Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zeytinyağının Pek Bilinmeyen 10 Kullanımı

Dünyanın her yerinde lezzeti ve sağlıklı olması nedeniyle en çok tercih edilen yağlardan biri zeytinyağıdır. Bizim kültürümüzde de olmasa olmaz bir yere sahip olan zeytinyağı sadece yemeklerde değil, birçok farklı alanda farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Saçları beslemesinden cildi yumuşatmasına kadar saymakla bitmeyen faydası olan zeytinyağına hayatınızda daha fazla yer vermek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Biz de bu yazımızda kimyasallardan uzak durup zeytinyağı ile nasıl daha doğal bir hayat yaşayabileceğinize dair 10 ipucunu sizler için listeledik. Gelin zeytinyağının az bilinen 10 kullanım alanını beraber inceleyelim.

1. İlaç Niyetine Zeytinyağı

Zeytinyağının doğru kullanıldığında sağlık için ne kadar faydalı olabildiğini hepimiz az çok biliyoruz. Peki, zeytinyağının içeriğinde bol miktarda oleokantal ismi verilen maddeden bulunduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalarda bu antioksidan maddenin kanser hücrelerinin içine girip 1 saatten kısa sürede onları yok edebildiğini göstermiştir. Oleokantal isimle madde nedeniyle zeytinyağı tüketmenin birçok hastalığı iyileştirdiği, iltihapları söktüğü, ağrı ve acıları azalttığına yönelik çalışmalar hala devam etmekte. Yani anlayacağınız zeytinyağının bütün mucizelerini henüz tam anlamıyla keşfedebilmiş değiliz.

2. Horlamanın Önüne Geçiyor

Gece horlayan biriyle uyumak dünyadaki en zor şeylerden biridir. Boğazda gerilen kaslar ya da aşırı sürtünme nedeniyle çıkan sesler kimi zaman horlayan kişiyi uyandıracak seviyeye bile gelebilir. Ama merak etmeyin, bunun çözümü de zeytinyağından geçiyor. Horlama problemi yaşayan kişinin gece yatmadan önce birkaç damla zeytinyağı tüketmesi boğaz kasları için doğal bir kayganlaştırıcı etkisi gösterecek ve gece boyunca boğazının daha rahat hareket etmesini ve sürtünmenin azalmasını sağlayacaktır. Bu sayede horlamanın azaldığını hatta kesildiğini bile fark edebilirsiniz.

3. Kilo Vermenize Yardım Ediyor

Zeytinyağı doğru tüketildiğinde son derece faydalı bir yağdır dememizin sebebi bir çoğumuzun zeytinyağını aslında çok yanlış tüketiyor olması. Zeytinyağı ısıtıldığında kolayca yanabilen bir yağ olduğu için her zaman ama her zaman ısıtılmadan kullanılmalıdır. Zeytinyağlı bir yemek yaparken başta yağı ısıtmak yerine yemeğin ortalarında hatta pişmesine yakınken zeytinyağını eklemek yağın yanmasını engeller. Ayrıca yemeklerde doğal zeytinyağı kullanmak metabolizmayı hızlandırdığı için daha fazla yağ yakılmasını sağlar ve uzun süre boyunca sizi tok tutar. Yani aslında yağ yiyerek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Salata, sulu yemek, et… Hiç fark etmeksizin zeytinyağı kullanmak uzun vadede daha sağlıklı ve zayıf olmanıza yardımcı olacaktır.

4. Zeytinyağı İle Sigarayı Bırakın

Her sabah uyandığınızda canınız sigara mı çekiyor? Çözümü basit. Sabah kahvaltı yapmadan önce 5 damla doğal sızma zeytinyağı tüketin ve bırakın zeytinyağı vücudunuzun nikotin ihtiyacı ile sizin yerinize savaşsın. Kulağa inanılmaz geliyor ama deneyenler gerçekten işe yaradığını söylüyor. Zaten hepimiz zeytinyağının mucizevi bir yağ olduğunu biliyoruz, neden sigarayı bırakmaya da yardımcı olmasın ki?

5. Zeytinyağı Diyabeti Önlüyor

Günlük beslenmenizdeki yağların yerine zeytinyağı kullanmak Tip 2 diyabetin oluşumunu önlemeye ve geciktirmeye yardımcı oluyor. Vücuttaki insülin dengesini düzenleyen zeytinyağı kan şekerinin yükselmesini engelliyor ve sizi koruyor.

6. En Doğal Ve Etkili Nemlendirici

Size sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin anahtarının zeytinyağı olduğunu söylesek? Zeytinyağı içerisindeki vitaminler ile cilde sürüldüğünde hem cildi temizler, hem nemlendirir hem de yenilenmesine yardımcı olur. Düzenli kullanımda cildin esnekliğine korumaya yardımcı olduğu için kırışık oluşumunu önler. Güneş ışınlarının cildinize verdiği hasarı onarmada da zeytinyağı en büyük yardımcınız olabilir. Saf, doğal ve sızma zeytinyağını vücudunuzun her yerinde nemlendiriciniz olarak kullanabilirsiniz. Sadece bir iki damla zeytinyağı alın ve cildinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonrasında nemlenmiş harika bir cildin tadını çıkartın.

7. Bilişsel Bozukluklara Önlemek İçin Zeytinyağı

Alzheimer gibi beyin hastalıkları ile ortaya çıkan bilişsel çöküşü önlemek ve geciktirmek için zeytinyağı tüketmek son derece önemlidir. Zeytinyağının içerisinde bulunan mono doymamış yağı beyin fonksiyonları korumaya yardım eder. Bu sebepten günlük besinlerinin arasına zeytinyağını ekleyen kişilerin bilişsel çöküş yaşatan hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür.

8. Pişik Tedavisinde Zeytinyağı

Özellikle sıcak hava ve sürtünme sonucunda sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de sıklıkla pişik görülebilmektedir. Pişik olan bölgeye az miktarda doğal sızma zeytinyağı sürmek bölgenin rahatlamasını, acısının azalmasını ve bölgenin nemlenip daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. İlaç kullanmadan doğal ve güvenilir bir şekilde pişiği geçirmenin en sağlıklı yöntemi zeytinyağı kullanmak.

9. Bağışıklık Sistemini Destekler

Eğer sık sık hastalanıyor ve uzun süreler boyunca iyileşemiyorsanız zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için günlük besinleriniz arasında zeytinyağına da yer vermeyi deneyebilirsiniz. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde hem vücudunuzun direncini arttıracak hem de vücudunuza zarar veren maddeleri vücudunuzdan uzaklaştıracaktır.

10. Tabi Ki Sağlıklı Saçlar İçin Zeytinyağı

Saç tipiniz ne olursa olsun zeytinyağının faydalarından nasiplenmek elinizde. Kuru saçlarınız varsa ya da kepek problemi yaşıyorsanız diplere zeytinyağı uygulayıp bekletebilirsiniz. Kuru ve yıpranmış saç uçlarınız varsa uçlara zeytinyağı uygulayıp saçınıza nemini geri kazandırabilirsiniz. Kıvırcık saçlıysanız ve saçlarınız zor taranıyorsa bir kaç damla zeytinyağı sürüp saçlarınızı öyle tarayabilirsiniz. Saçınızı sürdüğünüz o bir kaç damla zeytinyağının hem saçlarınızın daha kolay taranmasını sağladığını hem de saçlarınızı nemlendirip parıl parıl parlamasını sağladığını fark edeceksiniz. Düz saçlılar da yine aynı şekilde birkaç damla zeytinyağı kullanarak saçlarının kabarmalarını engelleyebilirler. Kısacası her saç tipi için sağlıklı ve parlak saçların anahtarı zeytinyağı!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.