Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Asfalt malzemesinin ana maddesi zifttir. Zift lekesi oluşumu genelde otoyolda giderken yeni atılan asfalttan çok hızlı geçilmesi ile oluşur. Bu zift lekesi beyaz arabalardan çıkarmak neredeyse işkencedir. Bu lekelerden kurtulmak için yapılması gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Zift Lekesi Nasıl Çıkarılır?

1. Arabadaki Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Arabadaki zift lekesini çıkarmak için çabuk olmak gerekiyor. Arabanızla yeni dökülmüş asfalttan geçtiğinizi fark ettiğiniz anda en yakındaki araba yıkamacıya gitmelisiniz. Zifti çıkarmak için benzin ve tiner kullanılır. Araba yıkamacılarla beraber, arabanın boyasına zarar vermeden benzin ve tineri arabadaki zift lekelerine uygulayın. Bir süre sonra zift lekeleri yumuşayarak arabadan çıkacaktır. Daha sonra oto yıkamacılarda bulunan araba temizleme noktalarına arabanızı sokup güzelce yıkatın.

Eğer evde kendi imkanlarınızla zift lekesini çıkarmak istiyorsanız, marketten 3-4 paket margarin satın alın. Margarinleri arabada bulunan zift lekelerine uygulayın. Margarinleri lekenin üzerinde yarım saat kadar bekletin. Yarım saat bekledikten sonra margarin sürdüğünüz kısımları fırça yardımı ile temizleyin. Daha sonra arabanızı köpüklü su yardımıyla yıkayın. Bu işlemleri uyguladığınız taktirde zift lekesinden tamamen kurtulabilirsiniz.

2. Giysilerden Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Vazelin Yöntemi

Giysilerinize bulaşan zift lekesi için lekeli bölgeye vazelin uygulayın. Vazelini yaklaşık olarak bir saat boyunca lekeli alanda bekletin. Daha sonra bıçağın keskin olmayan kısmı ya da çorba kaşığı yardımıyla vazelini giysinizden kazıyın. Bu işlemin ardından temiz bir kapta sirke ve bulaşık deterjanını karıştırın. Zift lekesinin üzerine bu karışımı uygulayın. Sirke deterjanın fazla köpürmesini engelleyecek ve lekenin kolay çıkmasını sağlayacaktır. Giysinizi bol güneş altında kuruttuktan sonra çamaşır makinesinde yıkayın. Bu işlemleri uyguladığınız taktirde kıyafetinizdeki zift lekesinden büyük ihtimalle kurtulabileceksiniz. Eğer bu yöntemi uyguladığınız halde zift lekesinden kurtulamadıysanız daha güçlü yöntemlere geçebilirsiniz.

  • Limon Suyu Yöntemi

Bu yöntemi uygulamak için 4-5 adet limon sıkın. Sıkmış olduğunuz limonların suyunu bir kapta biriktirin. Bu suyu mikro fiber bir beze dökün. Limon suyu ile ıslatmış olduğunuz bezi giysinizdeki lekeli alana uygulayın. Bu yöntem zift lekesi için en kolay ve ideal yöntemdir

  • Tiner Yöntemi

Bu yöntem her ne kadar etkili bir leke çıkarma yöntemi olsada, uygularken çok dikkatli olunması gerekiyor. Tineri uygulayacağınız giysinin görünmeyen bir yüzünde tineri deneyin. Tiner giysinizde herhangi bir lekeye sebebiyet vermediyse, lekeli alanda tineri kullanabilirsiniz. Bu işlemi uygulamak için temiz bir bezi tiner ile yıkayın. Tinerli olan bezi giysinizdeki lekeli alana kompres şeklinde uygulayın. Tiner kolay bir şekilde lekeyi giysinizden çıkaracaktır.

3. Halıdan Zift lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki zift lekesinden kurtulmak için sabun ya da bulaşık deterjanı kullanılabilir. Halı yıkama talimatlarına uygun olarak temizleme işlemini gerçekleştirmenizi tavsiye etmekteyiz. Eğer yazımızda halı yıkama talimatlarına ters ya da uymayan bir öneri varsa bu öneriyi es geçin.

Öncelikle bulaşık deterjanını bir leğen suyun içerisine damlatıp köpürtün. Su yüzeyinde oluşan köpükleri süngerinize alıp halıdaki lekeyi hafif şekilde bastırarak ovalayın. Bu işlemi halıdaki leke geçene kadar tekrarlayın. Halıdaki leke geçtikten sonra ılık su yardımıyla lekenin bulunduğu alanı durulayın. Durulama işlemi sırasında halıda deterjan kalmamasına özen gösterin. Çünkü deterjan kalan noktalar halıda kötü bir görüntü oluşturacaktır. Halınızdaki kötü görüntüden kurtulduktan sonra halınızı özel bir halı yıkama şirketine vermenizi tavsiye etmekteyiz eğer temizleme işlemi sırasında zift halı diplerine doğru itildiyse, halını ömrünü kısaltacaktır. Halınızda derinlemesine bir temizlik yapılması halınızın daha temiz ve güzel gözükmesini sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.