Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zerdeçal Lekesi Nasıl Çıkar?

Eşyalarımıza, gün içerisinde birçok leke bulaşabiliyor. Zerdeçal da bu lekelerden biridir. Zerdeçal lekesini çıkarmak için birçok yöntem vardır. Yazımızda zerdeçal lekesinden kurtulmak için yapmanız gereken tüm yöntemleri bulabilirsiniz.

Zerdeçal Lekesi Nasıl Çıkarılır?

1. Giysilerden Zerdeçal Lekesi Nasıl Çıkar ?

  • Beyaz Kıyafetler için

Lekeyi çıkarmak için öncelikle temiz bir kaba 3-4 kapak çamaşır suyu ekleyin. Çamaşır suyunun üzerine 1 litre kadar su ekleyin. Daha sonra çamaşırınızdaki lekeli bölgeyi bir lastik yardımı ile bağlayın sadece lekeli kısmı çamaşır suyunda bir gece kadar bekletin. Bir gece bekleyen kumaşı çamaşır, çamaşır suyundan çıkarıp durulayın. Durulama işleminden sonra lekeli kıyafeti çamaşır makinesinde 45 derecede, 800 devirde yıkayın ve kıyafeti bol güneş altında kurutun. Bu işlemlerden sonra zerdeçal lekesi beyaz kıyafetinizden büyük bir ihtimalle çıkmış olacaktır.

  • Renkli Kıyafetler için

Zerdeçal lekesini çıkarmak için karbonat kullanılabilir. Karbonat çok fazla kullanılmasa da leke çıkarma işinde çok başarılıdır. Bir yemek kaşığı karbonatı yarım bardak su ile karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı diş fırçası yardımıyla lekeli bölgeye uygulayın. Lekeli bölgeyi diş fırçası ile fırçaladıktan sonra kıyafetinizi bol güneşte kurumaya bırakın. Bu işlemi uyguladığınız takdirde zerdeçal lekesinden büyük olasılıkla kurtulacaksınız.

Bir diğer yöntem ise bulaşık deterjanı kullanmak olacaktır. Bir çay kaşığı bulaşık deterjanını bir bardak su ile karıştırın. Bu suyu sünger yardımıyla lekeli alana uygulayın. Leke kıyafetten çıkana kadar süngeri sıkıp tekrar aynı işlemlere devam edin. Lekenin kıyafetten çıktığını gözlemlediğiniz zaman bol güneşte kıyafeti kurumaya bırakın. Kıyafet kuruduktan sonra lekesiz bir şekilde giyilmeye hazır olacaktır.

2. Halıdan Zerdeçal Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya bulaşan zerdeçal lekesini çıkarmak çok kolay bir yöntemle çıkabiliyor.

  • Ağartıcı içermeyen bir deterjanı ile bir kap suyu karıştırın. Bu karışımın içerisine 3-4 damla limon kolonyası damlatın. Bu karışımı temiz ve emici bir bez yardımıyla lekeli alana kompres yapın. Lekeli alanı dairesel hareketlerle fazla bastırmadan temizleyin. Eğer çok bastırırsanız halınızdaki lifler koparak kötü bir görüntü oluşturabilir. Silme işlemi bittikten sonra deterjanı halı yüzeyinde ılık su yardımıyla durulayın. Durulama işleminden sonra halıda kalan suyu havlu yardımıyla çektirip, kurumaya bırakın. Kuruma işleminden sonra halıdaki lekeden kurtulmuş olacaksınız.

3. Koltuktan Zerdeçal Lekesi Nasıl Çıkar?

Zerdeçal dünyanın bazı noktalarında boya olarak kullanıldığı için koltuğunuzdaki kumaşta iz bırakabilir. Bu nedenle zerdeçalı kurumadan temizlemenizde fayda var.

  • Kurumamış Zerdeçal Lekesi için

Zerdeçal lekesine bezle ya da havlu peçete ile silmeden önce lekeli kısma un serpin. Un zerdeçalın sıvı kısmını emilimini sağlayacaktır. Sadece geriye toz kısmı kalacağı için zerdeçalı süpürge makinesi yardımı ile çektirin. En son kalan izi de bulaşık deterjanı yardımıyla temizleyip durulayın. Bu yöntemi uygulayarak koltuktaki zerdeçal lekesinden tamamen kurtulabilirsiniz.

  • Kurumuş Zerdeçal Lekesi için

Bir çay tabağı karbonatın üzerine 3-4 damla limon sıkın. Limon karbonatla etkileşime girerek köpürecektir. Bu karışımı diş fırçası yardımı ile lekeli alana uygulayın. Daha sonra lekeli alanın üzerine karbonat serpin. Bu işlemlerden sonra el süpürgesi yardımı ile karbonatı koltuk yüzeyinden temizleyin. Kalan tozları ıslak mendille sildiğiniz taktirde koltuk yüzeyinizde hiç bir leke kalmayacaktır.

Yazımızda zerdeçal lekesinin en çok oluşabileceği noktalardan nasıl temizlenebileceğinden bahsettik. Bu işlemleri uyguladığınız taktirde zerdeçal lekesini temizlemek çok kolay bir leke haline gelecektir. Yazımızda yazan yöntemler, en etkili leke çıkarma yöntemleridir. Ancak eşyalarınızdaki yıkama talimatlarına ters bilgiler varsa, bu yöntemleri kullanmanızı tavsiye etmemekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.