Ana sayfa Faydaları ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

28591
3
PAYLAŞ

Zeytin ve zeytinyağının sağlık üzerindeki olumlu etkileri zaten bilinmektedir. Yıllardır, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan zeytin ve zeytinyağının yanı sıra bir de, zeytin çekirdeği birtakım hastalıkların giderilmesi için kullanılmıştır. Çoğumuzun faydalarını ve zararlarını pek bilmediği zeytin çekirdeği, insan sağlığına etkileri hala kesin olarak saptanamamış olan bir bitkisel kaynaktır.

Bazı bilim insanlarına göre zeytin çekirdeği sanıldığının aksine sağlığa zararlı etkileri olan bir bitkisel kaynaktır. Çünkü, zeytin çekirdeği yapısı gereği, iki ucu sivri olarak gelen bir şekle sahiptir. Bundan dolayı, zeytin çekirdeği yutulduğu takdirde, vücutta tam olarak eriyip sindirilmediği için, sağlık için bazı olumsuz sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir şeklinde düşünceler belirmiştir.

Bazı bilim insanlarına göre, zeytin çekirdeğini ezdikten sonra, ağız yolu ile tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Zeytin çekirdeğinin sağlık açısından faydaları hakkında bilimsel araştırma sonuçları yok denecek kadar az olduğu için, faydaları hakkında bilgi de çok az miktardadır. Bundan dolayı, zeytin çekirdeğinin faydalarını ele alırken, bazı sağlık uzmanlarının kendi hastalarının tecrübelerinden yola çıkarak bazı faydalarından bahsedeceğiz.

Zeytin Çekirdeğinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tam bilimsel ve kesin olmamak kaydı ile zeytin çekirdeğinin sağlığa faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1.Mide Sağlığı

doctor-stomach-drawing-595x240

Bazı mide rahatsızlığı yaşayan kişilerde, zeytin çekirdeğinin yutulması halinde, şikayetlerinin azaldığı gözlenmiştir. Özellikle mide yanması şikayeti olan kişilerde olumlu etkileri olduğu düşünülen zeytin çekirdeği, kimi uzmanlara göre bütün olarak yutularak, kimi uzmanlara göre de, ezilip toz halinde yutularak tüketilmesi doğru olacaktır. Aynı zamanda, zeytin çekirdeği yutmanın ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarını sakinleştirdiğini ve iyileştirdiğini düşünen uzmanlarda vardır. Fakat, maalesef bu konu hakkında geçerliliği kesin bilimsel bir bilgi bulunmamaktadır.

2.Sindirim Sistemi

digestive

Sindirim sistemi organlarında ya da sindirim sisteminin işleyişi hakkında sıkıntı yaşayan kişilerde, zeytin çekirdeğinin olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Bazı uzmanların hastaları üzerinde izlemiş olduğu sonuçlara göre, zeytin çekirdeği yutmak, sindirim sistemi sorunlarının iyileştirilmesinde etkili olmaktadır.

3.Kabızlık

Constipation-Can-Be-Due-to-Pelvic-Floor-Disorder

Zeytin çekirdeğini bütün olarak ya da ezip toz halinde tüketmek, kabızlık sorununu hafifletmektedir. Tabi bu düşüncede yine, tamamen bazı uzmanların hastaları üzerinde gördüğü olumlu etkilerden kaynaklanmaktadır.

4.Basur

Man with hand on head

Zeytin çekirdeğinin sağlığa olan olumlu etkileri üzerine çalışma yapan bazı uzmanlara göre, zeytin çekirdeği yutan kişilerde basur oluşumu sorunu gözlenmemektedir.

5.Kanser

Cancer-Cell

Zeytin ve zeytinyağının insan sağlığına olan olumlu etkileri ve kanser ile mücadelede önemli bir yardımcı olmaları bilinmektedir. Zeytin çekirdeğinin de benzer şekilde, kanser riskini düşürdüğü düşünülmekte ve zeytin çekirdeğinin yutulmasının, kanseri önlediği fikri bulunmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki bu görüşlerin bilimselliği henüz tam olarak kesinleşmemiştir.

6.Ağrı Kesici

Paracetamol tablets

Zeytin çekirdeği, özellikle kırık ve çıkıklardan kaynaklanan ağrıların giderilmesinde, yutularak ya da ezilmiş hali ile tüketilmesi tavsiye edilen bir bitkisel kaynaktır.

Fazla Miktarda Zeytin Çekirdeği Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

 • Çok tartışmalı bir besin kaynağı olan zeytin çekirdeğinin, bütün olarak yutulmasının sağlık açısından oldukça zararlı olabileceği bu nedenle, toz haline getirilip tüketilmesinin daha sağlıklı olabileceği düşünülmektedir.
 • Zeytin çekirdeğinin sağlık açısından faydaları, bilimsel olarak henüz tam şekilde kanıtlanamadığı için, zeytin çekirdeğini yutarak ya da ezerek tüketmeden önce, mutlaka bir doktora danışmanızı tavsiye etmekteyiz.
 • Bazı doktorlara göre, zeytin çekirdeğini yutmak, apandisit rahatsızlığına sebep olabilmektedir.
 • Bazı doktorlara göre ise, zeytin çekirdeği yutulduğu zaman, mide tarafından sert olduğu için tam sindirilmediği için, bağırsaklar tarafından da yeteri kadar işlem görmeyeceği için, hem mideye hem de bağırsaklara zarar verebilmektedir.

3 YORUMLAR

 1. zeytin şifa

  bilim daha pahalı ilaçlar nasıl üretiriz de nasıl daha çok kazanırız onu araştırıyor. o yüzden bu konuda bilimsel araştırmalar beklerseniz daha çoook beklersiniz 🙂

  • adsız

   herkes hemfikir olup hastalığa sağlık deyince bunun sağlık olamayacağı gibi, önce bilimsel denen hastalıktan kurtulunmamışsa zeytin naapsınki

 2. Hakan Alemdar

  Bazı kansız bilim adamları ilaç firması sahipleri oldukları için ceplerine az para girer korkusuyla sağlık için faydalı olan bitkileri insanların kafalarını bulandırarak çarpıtmaya çalışıyorlar.Zeytin çekirdeği çok faydalıdır kabızlığa hazımsızlığa mide yanmasına ekşimesine ve basura çok etkileri vardır,Yalnız basurlu olan hastalar günde aç karna 4-5 adet kullanmalı ve en az 3 ay kullanmalı acı baharattan kesinlikle uzak durup tuvalette kesinlikle ıkınmamalılar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here