Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı, zeytin meyvesinden elde edilen bir yağdır ve Akdeniz bölgesinde karakteristik olarak yetişen zeytinlerin sıkılıp yağının süzülmesi ile elde edilmektedir. Zeytinyağı; yemek yapımında, salatalarda, kozmetikte, ilaç yapımında, sabun yapımında ve geleneksel gaz lambalarında kullanılmaktadır. Üstelik zeytinyağı diğer bitkisel yağlardan farklı olarak, kızartıldığı zaman, zararlı hale gelmemektedir. Akdeniz ülkeleri tarafından daha yoğun şekilde tüketilmektedir.

Dünya genelinde en fazla zeytin ve zeytinyağı üretimi, İspanya’da yapılmaktadır. İspanya’yı, İtalya, Yunanistan, Suriye, Morokko ve Türkiye takip etmektedir.

Zeytinin cinsine, büyüklüğüne ve asit oranına göre, farklı lezzetlerde olan zeytinyağının birçok faydası bulunmaktadır. Her geçen gün yeni bir faydası keşfedilen zeytinyağı, koroner kalp hastalıklarını, kanseri önleyici etki göstermektedir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliktedir ve iltihaba neden olan rahatsızlıkları önleyicidir.

Zeytinyağı yapısında; mono doymamış yağ asitleri içermektedir. Bu da demek oluyor ki, mono doymamış yağ asitleri, trans ve doymuş yağların karşı tarafındadır. Bundan dolayı, Akdeniz diyetlerinin de vazgeçilmez besin maddesidir. Mono doymamış yağ asiti (MUFAS), toplam kolestrolü ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu yağ türü kan pıhtılaşmasında, insulin seviyesi ve kan şekeri kontrolünde yardımcıdır. Özellikle 2 tip diyabet rahatsızlığı tedavisinde yardımcıdır.

Ayrıca, zeytinyağı; kolestrolü düzenleyici, kalp sağlığını destekleyici, cilt ve saç bakımına yardımcı, kilo vermeye yardımcı, diyabet tedavisini destekleyici etki sağlamaktadır. Bunlara ek olarak, zeytinyağı, ağrı kesici olarak da etkilidir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar. Ayrıca, gebelik sürecinde de zeytinyağı tüketimi önemlidir.

Şimdi, zeytinyağının faydalarının neler olduğunu tek tek ele alarak açıklamaya başlayabiliriz;

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

Zeytinyağı, yapısında bulunan özel yağ asitleri sayesinde bir çok rahatsızlığın iyileşmesinde yardımcıdır. Metabolizmaya yardımcı, erken yaşlanma karşıtı, hipertansiyon ve göğüs kanseri gibi rahatsızlıkları önleyici özelliktedir.

1.Kolestrol ve Kalp

heart-health

Zeytinyağı yapısında bulunan mono doymamış yağ asitleri; yüksek tansiyon (hipertansiyon) gibi rahatsızlıkların önlenmesinde rol oynamaktadır. Ayrıca, kandaki kolestrol ve trigliserid seviyesini düzenler. Kan damarları çeperlerinde meydana gelen problemleri önler. Zeytinyağı, karbonhidrat ve trombosit metabolizmasını düzenler ve dengeler.

2.Felç

stroke12

Araştırmalar gösteriyor ki, düzenli olarak yemeklerde ya da salatalarda kullanılan zeytinyağı, felç riskini %41 oranında azaltmaktadır. Bu durum özellikle belli bir yaşın üstüne çıkmış kişiler için daha geçerlidir.

3.Depresyon

sobriety-depression

Özellikle diyet yaparken doymuş yağ tüketmek, depresyon riskini artırmaktadır. Fakat zeytinyağı yapısında doymuş yağ asitleri içermez, bundan dolayı zeytinyağı, depresyon riskini azaltıcı yönde etki etmektedir. Yapılan araştırmalara göre, zeytinyağı tüketen kişilerde depresyon riski çok daha azdır. İspanya Las Palmas de Gran Canaria Üniversitesi’nin, 6 yıllık bir periyotta,  yaş ortalaması 37.5 olan, 12000 gönüllü arasında yaptığı bir araştırma ve ankete göre; düzenli olarak zeytinyağı tüketen kişiler, mental ve fiziksel sağlık yönünden daha iyi hissettiklerini belirtmişlerdir.

4.Göğüs Kanseri

Pink Ribbon & Bra for Breast Cancer Awareness

Yapılmış olunan araştırmalara göre, zeytinyağı tüketimi, diğer bitkisel yağ tüketimlerine oranla, göğüs kanseri riskini düşürmektedir. Sızma zeytinyağı, kademeli olarak göğüs-meme tümörünün aktivitesini azaltıcı yönde yardımcı olmaktadır. Zeytinyağı, tümör hücrelerinin imha edilmesine yardımcıdır ve DNA hasarını önleyicidir. Düzenli zeytinyağı tüketimi, kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engellemektedir.

5.Kolestrol

Cholesterol_molecule_ball

LDL (low density lipoprotein) kötü huylu kolestrol, HDL ( high density lipoprotein) ise, iyi huylu kolestrol olarak adlandırılır. Bu durumda, lipoprotein oranının yüksek olması iyi kolestrolu desteklemektedir. Zeytinyağı ise, baskın olarak, lipoprotein spektrumunda etkili şekilde etki göstermektedir.

6.Alzheimer

tspoligandsalzheimersmice

Geriye dönüp baktığımızda yapılan araştırmalar, alzheimer hastalığının Akdeniz ülkelerinde oldukça az görüldüğünü tespit etmiştir. Yani, zeytinyağı tüketimi alzheimer ile mücadelede önemli rol oynamaktadır. Özellikle extra süzme zeytinyağı, beyin için gerekli olan ve alzheimer hastalığını önleyen bazı protein ve enzimlerin üretilmesinde etkilidir.

7.Akut Pankreatit

Özellikle extra süzme zeytinyağı, oleik asit ve hidroksitirosol bakımından oldukça zengindir. Zeytinyağının yapısında bulunan bu maddeler ise, akut pankreatit yani, pankreasın aniden iltihaplanmasına bağlı olarak gelişen bu hastalığın önlenmesinde önemli bir yardımcıdır.

8.Karaciğer

o-LIVER-facebook

Birçok üniversitenin yapmış olduğu araştırmaya göre, süzme zeytinyağı, oksidatif stresi önleyici etki göstermektedir. Oksidatif stres ise, hücrelerin zarar görmesi anlamına gelmektedir. Hücrelerde yaşanan bu hasar, vücutta, serbest radikaller ve diğer moleküller arasındaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşabilmektedir. Zeytinyağı içeriğindeki bileşenleri yardımı ile bu hücre hasarlarını önlemektedir ve karaciğerde meydana gelebilecek hücre hasarlarının da önüne geçmektedir.

9.Kalınbağırsak İltihabı

227_602x312

Zeytinyağının içeriğinde bulunan oleik asit ve diğer bileşenler, %90 oranında, ülseratif kolit rahatsızlığı riskini azaltmaktadır.

10.Sağlıklı Bir Diyet

Diet-1

Zeytinyağının içeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri, daha kolay ve hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Özellikle salatalarda sos olarak kullanılan zeytinyağı, sağlıklı kilo kaybı yaşamanızı sağlamaktadır.

11.Metabolizma Faaliyetleri

o-MEDITATION-MYTHS-facebook

Zeytinyağının yapısında bulunan vitamin E, metabolizmayı dengelemeye yardımcı olur. Özellikle yaşlı kişilerde daha da etkili sonuçlar göstermektedir.

12.Sindirim Sistemi

Digestion-photo-cut-image

Zeytinyağı, sindirim sürecine yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca, sindirim sisteminde, ilaçların neden olduğu kimyasal kirliliğin temizlenmesinde de etkilidir.

13.Kanser

childrens-cancer-smh

Oxford Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmalara göre, yetişkin ve çocuklarda, zeytinyağı tüketimi, kanser riskini düşürücü yönde katkı sağlamaktadır. Özellikle bağırsak kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir.

14.Doğal Cilt Bakımı

bio-beauty-studio-pro-skin-care-11235-1500x530

Özellikle, extra süzme zeytinyağı erken yaşlanma karşıtıdır ve cilt hasarlarını onarmakta etkilidir. Zeytinyağının yapısında bulunan, vitamin E, fitosteroller, polifenoller gibi antioksidan yapılar, cilt yenilenmesinde yardımcıdır. Üstelik, güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan cilt sorunlarının onarılmasında ve korunmasında da etkilidir. Zeytinyağı aynı zamanda, erken yaşlanma karşıtıdır. Ek olarak, zeytinyağı, geceleri yüze masaj yapıldığında, siyah noktaları temizleyici etki yapmaktadır. Son olarak da, zeytinyağı makyaj temizlemek için kullanılabilir.

15.Parlak ve Sağlıklı Saçlar

hair-care1

Saçlarınıza, sadece 15 dk bekleyeceğiniz bir zeytinyağı maskesi yapabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha parlak ve yumuşak hale gelecektir. Tabi, burada zeytinyağının cildinize bir alerji yapıp yapmayacağına dikkat ediniz.

Fazla Zeytinyağı Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

 • Zeytinyağı genel olarak oldukça faydalı bir besin kaynağıdır fakat çok fazla tüketildiğinde, birtakım kalp rahatsızlıklarına sebebiyet verebilmektedir.
 • Diğer yağ çeşitlerinde de olduğu gibi, zeytinyağında da, belli bir miktar kalori bulunmaktadır. Bu durumda çok fazla zeytinyağı tüketimi kilo almanıza neden olacaktır.
 • Zeytinyağı, hayvansal yağlar ve tereyağına oranla çok daha sağlıklıdır. Fakat yapılan araştırmalara göre, günlük %35 ten fazla kalori almak kalp hastalıklarına, kalp krizine ve felç olayına yol açmaktadır.

Besin Değerleri

100 gr zeytinyağı başına düşen besinsel değeri;

 • Enerji                                    3,699 Kj
 • Karbonhidrat                       0 gr
 • Yağ                                         100 gr
 • Doymuş yağ                          14 gr
 • Mono doymamış yağ           73 gr
 • Poli doymamış yağ               11 gr
 • Omega 3                                 0.8 gr
 • Omega 6                                 9,8 gr
 • Protein                                    0 gr
 • Vitamin E                               14 mg
 • Vitamin K                               60 μg
 • Demir                                      0.56 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.