Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Zerdeçal, köri, peynir ve tereyağı gibi gıda ürünlerine renk ve tat vermek için kullanılan popüler baharat türüdür. Ancak zerdeçalın içerisinde bulundurdukları ile tıbbi ve anti-enflamatuar özellikleri artrit, fibromiyalji gibi inflamatuar sorunlarını yönetmek için mükemmel bir bitkisel ilaç konumunda olmaktadır. Ayrıca, göğüs ve cilt enfeksiyonları ile birlikte bronşit gibi sorunlarınız da sizlere yardımcı olacaktır. Aynı zamanda gaz sorunları, ishal, midenizde meydana gelen şişkinlik, böbrekler tarafından oluşan sorunlara, karaciğer ve bağırsakların su tutma bozuklukları gibi hafif bağırsak koşullarını yönetmek için kullanılır. Zerdeçalın birden fazla yararı olmasına rağmen, yan etkileri de ihmal edilmemelidir ve zerdeçal kullanırken önlemler alınmalıdır.

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Zerdeçal birçok açıdan sağlıklı bir gıda olmasına rağmen, bazı anlamda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu sağlık sorunlarının kimisi tıbbi bir yardımla, kimisini ise yapacak olduğunuz diyetler yardımı ile tedavi edebilirsiniz.

1.Alerjik Reaksiyonlar

fft99_mf5688615

1500 mg/gün içinde tüketilmesi durumunda zerdeçal her yaş grubundan bireyler için genellikle güvenlidir. Ancak, bazı kişiler (normal dozlar dışında kullananlar), bulantı, kusma, mide rahatsızlığı ya da ishal gibi sorunlar ile karşılaşabilmektedirler. Bunun nedeni ise kişilerin zerdeçala hassaslıklarının bulunmasıdır.

Zerdeçal içeren merhemler ve losyonlar bazı genetik yatkınlığı olan kişilerde cilt alerjisi, döküntü ve yanma hissine yol açabilir. Ciddi vakalarda, kurdeşen, kontakt dermatit ve anafilaksi de gelişebilir.

2.Safra Kesesi Problemleri

fft99_mf5771740

Araştırmalar sonucunda, zerdeçal, safra kesesi kanallarının normal işleyişi stabilize ederek, farklı sindirim mediatörlerin salınımını uyararak, safra kesesinin normal işleyişi için faydalı olduğunu göstermektedir. Ancak, yüksek zerdeçal alımı, karaciğer ve safra kesesi koşullarının ağırlaşması ile ilişkilidir. Bu inflamatuar safra kesesi (akut kolesistit) koşullarını ve safra kesesi taşları ya da kanal tıkanıklığını içerir. Ağrı ve rahatsızlıkları önlemek için (hatta tavsiye edilen dozlarda) zerdeçal kullanmadan önce bir sağlık kuruluşundan yardım istemeniz tavsiye edilir.

3.Mide ve Sindirim Problemleri

1084230_620x410

Pişmiş köri (küçük bir doz) bir parçası olarak tüketildiğinde zerdeçal (aynı zamanda Hint safranı olarak da bilinir), genellikle herhangi bir mide tahrişi veya iltihabi reaksiyona neden olmaz. Ancak, romatoid artrit gibi kronik iltihaplı sistemik durumların yönetimi için zerdeçal tüketmek, ağrıyan eklemlerin oluşmasına ve oluşturulan gastrik sorunları geliştirebilir. Zerdeçal doğada hafif asidik olan ve yaygın olarak, mide asidi salgısının bir uyarıcısı olarak kabul edilir. Eğer dispepsi veya asit fazlalığı hakkında bir geçmişiniz varsa, yüksek dozlarda zerdeçal alımını önlemeniz gerekmektedir. Sigara veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar kullanmak, dispepsi, mide ekşimesi, hazımsızlık, mide reflü hastalığı ve peptik ülsere yol açar. Ancak bu zerdeçalın yan etkileri geçici olmaktadır. Mide astarı içinde yüksek dozlarda zerdeçal birikmesini en aza indirmek için, çokça su tüketmeniz gerekmektedir. En iyi sonuçlar için, gıdalar ile birlikte tüketmeniz gerekmektedir.

4.Kanama

kanama-hemofili

Zerdeçal platelet toplanmasını inhibe edebilir ve bu nedenle, teorik olarak, kanama riskini arttırabilir. Ayrıca karaciğer pıhtılaşma faktörlerinin üretimini etkiler ve bu nedenle, bir kanama eğilimi veya pıhtılaşma doğuştan bu tarz sağlık sorunları olan hastalarda kullanılmasından kaçınılmalıdır.

5.Karaciğer Sorunları

karaciger

Yüksek zerdeçal alımı hazımsızlık ve sarılık gibi karaciğer fonksiyon bozukluğu ile ilişkilidir. Hayvanlarda yapılan araştırmalar kapsamında, hayvan hepatositler üzerinde zerdeçal toksik etkilerini doğrulamıştır ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalar kapsamında, komplikasyonların gelişiminin olası mekanizmasını iyileştirmeye yeterli olmasına rağmen, tavsiye edilen dozların altında alınması sağlık kuruluşları tarafından tavsiye edilmektedir. Eğer karaciğer içeren mevcut tıbbi hastalıklardan muzdaripseniz, bunu önlemek ya da tamamen yok etmek için diyetinizden zerdeçalı kaldırmak sizler için daha iyi olacaktır.

6.İlaç Etkileşimleri

aspirin_2945793b

Zerdeçal bazı ilaçların metabolizması veya işleyişi ile etkileşime girebilir. Ayrıca, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar gibi ilaçlar işleyişi değiştirir. Buna ek olarak, zerdeçal, aynı zamanda diyabet gelişme riski yüksek olan kişilerde yararlı olabilen kan şekeri düzeylerini (hipo-glisemik etkisi) azalttığı bilinmektedir. Ancak eğer bir diyabetik olarak bilinen ve hipoglisemik ilaçları zerdeçal ile eş zamanlı kullanmak, acil tıbbi bakımlara neden olarak, yaşamı tehdit eden hipoglisemi riskini artırabilir.

Bazı ilaçlar, kan pıhtılaşmasını yavaşlatmaktadır. Bunlar ise;

 • Aspirin
 • Diklofenak
 • Klopidogrel
 • İbuprofen
 • Naproksen
 • Dalteparin
 • Enoksaparin
 • Heparin
 • rezerpin
 • Warfarin

Zerdeçal ile etkileşime girebilen antasitler ise şunlardır;

 • Simetidin
 • Famotidin
 • Ranitidin
 • Esomeprazole
 • Omerprazole
 • Lansoprazol

7.Rahim Kasılmaları

Hamile kişiler için, zerdeçal kullanımını önlemek tavsiye edilir. Zerdeçal erken rahim kasılmaları, düşük veya vajinal kanamaya neden uterus düz kas hücrelerinin bazal aktivitesini arttıran bir rahim kasılmalarını uyarıcı etki göstermektedir.

Zerdeçalın yüksek dozlarda tüketilmesi halinde, aşınmış veya hasarlı cilt, ishal, bulantı ve ajitasyon, inflamatuar deri kabarcıkları gibi yan etkiler oluşabilecektir.

8.Böbrek Taşları

bobrek-tasi

Böbrek taşı sağlık sorunu hakkında bir sağlık geçmişi olan insanlar zerdeçal takviyeleri almaktan kaçınmalıdırlar. Zerdeçal içerisinde yüksek oksalat konsantrasyon bulunur. Bu böbrek taşı oluşumunu artırabilir. Bu yüzden zerdeçal kullanımınızı sınırlamalı ve konu hakkında doktorunuza danışmanız gerekmektedir. 

9.Otlar ile Etkileşim

fft20_mf3609683

Zerdeçal ile birlikte alınan bazı otlar, bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sorunlar; yavaş kan pıhtılaşması, kanama ve morarma riskini artırabilir. Bu tür otlar ise; karanfil, melek otu, sarımsak, zencefil, söğüt, sarımsak ve kırmızı yonca’dır.

Zerdeçalın Önerilen Dozu Ne Kadardır?

500 mg daha az bir dozda alınan Turmerik tıbbi avantaj vermektedir. En iyi sonuçlar yan etkileri en aza indirmek ve için, sağlık hizmeti sunanlar iki ya da tavsiye edilen dozda (yani 1500 mg) üç kez bir doz kaçınarak öneririz. Zerdeçal kökleri en çok 3 g bir dozda alınabilir.

Zerdeçal Kullanımı İle İlgili Önlemler Nelerdir?

Zerdeçalın kullanımı ile ilgili alacak olduğunuz birkaç basit önlem ile, olası zararlarından korunmanız mümkündür.

 1. Rahim kasılmalarının riski, rahim kanaması veya ağrılı rahim spazmları için hamilelik sırasında zerdeçal alımını önlemek tavsiye edilir. Yeterli veri emzirme konusunda ise çoğu sağlık hizmeti sunanlar laktasyon döneminde zerdeçal kullanımından kaçınmaktadırlar.
 2. Zerdeçal alımı safra kesesi disfonksiyon ile ilişkilidir. Bu konuda sağlık sorununuz varsa zerdeçal kullanımı sınırlamanız gerekmektedir.
 3. Zerdeçal, normal kan pıhtılaşmasının engellemekte ve bir operasyona girecekseniz, operasyonun en az 2 ay öncesinde tüketiminin bırakılması gerekilmektedir.
 4. Zerdeçal gastrik asit salgılanmasını artırır ve böylece dispepsi ve mide-yemek borusunun geri akış hastalığı, gibi bilinen sağlık sorunları olan kişilerde kullanımı bırakılmalıdır.
 5. Eğer organik renklendirme yapmak istiyorsanız, zerdeçal alerjisinin olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca, kurkumin içermesi özellikle sarı renkli maddeler konusunda alerji sorunlarını oluşturabilmektedir. Buna ek olarak, zerdeçal ve zencefil aynı ailenin üyeleri olduklarından, kişiler zencefil ailesinin herhangi bir üyesini alerji gösteriyorsa, zerdeçala da aynı şekilde tepki gösterebilir.

Hamile ve Emziren Anneler: Rahim sorunları ve bir adet dönemi tetikleyicisi olarak hamilelik sırasında, zerdeçal ilaçlar almak bir risk olarak kabul edilmektedir. Bu riskli gebelikleri de ortaya koyar. Bu yüzden özellikle hamileyken, zerdeçal alımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için doktorunuza ve ebenize danışmanız gerekmektedir.

Emziren kadınlar üzerinde zerdeçal yan etkileri hakkında yeterli bilgi yoktur. Hamile kadınlar için zerdeçal kullanımı çok tavsiye edilmemektedir. Bu kapsamda çünkü emzirmekte olan anneler içinde aynısı geçerli olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. suzan dedi ki:

  bu zarar o zarar cunku her sey sintetik ve kımyasal tonlarca ılac satmak ıcın ınsanlara maf ettıler