmaları gerekir. Eğer kan şekeri seviyesinde bir düşüş fark edilir ve kişi zayıf, sersemlemiş ya da düşük kan şekerinin diğer etkilerini hissetmeye başlarsa, bir bardak meyve suyu ya da benzer şekerli bir gıda tüketerek kan şekeri seviyelerinin yükselmesini sağlamalıdırlar. Fakat diyabet hastaları bunu yaptıkları halde kan şekeri seviyesini değiştiremezler ise, acilen tıbbi müdahale için yardım almalılar. Sürekli zencefil tüketen diyabet hastaları, bu durum hakkında mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. Bilinçsiz zencefil tüketimi, bu hastalar için tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

4.Artan Kanama Tehlikesi

Zencefil vücuda girdiğinde, dolaşım sistemini uyarır ve kanın pıhtılaşmasını önlerken, kan akış hızını arttırmaktadır. Kanama bozukluğu olan kişiler ve kan sıvılaştırıcı etkisi olan aspirin gibi steroidal olmayan anti inflamatuar ilaçlar kullanan kişiler, zencefil tüketirken fazla miktarlarda yememeye dikkat etmelidirler. Hali hazırda kan sıvılaştırıcı ilaçlar kullanırken, kanın daha da seyrelmesine yol açan zencefil gibi bir bitkiyi tüketmek, herhangi bir yaralanma durumunda akan kanı arttıracaktır. Ayrıca iç kanama durumları da tehlikeli bir hal alacaktır. Bu sebeple iç kanama belirtleri varsa dikkat etmek gerekiyor. Özellikle son haftalarını yaşayan hamile kadınlar da bu yan etkiye dikkat etmelidirler. Ayrıca eğer yakın zamanda bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, en az iki hafta kadar önce, zencefil ve zencefili içeren yiyecek içecekleri tüketmeyi bırakmanız gerekmektedir.

5.Kalp Rahatsızlıkları

Yüksek miktarlarda zencefil tüketmenin kalpte çarpıntıya neden olma ihtimali vardır. Bu durum zencefilin yan etkileri arasında en tehlikeli olanlardan biridir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, zencefil gazlı içeceklerin anahtar maddelerinden birisidir, bu nedenle içtiğimiz herhangi bir içecekte bulunabilir. Zencefili bu bahsettiğimiz formda tüketmek, kişinin kalbinde aritmi problemini tetikleyebilir, eğer yüksek dozlarda tüketilirse. Bu nedenle, bahsettiğimiz kalp rahatsızları riski bulunan ya da hali hazırda yaşayan kişilerin, zencefil ve zencefil içeren gıdaları tüketirken dikkatli olmaları gerekmektedir.

6.Zencefil ve Safra Taşları

Zencefil aynı zamanda safra salgılanmasını arttırıcı etkisiyle de bilinmektedir. Safra kesesi rahatsızlıkları yaşayan hastalara doktorlar genellikle her ne türde olursa olsun zencefil tüketmekten kaçınmalarını tavsiye ederler. Safra kesesi hastalıklarına iyi gelmemesi dışında, aslında fazla zencefil tüketimi, direk bu hastalıkların başlamasına da neden olabilir. Uzmanların çalışmaları, safra kesesi taşı gibi sorunlar yaşayan hastaların da zencefilden uzak durmaları gerektiğini göstermiştir. Önerimiz, tüketilecekse de, belirli miktarlarda aşırıya kaçılmadan tüketilmesi gerektiği yönündedir.

7.Diğer Sağlık Sorunları

Zencefilin saydığımız zararları, diğer yan etkileri arasında daha tehlikeli gözüken etkilerdi. Fakat bunların yanında, şimdi bahsedeceğimiz çok sık görülmese bile yine de ihtimali olan yan etkilerdir. Bunlardan biri, zencefilin anestezik ilaçlar üzerindeki etkileridir. Ameliyat sırasında kullanılan anestezik ilaçlar, zencefil ile bir reaksiyona girebilirler. Bunun sonucunda, anestezik ilaçların etkisi tersine dönebilir, hastanın kanaması artar ya da iyileşmesi yavaşlayabilir. Bu nedenle ameliyata girecek hastanın en az bir hafta önce, günlük tükettiği yiyeceklerden zencefili çıkarması önerilir.

Bir diğer yan etki, zencefil bitkisinin kaynatılarak hazırlanan zencefil çayının tüketilmesi ile görülmektedir. Bu çay az miktarda tüketildiğinde insanda yatıştırıcı bir etki göstermektedir. Fakat günde beş bardak ya da daha fazla miktarda zencefil çayı içilirse, bu durum baş ağrılarına, kusmaya, ishale, baş dönmesine, kalp atış hızının artmasına, mide ekşimesine ve uykusuzluğa sebep olmaktadır. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir.

Şu an hala bilimsel gözetim altınca incelense de, zencefil tüketiminin kişide parlak ışığa karşı görsel duyarlılık oluşmasına neden olduğu düşünülmektedir. Fakat bu konuda hala kesin bir yargıya varılamamıştır. Bu tür semptomlar gösterme eğiliminde olan kişilerin, zencefil tüketme durumları acilen göz altına alınmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.