Ana sayfa Faydaları ZERDEÇALIN FAYDALARI NELERDİR?

ZERDEÇALIN FAYDALARI NELERDİR?

10554
0
PAYLAŞ

Zerdeçal belki de en besleyici özelliğe sahip besinlerin başında gelir. Yapılan araştırmalarda hem vücudunuz için hem de beyniniz için oldukça önemli etkilere sahiptir. Zerdeçal, zencefil ailesinden gelen bir tropik bitki kökü sapından ibarettir. Genelde sarı renkli ve toz halde bulunur. Sağlık açısından en yararlı baharatların başında gelir. Süpermarketlerde ve aktarlarda yaygın bir şekilde ve kolayca bulabilirsiniz.

Zerdeçal başta mide ekşimesi, ishal, midede şişkinlik, soğuk algınlığı ve depresyon olmak üzere ve daha nicesinde faydalı olarak kullanılmaktadır. Antibakteriyel faydalarından dolayı cilt için saçkıran hastalığının tedavisinde etkili bir rol oynamaktadır. Şu ana kadar yapılan klinik çalışmalar her ne kadar yeterli olmasa da zerdeçal kullanımını destekleyecek çalışmalar faal olarak devam etmektedir. Ayrıca kanseri önlemede, kalp hastalıkları riskini azaltmada ve alzheimer gibi hastalıkları durdurmada önemli bir paya sahiptir. Bunun sebebi de zerdeçalın tam anlamıyla bir antioksidan deposu olmasıdır. Şimdi zerdeçalın faydaları hakkında daha ayrıntılı bir şekilde bilgilendirme işlemi yapacağız.

1.Alzheimer

Image-for-dementia-blog-1_01-July-2015-option-2

İlerleyen yaşlarda meydana gelen en kötü hastalıklardan biri de alzheimerdır. Bu hastalık bir unutkanlık hastalığıdır. Alzheimer olan kişilerin en yakınlarını dahi hatırlayamama durumu vardır. Zerdeçal tüketimi içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde beyindeki amiloid plakaların yıkılmasında yardımcı olur. Bu da kan damarlarının daha az tıkalı olmasını sağlayacak ve beynin belli kısımları oksijen ile daha iyi beslenebilecek. Böylece beyin daha işler hale gelip, alzheimer etkilerini ortadan kaldırabilecek hale gelecektir. Böylece alzheimer hastalığı ile baş etmede zerdeçalın etkileri bir kez daha ortaya çıkmış bulunmaktadır.

2.Kanser

Cancer-Cell

Dünyanın en sağlıklı 150 yiyeceği adı altında yapılan bir araştırmada zerdeçalın etkileri arasında tümörü azaltıcı bir etkisinin olduğu ortaya çıktı. 2006 yılındaki bir araştırmada ise zerdeçalın, kolon kanserine sebebiyet veren kanser hücrelerinin etkisini bozduğu ortaya çıktı. Bunu da kansere sebebiyet veren serbest radikallerin elektron yapısını bozarak kontrolsüz büyümelerini engelleyerek yapmaktadır. Prostat kanserinde ise zerdeçal ile birlikte brokoli ve karnabahar da etkili bir role sahiptir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde göğüs, deri ve pankreas kanserlerini durdurmak için zerdeçal tüketimine özen göstermeli ve sağlıklı bir diyete sahip olmalısınız.

3.Kalp

WOMEN_HEART_HEALTH

Kolesterol, başta kalp krizi olmak üzere diğer kalp hastalıklarının oluşmasında da önemli bir role sahiptir. İyi kolesterol yani HDL’nin herhangi bir zararı bulunmazken, sağlıksız bir şekilde tüketilen gıdalarda bulunan LDL yani kötü kolesterol bu tür kalp rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Kan damarlarında LDL’nin birikmesi hem damarları tıkar hem de kalp krizine sebep olur. Ancak sık sık zerdeçal tüketerek bu birikmeyi önleyebilir ve kalp rahatsızlıklarından uzak durabilirsiniz. Kalp sağlığı için olmazsa olmazlardan biri de zerdeçaldır.

4.Karaciğer

fat-saves-liver-cancer1

Karaciğerde meydana gelebilecek hasarda mücadele için en önemli etkilerden birini de zerdeçal sağlamaktadır. Bunu da siroz başlamasını olabildiğince ileri tarihlere erteleyerek, gecikmesini sağlar. Anti-inflamatuar etkisi sayesinde ve içerdiği yüksek antioksidan miktarı ile karaciğer rahatsızlıkları ile mücadele işleminde oldukça önemli bir aracı olarak görev alır.

5.Antioksidan

nci-vol-2306-150-1

Yaşlanma ve birçok hastalık oluşumunda en önemli etken oksidatif hasardır. Tamamlanmamış elektrona sahip serbest radikaller, yüksek derecede reaktif moleküllerdir. Bu moleküller belirli etkenler altında, bir bölgeye kümelenip, kontrolsüz bir bölünmeye başlarlar. Bu bölünmeler sonucu tümör oluşumuna, oluşan bu tümörün kötü huylu olmasına ve kümelendiği yere göre de çeşitli kanser hastalıklarına sebebiyet vermektedir. Bu durumu önlemek adına bol miktarda antioksidan alımı şarttır. Antioksidanlar, bu serbest radikallerin elektron yapısını bozarak, kontrolsüz büyüme görevlerini yerine getirememelerini sağlar. Yani kimyasal yapılarından dolayı serbest radikalleri etkisiz hale getirerek kanser riskini azaltırlar. Vücudunuzun direncini yüksek tutarak kanser oluşma riskini minimum düzeylere çekebilirsiniz. Antioksidanlar bu yüzden hayati bir önem arz etmektedirler.

6.Beyin Fonksiyonları

hafı

Eski zamanlarda beynin nöronlarının çocukluk anılarını hatırlamakta zorluk çektiğine inanılırdı. Ancak günümüzde böyle bir olay yaşanmamakta. Artık nöronlar yeni bağlantılar konusunda çok daha kabiliyetli ve beyinde belirli bölmeler oluşturarak, anıları sıralayıp hatırlayabilme kapasitesine sahip. Bu da beynin daha işlevsel olarak çalışmasını sağlamaktadır. Beyinde meydana gelen hasarların bir çoğu hormonların düşük seviyede salgılanmasından meydana gelir. Bu da depresyon ve alzheimerı içermektedir. Sonuç olarak zerdeçal tüketimi beynin yaş ile alakalı işlevinin olduğu kısmı azaltmakta ve beynin daha işlevli olarak çalışmasını sağlamaktadır. Daha iyi bir hafızaya sahip ve daha zeki olmak istiyorsanız zerdeçal tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir.

7.Depresyon

Antidepressants such as Prozac take weeks to work. A quick-acting alternative would be so valuable'

Zerdeçalın mental anlamda bir diğer faydası da depresyon tedavisinde kullanılmasıdır. 60 kişilik bir grup insan karışık bir şekilde depresyonun durdurulmasını kontrol amacı ile 3 ayrı gruba ayrıldı. İlk gruba prozak (mineral), ikinci gruba zerdeçal ve üçüncü gruba da prozak ve zerdeçal verildi. 6 hafta sonra kontroller yapıldı. En iyi etkiler üçüncü yani prozak ve zerdeçal verilen grupta gerçekleşti. Bu çalışma sonunda zerdeçalın antidepresan yani depresyon gelişimini durdurduğu bir etki ortaya çıktı. Depresyon aynı zamanda öğrenme ve hafıza ile alakalı bir bölüme bağlıdır. Bu yüzden depresyon gibi ruhsal durumlarda beyin düzgün bir şekilde işlevini sürdüremez.

Asıl olarak zerdeçalın faydalı olduğu rahatsızlıklar yukarıda ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı gibidir. Ancak dolaylı yoldan yaşlanma durdurucu, doğal ateş düşürücü, biyoaktif bir bileşik olduğu için çeşitli şifa verici özellikleri, bağırsak hastalıkları tedavisi, karaciğer fonksiyonunu geliştirme özelliği bulunmaktadır. Tam anlamıyla bu faydalardan yararlanmak için zerdeçal tüketimine verilen önemin attırılması gerekmektedir. Daha sağlıklı bireyler olabilmek ve hastalık sorunları ile karşılaşmamak için verilen bu bilgilere dikkat edilmelidir.

Zerdeçalın faydalarını ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra şimdi de fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden veya zararlardan bahsedelim. Hemen ardından son olarak zerdeçalın besin değerlerine ait bir tabloyu siz değerli okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Zerdeçal Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Zerdeçal genel özellikleri ile sağlıksal açıdan oldukça elverişli bir tüketim alanına sahiptir. Ancak fazla tüketilmesi durumunda belirli yan etkiler ile karşılaşılabilir. Ya da insanların bünyesine göre vücut, çeşitli tepkiler gösterebilir. Zerdeçalın fazla tüketilmesi ve sürekli tüketilmesi bulantı ve ishal yapabilmektedir. Ayrıca yüksek dozda tüketimi ülser (bir çeşit mide rahatsızlığı) olma riskini tetikler. Cilt tahrişi yapabilme özelliği de bulunmaktadır. Safra kesesinde taş olan kişilerin zerdeçal tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir. Ayrıca sürekli olarak ilaç tüketen kişilerin, zerdeçal tüketimi ilaçla tepkimeye girerek zararlı etkiler verebilir. Bu yüzden ilaç kullanan kişilerin, zerdeçal içeriği olan besinler tüketirken dikkatli olmaları ve doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Alerji durumu ile karşılaşan kişilerin de zerdeçal tüketimini bırakmaları ve derhal aile hekimlerine gitmeleri gereklidir.

Zerdeçal hakkında sizlere yapacağımız uyarılar ve zerdeçalın fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkiler yukarıda verildiği gibidir. Bu yan etkiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden ekstra bir durum söz konusu olmadıkça zerdeçal kullanımına devam etmenizi tavsiye ederiz. Şimdi de zerdeçalın besin değerlerine dair birtakım bilgilere sahip olabilmeniz için sizlere bir tablo vereceğiz. Umarız vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda zerdeçal hakkında daha detaylı bir bilgi birikimi elde etmişsinizdir.

Zerdeçalın Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g toz

 • Kalori (kcal): 354
 • Toplam yağ: 10 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 38 mg
 • Potasyum: 2.525 mg
 • Karbonhidrat: 65 g
 • Diyet lifi: 21 g
 • Şeker: 3,2 g
 • Protein: 8 g
 • A vitamini: 0 IU
 • C vitamini: 25,9 mg
 • Kalsiyum: 183 mg
 • Demir: 41,4 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 1,8 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 193 mg

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here