Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar ?

Zeytin yağı, yağda eriyen A, D, E, ve K vitaminleri açısından çok zengindir. Bu sağlık deposu yağ, Ege mutfağının vazgeçilmez ürünüdür. En sağlıklı yağlardan biri olan zeytinyağı, yemeklere ya da salataların tatlarına tat katan bir yağdır. Bu yağı yemeklerde kullanırken eşyalarımıza dökülmesi, damlaması gibi olumsuz durumlarla karışı karşıya kalabiliriz.

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

1. Halıdan Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Zeytinyağı halıya döküldüğü anda havlu, havlu peçete gibi emme özelliği yüksek bir bezle fazla yağı halının üzerinden çektirin. Daha sonra ağırtıcı içermeyen bir deterjanı leğende su yardımı ile köpürtün. Köpürtmüş olduğunuz deterjanlı suyu sünger yardımıyla lekeli alana uygulayın. Lekeli alanda deterjanı 5-10 dakika kadar bekletin. Beklettiğiniz deterjanı, ılık su yardımı ile durulayın.
  • İkinci yöntem olarak, lekeli bölgeye kaya tuzu dökün. Kaya tuzunu güneş altında bir saat kadar bekletin. Daha sonra kaya tuzunu süpürge makinesi ile çektirin. Süpürdüğünüz bölgeyi, bulaşık deterjanı yardımı ile silin. Lekeli alanı durulayın. Bu işlemleri adım, adım uyguladığınız taktirde %90 ihtimalle zeytin yağı lekesi halınızdan çıkacaktır.

2. Giysilerden Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Zeytinyağını giysilerden çıkarmak için çeşitli yöntemler vardır. Şimdi sizlere en kolay leke çıkarcı yöntemden bahsedeceğiz. Bulaşık deterjanı yağ lekesini çıkarmak için uygulanabilecek en kolay yoldur. Ancak bulaşık deterjanını sadece açık renkli kıyafetler için kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Koyu renkli kıyafetlerde uyguladığında kumaşı beyazlatma gibi sorunlara yol açabilir.

  • Açık Renkli Kıyafetler için

Yağ lekesinin üzerine pudra ya da karbonat serpin. Bezle silmek yağ lekesini fazla alana yayabileceğinden dolayı pudra kullanmalısınız. Pudra lekeli alandaki fazla yağı emerek işinizi kolaylaştıracaktır. Kuruyan pudra ya da karbonatı diş fırçası yardımı ile lekeli alana uygulayın. Fırçalama işleminden sonra deterjanlı ılık bir su ile lekeli alanı temizleyin. Temizlenen alandaki köpüğü güzelce durulayın ve lekeli kıyafeti makinede 45 derecede 800 devirde yıkayın. Yıkanan giysiyi bol güneşte kurutun. Bu yöntem zeytinyağı lekesini çıkarmak için en basit ve etkili yöntemdir.

  • Koyu Renkli Kıyafetler için

Koyu giysilerden zeytin yağını çıkarmak için soğan yöntemi uygulanabilir. Fazla yağı emmek için karbonat ya da pudra kullanın. Yağ emilimi gerçekleştikten sonra lekeli alana taze soğan koyup 5 10 dakika bekletin. Daha sonra el sabunu ve temiz bir bez yardımı ile lekeli alanı silin. Silme işlemi bittiği gibi çamaşır makinesinde 45 derecede 1000 devirde yıkama işlemi gerçekleştirin. Makinede kurutma işlemini gerçekleştirmeyin. Makine bu işleme geçtiği zaman makineyi durdurun. Kıyafeti bol güneşli ve hava alan bir yerde kurutun. Koyu giysilerdeki yağ lekesinde, kurtulmak için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

3. Koltuktan Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Yağ lekesi için her zaman uyguladığımız pudra ya da karbonat burada da fazla yağı emmek için yağın üzerine dökülür. Dökülen pudra ya da karbonat yağı emdikten sonra tiner temiz bir bez yardımı ile lekeli alana uygulanır. Dikkat etmeniz gereken bir nokta tineri koltuğun görülmeyen bir kısmında uygulamak olacaktır. Eğer koltuğunuzda herhangi bir renk açılması gerçekleşmediyse lekeli alanı tiner ile temizleyin. Bu işlem %90 ihtimalle yağ lekesini koltuğunuzdan çıkaracaktır.
  • Ancak koltuğunuzun kumaşı saten ise kesinlikle tiner kullanmayın. Tiner yerine amonyak bazlı temizleyicilerden yardım alabilirsiniz. Amonyak içerikli bir deterjanı su ile seyrelterek lekeli alana uygulayın. Leke koltuk yüzeyinden çıktığında sıcak su ile durulama yapın. Durulanan yüzeydeki fazla suyu havlu yardımı ile çektirin. Bu işlemleri uyguladığınız taktirde yağ lekesinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.